REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie zakwalifikować zakup samochodu z przeznaczeniem do rozbiórki na części

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka transportowa kupiła samochód z przeznaczeniem do rozbiórki na części. Części te będą wykorzystywane do napraw używanych przez spółkę samochodów, które są wykazane jako środki trwałe. Gdzie zakwalifikować zakup tego samochodu i jak zaewidencjonować wydawanie poszczególnych części?

RADA

Autopromocja

Odzyskane z samochodu części kwalifikuje się jako materiały i wykazuje na koncie zespołu 3 „Materiały”.

UZASADNIENIE

Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z eksploatacji i ich demontażu regulują zapisy ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zgodnie z zapisami tej ustawy zbieranie pojazdów wycofanych z eksploatacji mogą prowadzić wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący punkty zbierania pojazdów i przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu. Demontaż pojazdów wycofanych z eksploatacji może być prowadzony wyłącznie w stacjach demontażu.

Wynika z tego, że spółka nie może we własnym zakresie wymontować z nabytego samochodu potrzebnych jej części. Jeśli poszukuje używanych części do samochodów, to lepszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie zapotrzebowania na taki samochód do wyspecjalizowanej firmy i odkupienie od niej niezbędnych części. Fakturę za nabyte części można zaewidencjonować na dwa sposoby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przyjąć do magazynu jako materiały

Wn „Materiały”,

Ma „Rozrachunki z dostawcami”,

• odpisując ich wartość bezpośrednio w koszty - jeśli kwota nie jest istotna

Wn „Zużycie materiałów”,

Ma „Rozrachunki z dostawcami”.

Jeżeli spółka kupi samochód do rozbiórki na części, to musi go przekazać odpowiedniej stacji zajmującej się demontażem, która odzyska potrzebne materiały. Sprzedawca na wystawionej przez siebie fakturze powinien zawrzeć informację o stanie sprzedawanego samochodu, np.: samochód nadający się jedynie do kasacji, rozbiórki.

Następnie dokonuje się wyceny odzyskanych z rozbiórki samochodu części, które nadają się do dalszego wykorzystania podczas napraw innych samochodów. Odzyskane części spółka powinna wycenić według zasad opisanych w polityce rachunkowości, np. w wartości cen sprzedaży takich samych lub podobnych części.

Łączna wartość odzyskanych części nie powinna być wyższa od ceny kupionego samochodu. Po przeprowadzeniu wyceny następuje przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki.

Każdą część pochodzącą z rozbiórki należy wprowadzić do ewidencji księgowej odrębnie, tak aby przy ich wydawaniu można było łatwo ustalić koszt każdej z nich.

Przykład

Spółka kupiła samochód o wartości 15 000 zł z przeznaczeniem do rozbiórki na części.

1. Zakup samochodu:

Wn„Rozliczenie zakupu” 15 000

Ma„Rozrachunki z dostawcami” 15 000

2. Zapłata, z rachunku bankowego, za kupiony samochód:

Wn„Rozrachunki z dostawcami” 15 000

Ma„Rachunek bankowy” 15 000

3. Przyjęcie do magazynu poszczególnych części pochodzących z rozbiórki samochodu:

Wn„Materiały” 15 000

Ma„Rozliczenie zakupu” 15 000

4. Wydanie z magazynu materiału pochodzącego z rozbiórki do naprawy używanego przez spółkę samochodu. Wartość wydanej z magazynu części - 2000 zł:

Wn„Zużycie materiałów i energii” 2 000

- w analityce „Materiały do remontów”

Ma„Materiały” 2 000

• art. 5 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458

• art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Joanna Gawrońska

biegły rewident

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  REKLAMA