REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Wartość skonta zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru. Otrzymane skonto nie stanowi pozostałych przychodów operacyjnych.

UZASADNIENIE

Skonto oznacza procentowe zmniejszenie sumy należności przyznane nabywcy towaru na warunkach kredytowych w razie zapłaty należności przed umówionym terminem. Jest ono tożsame z opustem i rabatem. Rzeczowe składniki aktywów obrotowych należy wyceniać według ceny nabycia, którą stanowi cena zakupu powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem oraz pomniejszona m.in. o rabaty, opusty. Udzielone przez dostawcę skonto zmniejsza zobowiązanie spółki, wpływa więc na cenę nabycia, dlatego nie powinno być księgowane na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”.

Jeżeli otrzymane skonto dotyczy towarów jeszcze niesprzedanych, zmniejsza ono ich wartość. W przypadku gdy towar został już sprzedany, o wartość skonta należy skorygować koszt własny sprzedaży. Udzielenie rabatu, bonifikaty czy skonta powinno być udokumentowane fakturą korygującą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie faktury korygującej

Przepis warunkujący rozliczenie faktur korygujących przez sprzedawcę od posiadanego potwierdzenia ich odbioru jest niezgodny z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2007 r. W konsekwencji przepis ten traci moc po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w tej sprawie w Dzienniku Ustaw. Publikacja tego wyroku nastąpiła w Dzienniku Ustaw nr 235 z 18 grudnia 2007 r. Oznacza to, że od 19 grudnia 2008 r. powyższy przepis przestanie obowiązywać.

PRZYKŁAD 1

Spółka kupiła towary o wartości 100 000 zł. Termin płatności wynosi 30 dni. Zgodnie z umową zakupu, jeśli zobowiązanie zostanie uregulowane w ciągu 14 dni, spółka otrzyma 2% skonto.

Ewidencja księgowa

1. Zakup towaru:

Wn „Rozliczenie zakupu” 100 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 100 000

2. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Towary” 100 000

Ma „Rozliczenie zakupu” 100 000

3. Zapłata za towar z uwzględnieniem skonta: 100 000 zł × 2% = 2000 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 98 000

Ma „Rachunek bieżący” 98 000

4. Uwzględnienie skonta w księgach - faktura korygująca od dostawcy:

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 2 000

Ma „Towary” 2 000

5. Sprzedaż towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 108 000

Ma „Przychody ze sprzedaży” 108 000

6. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 98 000

Ma „Towary” 98 000

PRZYKŁAD 2

Spółka kupiła towary o wartości 100 000 zł. Termin płatności wynosi 30 dni. Zgodnie z umową, jeśli zobowiązanie zostanie uregulowane w ciągu 14 dni, spółka otrzyma 2% skonto. Zobowiązanie uregulowano w ciągu 14 dni.

Wcześniej towar objęty skontem sprzedano.

Ewidencja księgowa

1. Zakup towaru:

Wn „Rozliczenie zakupu” 100 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 100 000

2. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Towary” 100 000

Ma „Rozliczenie zakupu” 100 000

3. Sprzedaż kupionych towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 108 000

Ma „Przychody ze sprzedaży” 108 000

4. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 100 000

Ma „Towary” 100 000

5. Zapłata za towar z uwzględnieniem skonta: 100 000 zł × 2% = 2000 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 98 000

Ma „Rachunek bieżący” 98 000

6. Faktura korygująca od dostawcy uwzględniająca należne skonto:

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 2 000

Ma „Koszt własny sprzedaży” 2 000

• art. 28 i 42 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA