reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jak rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanego samochodu

Jak rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanego samochodu

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych sprzedaż samochodu używanego w działalności gospodarczej stanowiącego środek trwały stanowi przychód z działalności gospodarczej. Natomiast kosztem uzyskania przychodu jest niezamortyzowana wartość początkowa samochodu. Jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanego samochodu?

Ujęcie sprzedaży w pkpir

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia samochodu ujmuje w księdze w kolumnie  „pozostałe przychody”, a w „pozostałe wydatki” podatkowej księgi ujmuje natomiast koszty uzyskania przychodów (czyli wydatki na nabycie samochodu, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych). Suma odpisów amortyzacyjnych to całość dokonanych odpisów zarówno zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, jak i z nich wyłączonych – dotyczy w samochodów osobowych, których wartość przewyższa równowartość 20.000 euro.

Przychód  w kwocie netto należy wykazać w książce przychodów i rozchodów, jeśli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, lub w kwocie brutto w pozostałych przypadkach. Pozostałą wartość początkową środka trwałego, dotychczas niezamortyzowaną, należało ująć jako koszt w kolumnie pkpir „pozostałe wydatki”.

Samochód należy również usunąć z ewidencji środków trwałych z adnotacją, że został on sprzedany, podając jednocześnie numer faktury sprzedażowej lub innego dokumentu będącego potwierdzeniem transakcji.

Ryczałt ewidencjonowany

U podatników opłacających ryczałt ewidencjonowany, w prowadzonym wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie ujmuje się odpisów amortyzacyjnych, gdyż przy tej formie opodatkowania odpisy te nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zatem „w przypadku ryczałtu” przychodem ze sprzedaży środka trwałego jest tu jego cena, przychód ze sprzedaży środków trwałych opodatkowany jest 3% stawką ryczałtu.

Polecamy: Poradnik Gazety Prawnej - Środki trwałe wycena, amortyzacja i likwidacja

Wycofanie z działalności gospodarczej

Samochód przed sprzedażą można wycofać z działalności gospodarczej. Nie wywołuje skutków podatkowych. Podatnik powinien jedynie wykreślić go z ewidencji środków trwałych oraz zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ostatniego odpisu amortyzacyjnego powinien dokonać w miesiącu, w którym samochód został z działalności gospodarczej wycofany.

Jednak należy pamiętać, że sprzedaż takiego samochodu, jeżeli zostanie dokonana przed upływem sześciu lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został on wycofany z działalności gospodarczej, spowoduje powstanie przychodu z tej działalności.

Autor: Magdalena Podgórska

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Jak rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanego samochodu /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć sprzedaż niezamortyzowanego samochodu /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama