REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować wykorzystane skonto

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka otrzymuje od kontrahenta 2% skonto, które jest realizowane w momencie wcześniejszego uregulowania zobowiązania. Czy wykorzystane skonto zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru, czy powinno być księgowane jako „Pozostałe przychody operacyjne”?

RADA

Autopromocja

Wartość skonta zmniejsza cenę nabycia kupionego towaru. Otrzymane skonto nie stanowi pozostałych przychodów operacyjnych.

UZASADNIENIE

Skonto oznacza procentowe zmniejszenie sumy należności przyznane nabywcy towaru na warunkach kredytowych w razie zapłaty należności przed umówionym terminem. Jest ono tożsame z opustem i rabatem. Rzeczowe składniki aktywów obrotowych należy wyceniać według ceny nabycia, którą stanowi cena zakupu powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem oraz pomniejszona m.in. o rabaty, opusty. Udzielone przez dostawcę skonto zmniejsza zobowiązanie spółki, wpływa więc na cenę nabycia, dlatego nie powinno być księgowane na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”.

Jeżeli otrzymane skonto dotyczy towarów jeszcze niesprzedanych, zmniejsza ono ich wartość. W przypadku gdy towar został już sprzedany, o wartość skonta należy skorygować koszt własny sprzedaży. Udzielenie rabatu, bonifikaty czy skonta powinno być udokumentowane fakturą korygującą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie faktury korygującej

Przepis warunkujący rozliczenie faktur korygujących przez sprzedawcę od posiadanego potwierdzenia ich odbioru jest niezgodny z Konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2007 r. W konsekwencji przepis ten traci moc po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w tej sprawie w Dzienniku Ustaw. Publikacja tego wyroku nastąpiła w Dzienniku Ustaw nr 235 z 18 grudnia 2007 r. Oznacza to, że od 19 grudnia 2008 r. powyższy przepis przestanie obowiązywać.

PRZYKŁAD 1

Spółka kupiła towary o wartości 100 000 zł. Termin płatności wynosi 30 dni. Zgodnie z umową zakupu, jeśli zobowiązanie zostanie uregulowane w ciągu 14 dni, spółka otrzyma 2% skonto.

Ewidencja księgowa

1. Zakup towaru:

Wn „Rozliczenie zakupu” 100 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 100 000

2. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Towary” 100 000

Autopromocja

Ma „Rozliczenie zakupu” 100 000

3. Zapłata za towar z uwzględnieniem skonta: 100 000 zł × 2% = 2000 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 98 000

Ma „Rachunek bieżący” 98 000

4. Uwzględnienie skonta w księgach - faktura korygująca od dostawcy:

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 2 000

Ma „Towary” 2 000

5. Sprzedaż towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 108 000

Ma „Przychody ze sprzedaży” 108 000

6. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 98 000

Ma „Towary” 98 000

PRZYKŁAD 2

Spółka kupiła towary o wartości 100 000 zł. Termin płatności wynosi 30 dni. Zgodnie z umową, jeśli zobowiązanie zostanie uregulowane w ciągu 14 dni, spółka otrzyma 2% skonto. Zobowiązanie uregulowano w ciągu 14 dni.

Wcześniej towar objęty skontem sprzedano.

Ewidencja księgowa

1. Zakup towaru:

Wn „Rozliczenie zakupu” 100 000

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 100 000

2. Przyjęcie towaru do magazynu:

Wn „Towary” 100 000

Ma „Rozliczenie zakupu” 100 000

3. Sprzedaż kupionych towarów:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 108 000

Ma „Przychody ze sprzedaży” 108 000

4. Koszt własny sprzedaży:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 100 000

Ma „Towary” 100 000

5. Zapłata za towar z uwzględnieniem skonta: 100 000 zł × 2% = 2000 zł

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 98 000

Ma „Rachunek bieżący” 98 000

6. Faktura korygująca od dostawcy uwzględniająca należne skonto:

Wn „Rozrachunki z dostawcami” 2 000

Ma „Koszt własny sprzedaży” 2 000

• art. 28 i 42 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  REKLAMA