Korekta w księgach rachunkowych a zdarzenie po dniu bilansowym
REKLAMA
REKLAMA
Jak dokonać korekty w księgach rachunkowych w związku ze zdarzeniem po dniu bilansowym? - PYTANIE
Spółka z o.o. sporządziła sprawozdanie finansowe za rok 2020; uchwałą wspólników sprawozdanie to została zatwierdzone a następnie złożone w KRS. Po zatwierdzeniu sprawozdania okazało się, że jeden z członków zarządu wypłacił gotówką ze swoich prywatnych środków wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę dla jednego z pracowników Spółki, wypłata ta nie została ujętą w raporcie kasowym w dniu wypłaty jeszcze w roku 2020, a w związku z tym powstały na dzień bilansowy 31.12.2020 zobowiązania z tytułu wynagrodzeń. W jaki sposób Spółka może naprawić swój błąd w księgach rachunkowych roku 2021, posiadając potwierdzenie odbioru wynagrodzenia przez tego pracownika jeszcze z roku 2020?
REKLAMA
Decyduje istotność kwoty - ODPOWIEDŹ
Jest to zdarzenie po dniu bilansowym. Zgodnie z art. 54 ustawy o rachunkowości, jeżeli kwota ta jest istotna, wtedy korektę należy dokonać w księgach rachunkowych roku bieżącego, tj. 2021.
Rozliczając zobowiązania z tytułu wynagrodzeń trzeba będzie pokazać korektę błędu z lat poprzednich w kolumnie dodatkowej w bilansie, żeby zapewnić porównywalność danych. Takie rozwiązanie wynika z KSR 7.
Jeżeli kwota ta jest nieistotna, wtedy dokonujemy rozliczenia również w księgach rachunkowych w 2021 r., ale ze względu na to, ze kwota jest nieistotna, rozliczamy zobowiązania z tytułu wynagrodzeń bez wykazania w sprawozdaniu finansowym błędu z lat ubiegłych.
Podstawa prawna: art. 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2021 r., poz. 217)
Gyongyver Takats
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat