Wykupu mebli z leasingu w kosztach
RADA
Fakturę dokumentującą zakup mebli po zakończeniu umowy leasingu można ująć bezpośrednio w koszty podatkowe. Dla celów rachunkowych meble, których przewidywany okres użyteczności przekracza jeden rok, muszą być ujęte jako środki trwałe w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
UZASADNIENIE
Umowa leasingu jest, w uproszczeniu, szczególną formą najmu (art. 7091-70918 Kodeksu cywilnego). Leasingodawca kupuje przedmiot umowy leasingu i oddaje go w odpłatne używanie korzystającemu. Umowa leasingu najczęściej zawiera opcję wykupu przez korzystającego przedmiotu leasingu za określoną cenę. Jeżeli w okresie trwania umowy amortyzacji dokonuje właściciel przedmiotu leasingu, czyli leasingodawca, to mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym. Chodzi więc tu o dwie różne czynności prawne:
reklama
reklama
• używanie przedmiotu leasingu, za które płacony jest czynsz, i
• wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, za który uiszczana jest osobna zapłata.
Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji
Cena wykupu po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu może się różnić od wartości rynkowej przedmiotu leasingu, ponieważ na poczet wartości wykupu zostały już „naliczone” spłaty dokonywane w okresie trwania umowy leasingu (art. 23j updof).
Wartość początkowa mebli określona w dniu rozpoczęcia leasingu jest dla korzystającego obojętna, gdyż to leasingodawca dokonał ich zakupu i tak skalkulował wysokość czynszu, aby mu się to opłaciło (pkt 1 - zakres używania przedmiotu leasingu).
Jeżeli po zakończeniu umowy leasingu firma wykupiła meble za kwotę 500 zł (netto), to należy przyjąć, że kupiła je za taką właśnie cenę (pkt 2 - zakres wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy). Wobec tego fakturę dokumentującą zakup mebli można ująć bezpośrednio w koszty. Jest to uprawnienie podatnika, a nie obowiązek, jednak taka praktyka jest powszechnie stosowana (zgodna z prawem), ponieważ według art. 22g ust. 1 updof wydatki poniesione na nabycie składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania. Takich składników majątku nie wprowadza się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (wnioskowanie a contrario z ust. 2 przywołanego wyżej art. 22g).
Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować
Wykupu mebli z leasingu - ewidencja księgowa
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 uor środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki, niezależnie od ich wartości początkowej (zakupu). W świetle tego przepisu meble, których przewidywany okres użyteczności przekracza jeden rok, muszą być ujęte jako środki trwałe w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, lecz mogą być amortyzowane jednorazowo.