Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"
REKLAMA
RADA
Zakupiony pod budowę nieruchomości grunt powinni Państwo ująć na koncie „Towary”, w analityce wskazując, że jest to grunt pod budowę nieruchomości na sprzedaż. W bilansie będzie wykazany w poz. B.I.4 jako zapas towarów. Szczegóły - w uzasadnieniu.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Zakwalifikowanie zakupionego gruntu do określonego składnika aktywów zależy od jego przeznaczenia. Jednostka może ująć zakup gruntu jako:
• środek trwały - jeśli grunt ma być wykorzystywany na potrzeby własne jednostki,
• inwestycję w nieruchomości - jeśli zakup nastąpił w celu osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tego gruntu lub np. korzyści w postaci czynszu z najmu,
• towar - jeśli zakup nastąpił dla realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia (budowy), a rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia zostało opóźnione (np. ze względów finansowych lub prawnych).
Sprawdź definicje środka trwałego w Encyklopedii księgowego na www.inforfk.pl
Jak z tego wynika, nie ma wśród wymienionych kategorii możliwości zakwalifikowania gruntu do materiałów. Grunt nie jest bowiem surowcem, z którego wytwarza się lub z którego powstaną obiekty (rzeczy). Jest on sprzedawany łącznie z budynkiem, ale nadal jest to obiekt autonomiczny (nieprzetwarzalny). Świadczy o tym chociażby fakt, że przyszły nabywca budynku z gruntem musi wprowadzić grunt do ksiąg rachunkowych oddzielnie, tj. jako oddzielny środek trwały. Identyczna kwalifikacja gruntu ze względu na przeznaczenie (tj. jako towar, środek trwały lub inwestycja) zaproponowana jest także w projekcie stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości z 4 czerwca 2012 r. „Działalność deweloperska” (por. pkt VII.2 tego stanowiska).
Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego
Czy sprawozdanie finansowe można przesłać drogą elektroniczną
Zapraszamy na forum Rachunkowość
Reasumując: zakup gruntu, który chcą Państwo sprzedać wraz z wybudowanym na nim budynkiem, powinien być klasyfikowany w księgach rachunkowych i wykazywany w bilansie (w poz. B.I.4) jako towar.
PODSTAWA PRAWNA:
• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330
Irena Pazio - główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat