Gdzie zakwalifikować zakup samochodu z przeznaczeniem do rozbiórki na części

REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Odzyskane z samochodu części kwalifikuje się jako materiały i wykazuje na koncie zespołu 3 „Materiały”.
UZASADNIENIE
Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji i ich demontażu regulują zapisy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zgodnie z zapisami tej ustawy zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów i przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w stacjach demontażu.
Wynika z tego, że spółka nie może we własnym zakresie wymontować z nabytego samochodu potrzebnych jej części. Jeśli poszukuje używanych części do samochodów, to lepszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie zapotrzebowania na taki samochód do wyspecjalizowanej firmy i odkupienie od niej niezbędnych części. Fakturę za nabyte części można zaewidencjonować na dwa sposoby:
• przyjąć do magazynu jako materiały
Wn „Materiały”,
Ma „Rozrachunki z dostawcami”,
• odpisując ich wartość bezpośrednio w koszty - jeśli kwota nie jest istotna
Wn „Zużycie materiałów”,
Ma „Rozrachunki z dostawcami”.
REKLAMA
Jeżeli spółka kupi samochód do rozbiórki na części, to musi go przekazać odpowiedniej stacji zajmującej się demontażem, która odzyska potrzebne materiały. Sprzedawca na wystawionej przez siebie fakturze powinien zawrzeć informację o stanie sprzedawanego samochodu, np.: samochód nadający się jedynie do kasacji, rozbiórki.
Następnie dokonuje się wyceny odzyskanych z rozbiórki samochodu części, które nadają się do dalszego wykorzystania podczas napraw innych samochodów. Odzyskane części spółka powinna wycenić według zasad opisanych w polityce rachunkowości, np. w wartości cen sprzedaży takich samych lub podobnych części.
Łączna wartość odzyskanych części nie powinna być wyższa od ceny kupionego samochodu. Po przeprowadzeniu wyceny następuje przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki.
Każdą część pochodzącą z rozbiórki należy wprowadzić do ewidencji księgowej odrębnie, tak aby przy ich wydawaniu można było łatwo ustalić koszt każdej z nich.
Przykład
Spółka kupiła samochód o wartości 15 000 zł z przeznaczeniem do rozbiórki na części.
1. Zakup samochodu:
Wn„Rozliczenie zakupu” 15 000
Ma„Rozrachunki z dostawcami” 15 000
2. Zapłata, z rachunku bankowego, za kupiony samochód:
Wn„Rozrachunki z dostawcami” 15 000
Ma„Rachunek bankowy” 15 000
3. Przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki samochodu:
Wn„Materiały” 15 000
Ma„Rozliczenie zakupu” 15 000
4. Wydanie z magazynu materiału pochodzącego z rozbiórki do naprawy używanego przez spółkę samochodu. Wartość wydanej z magazynu części - 2000 zł:
Wn„Zużycie materiałów i energii” 2 000
- w analityce „Materiały do remontów”
Ma„Materiały” 2 000
• art. 5 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458
• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Joanna Gawrońska
biegły rewident
REKLAMA
REKLAMA