| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"

Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"

Spółka zakupiła działkę niezabudowaną z zamiarem wybudowania na niej budynku, który następnie zamierza sprzedać wraz z działką. Zakup nastąpił w kwietniu 2013 r., zaś budowa rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Czy spółka prawidłowo postąpi, księgując zakup działki na koncie „Materiały”? Jak taką działkę wykazać w bilansie?


RADA

Zakupiony pod budowę nieruchomości grunt powinni Państwo ująć na koncie „Towary”, w analityce wskazując, że jest to grunt pod budowę nieruchomości na sprzedaż. W bilansie będzie wykazany w poz. B.I.4 jako zapas towarów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zakwalifikowanie zakupionego gruntu do określonego składnika aktywów zależy od jego przeznaczenia. Jednostka może ująć zakup gruntu jako:

• środek trwały - jeśli grunt ma być wykorzystywany na potrzeby własne jednostki,

• inwestycję w nieruchomości - jeśli zakup nastąpił w celu osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tego gruntu lub np. korzyści w postaci czynszu z najmu,

• towar - jeśli zakup nastąpił dla realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia (budowy), a rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia zostało opóźnione (np. ze względów finansowych lub prawnych).


Sprawdź definicje środka trwałego w Encyklopedii księgowego na www.inforfk.pl


Jak z tego wynika, nie ma wśród wymienionych kategorii możliwości zakwalifikowania gruntu do materiałów. Grunt nie jest bowiem surowcem, z którego wytwarza się lub z którego powstaną obiekty (rzeczy). Jest on sprzedawany łącznie z budynkiem, ale nadal jest to obiekt autonomiczny (nieprzetwarzalny). Świadczy o tym chociażby fakt, że przyszły nabywca budynku z gruntem musi wprowadzić grunt do ksiąg rachunkowych oddzielnie, tj. jako oddzielny środek trwały. Identyczna kwalifikacja gruntu ze względu na przeznaczenie (tj. jako towar, środek trwały lub inwestycja) zaproponowana jest także w projekcie stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości z 4 czerwca 2012 r. „Działalność deweloperska” (por. pkt VII.2 tego stanowiska).

Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego

Czy sprawozdanie finansowe można przesłać drogą elektroniczną

Zapraszamy na forum Rachunkowość

Reasumując: zakup gruntu, który chcą Państwo sprzedać wraz z wybudowanym na nim budynkiem, powinien być klasyfikowany w księgach rachunkowych i wykazywany w bilansie (w poz. B.I.4) jako towar.


PODSTAWA PRAWNA:

• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330

Irena Pazio - główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK