REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po wydaniu paragonu nie księguje się faktury

Edyta Wereszczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT zobowiązują podatnika do ewidencjonowania sprzedaży. Odnosi się to również do dobowych raportów fiskalnych i faktur wystawianych poza kasą.

Zgodnie z ustawą o VAT ewidencja sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych powinna być prowadzona obowiązkowo za pomocą kas rejestrujących z pamięcią fiskalną.

Autopromocja

- Podatnik prowadzący sprze- daż z użyciem kasy rejestrującej (fiskalnej) ma obowiązek rejestrowania każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy oraz do wydruku z każdej operacji paragonu fiskalnego i wydania go w oryginale nabywcy - przypomina Zofia Podhorodecka, prezes Auxilium Kancelaria Biegłych Rewidentów z Krakowa.

W związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych na podatnika został nałożony obowiązek rejestracji. Przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej podatnik musi złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Naczelnik potwierdza rejestrację podatnika jako podatnika VAT czynnego.

Czynni podatnicy VAT muszą prowadzić ewidencję sprzedaży w celu poprawnego wyliczenia zobowiązań podatkowych, w tym kwot podatku należnego. Podatnik ewidencjonujący obrót przy użyciu kasy fiskalnej sporządza raporty fiskalne dobowe oraz łączne raporty okresowe za okresy miesięczne, które są podstawą do dokonania zapisów w ewidencji sprzedaży VAT.

Osoby fizyczne będące nabywcami towarów, potwierdzonych paragonem fiskalnym, mogą domagać się poświadczenia sprzedaży fakturą VAT. Jednak wystawiona faktura VAT z tytułu sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy fiskalnej nie podlega odrębnej ewidencji w księgach. Jak wyjaśnia Zofia Podhorodecka paragon potwierdzający tę sprzedaż jest już ujęty w raporcie dobowym, a ten następnie w raporcie miesięcznym. Dodatkowa ewidencja w księgach spowodowałaby podwójne wykazanie podatku należnego w wyniku dokonania tej samej sprzedaży - dodaje ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kopii faktury, pozostającej u podatnika, sprzedawca powinien dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

EWIDENCJA SPRZEDAŻY U PODATNIKA STOSUJĄCEGO KASĘ

Przychód wynikający z raportu fiskalnego:

a) ogólna kwota utargu: Wn konto 10 „Kasa”

b) VAT należny wynikający z raportu Ma konto 22 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego”

c) wartość towarów w cenach netto Ma konto 73-0 „Sprzedaż towarów”

Jednostka niestosująca konta „Kasa” ewidencjonuje przychód:

a) wartość sprzedaży brutto (zainkasowany utarg) Wn konto 24 „Pozostałe rozrachunki”

b) VAT należny wynikający z raportu Ma konto 22 „Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT należnego”

c) wartość towarów w cenach netto Ma konto 73-0 „Sprzedaż towarów”

Autopromocja

Wpłata utargu gotówkowego na rachunek bankowy:

Wn konto 13-9 „Środki pieniężne w drodze”

Ma konto 10 „Kasa” lub konto 24 „Pozostałe rozrachunki”

Wyciąg bankowy (WB) - wpływ środków pieniężnych ze sprzedaży:

Wn konto 13 „Rachunek bieżący”

Ma konto 13-9 „Środki pieniężne w drodze”

EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Będzie obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup od składek za kwiecień

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA