| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Kiedy zaksięgować fakturę, jeśli przed jej otrzymaniem zapłacono zaliczkę

Kiedy zaksięgować fakturę, jeśli przed jej otrzymaniem zapłacono zaliczkę

Prowadzę pkpir. 28 sierpnia otrzymałam fakturę zaliczkową na zakup drewna. Zaliczkę zapłaciłam również 28 sierpnia 2007 r. Towar otrzymałam we wrześniu wraz z fakturą, w której rozliczono zaliczkę. Pozostała część została rozliczona w październiku. Czy całą wartość faktury zaliczkowej mogę zaksięgować jako zakup towaru w sierpniu?


RADA

Faktura zaliczkowa nie podlega ujęciu w pkpir, ponieważ wpłacone na poczet przyszłych dostaw lub świadczeń zaliczki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Obciążenie kosztów może nastąpić dopiero wtedy, gdy zaliczkowana dostawa zostanie zrealizowana, czyli w tym przypadku we wrześniu.

UZASADNIENIE

Zaliczka zapłacona na poczet zakupu towaru nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Dlatego w opisanej sytuacji nie należy ujmować w pkpir zaliczki uiszczonej 28 sierpnia. Nie ma znaczenia to, że została ona ujęta na fakturze. Otrzymanie takiego dokumentu, czyli faktury zaliczkowej, nie upoważnia jeszcze podatnika do ujęcia w księdze kosztu. Co do zasady, wpłacone na poczet przyszłych dostaw czy świadczeń zaliczki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Dzieje się tak dopiero w momencie realizacji dostawy lub świadczenia.

Dla księgowania w pkpir zakupu towaru najistotniejszy jest moment jego otrzymania, drugorzędne znaczenie ma natomiast otrzymanie faktury. Tutaj te momenty są zbieżne (tj. otrzymanie towaru i faktury końcowej), nie powstanie więc problem księgowania towaru na podstawie dokumentu, który tymczasowo zastępuje fakturę do czasu jej wpływu, tj. na podstawie opisu przyjęcia towaru.

Jeżeli więc towar został otrzymany we wrześniu, i to wraz z fakturą końcową, to należy go ująć w księdze w tym właśnie miesiącu na podstawie otrzymanej faktury połączonej z fakturą zaliczkową. Nie wolno tego robić już w dacie wystawienia faktury zaliczkowej, czyli w sierpniu, jeżeli towaru faktycznie jeszcze w tym miesiącu nie otrzymano.

Po fizycznym otrzymaniu towaru nie należy sugerować się wartością faktury końcowej otrzymanej wraz z towarem, która została pomniejszona o wcześniej wpłaconą zaliczkę. Towar należy ująć w księdze w cenie zakupu, czyli pełnej wartości, na jaką opiewa, a nie w wartości pozostałej do zapłaty po pomniejszeniu należności o wpłaconą wcześniej zaliczkę. Czym innym są bowiem rozliczenia pomiędzy kontrahentami, a czym innym cena zakupu towaru, która powinna zostać zastosowana do wyceny towaru i zaksięgowania kosztów powstałych z tego tytułu. Na sposób zaksięgowania zakupu towaru nie ma wpływu również to, że na dzień jego przyjęcia nie została uregulowana wobec kontrahenta cała należność. Nawet jeśli zostanie ona uregulowana w następnym miesiącu w stosunku do miesiąca otrzymania towaru.

Dlatego całą wartość zakupionego towaru należy zaksięgować w miesiącu otrzymania towaru, niezależnie od terminu wcześniej czy później dokonanych zapłat za tę dostawę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »