REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe
Rozrachunki w księgowości a sztuczna inteligencja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

Wraz z dynamiczną cyfryzacją księgowości pojawiła się potrzeba znalezienia rozwiązań, które zmienią sposób, w jaki prowadzone są rozrachunki. Zobacz, jak technologia po raz kolejny odmienia oblicze księgowości.

Autopromocja

Ręczne prowadzenie rozrachunków w księgowości stało się nieefektywne

Rozrachunki to proces związany z monitorowaniem i rozliczaniem należności oraz zobowiązań firmy. Obejmuje wydawanie faktur, rejestrowanie płatności, a także prowadzenie bieżącej kontroli nad terminami. Choć na pierwszy rzut oka te zadania mogą wydawać się rutynowe, w rzeczywistości stanowią jedno z najbardziej złożonych i czasochłonnych obowiązków księgowych.

Ręczne przeprowadzenie rozrachunków to żmudny proces, który wymaga wielu godzin pracy. Księgowi muszą regularnie sprawdzać stan konta bankowego, porównywać go z listą faktur oraz dokonywać ręcznych wpisów, aby zaznaczyć faktury jako opłacone. Dodatkowo, w przypadku braku bieżącego dostępu do transakcji i ich statusu, pojawia się ryzyko pominięcia płatności lub powstania podwójnych wpisów, co prowadzi do nieścisłości.

Problem z ręcznym prowadzeniem rozrachunków nie kończy się jednak na czasochłonności i ryzyku popełnienia błędów. Istnieją również poważne konsekwencje związane z niedokładnym monitorowaniem należności. Nieaktualne informacje o statusie płatności mogą prowadzić do sporów z kontrahentami, opóźnień w regulowaniu zobowiązań, a nawet strat finansowych dla firmy.

Ręczne prowadzenie rozrachunków stało się nieefektywne. Księgowi oraz firmy potrzebują narzędzi, które nie tylko usprawniają proces rozliczeń, ale także zapewniają większą dokładność i kontrolę nad finansami. Dzięki sztucznej inteligencji jest to dziś możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązania dla rozrachunków oparte na AI

Nowoczesne aplikacje oferują nowe podejście do złożonego problemu automatyzacji rozrachunków. Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają teraz na automatyczne pobieranie listy transakcji z banku oraz ich łączenie z odpowiednimi dokumentami. To oznacza, że księgowi i pracownicy firm nie muszą już ręcznie przyporządkowywać transakcji do faktur czy monitorować ich statusu płatności. Cały proces odbywa się samoczynnie, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu oraz eliminację potencjalnych błędów.

- Księgowy lub inny użytkownik takiej aplikacji może zintegrować ją z systemem bankowym firmy, co eliminuje konieczność dodatkowych kliknięć - tłumaczy Edyta Wojtas, założycielka i wiceprezes zarządu firmy BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Korzyści płynące z automatyzacji rozrachunków

Korzyści płynące z automatyzacji rozrachunków są niezaprzeczalne. Główną z nich jest oszczędność czasu – księgowi nie muszą już czekać na przesłanie wyciągu bankowego w formie pliku PDF czy przypominać o konieczności dostarczenia dokumentów. Proces automatyczny eliminuje również potrzebę ręcznego przyporządkowywania transakcji, co znacząco skraca czas potrzebny na prowadzenie rozrachunków.

Bezobsługowy import danych z faktur i kont bankowych minimalizuje też ryzyko popełnienia błędów. Księgowy to nie robot, a pracownik przeciążony nadmiarem obowiązków. Wykonując powtarzalne, żmudne zadania, jest podatny na pomyłki. Dzięki automatyzacji całego procesu firmy mogą być pewne, że ich rozliczenia są dokładne i zgodne z rzeczywistością.

Finalnie, współczesne narzędzia cyfrowe oferują też zachowanie pełnej kontroli nad procesem rozrachunków. Dzięki bieżącemu dostępowi do informacji o stanie należności i zobowiązań w czasie rzeczywistym, użytkownicy systemu mają pełną kontrolę nad finansami.

- Kontrola finansów firmy jest kluczowa dla jej stabilności i rozwoju. Bez rzetelnej informacji o kondycji budżetu przedsiębiorstwa niemożliwe jest podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Automatyzacja rozrachunków księgowych znacząco ułatwia i usprawnia kontrolę finansów, zapewniając bieżący dostęp do aktualnych danych, pomagając identyfikować potencjalne problemy i ograniczając ryzyko błędów – dodaje Edyta Wojtas.

Bezpieczeństwo danych i zasobów

Gdy mamy do czynienia z integracją systemu bankowego z zewnętrzną platformą usługową, pojawia się pytanie o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. W obliczu rosnącej liczby incydentów związanych z cyberprzestępczością oraz nieuprawnionym dostępem do danych właściciele rachunków firmowych obawiają się ryzyka naruszenia poufności i integralności finansów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i zasobów? Warto wybierać rozwiązania, które spełniają wymogi międzynarodowych przepisów. Jednym z kluczowych dokumentów, które należy brać pod uwagę, jest dyrektywa PSD2, czyli Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Jest to unijne rozporządzenie regulujące rynek płatności elektronicznych w Europie. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa płatności oraz ułatwienie dostępu do informacji o rachunku.

Korzystanie z usług firm, które spełniają wymagania dyrektywy i posiadają odpowiednie certyfikaty, znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

- Producenci oprogramowania nie są podmiotami uprawnionymi do dostępu do kont bankowych swoich klientów. Mogą jednak z powodzeniem współpracować w tym zakresie z certyfikowanymi firmami, które dysponują gwarancją Komisji Nadzoru Finansowego. Cały proces łączenia z bankiem oddawany jest zatem w ręce upoważnionych organizacji, które zapewniają pełne bezpieczeństwo i integralność danych. Co więcej, sam system wspierający pracę księgowych i biur rachunkowych  jedynie pobiera dane z rachunku bankowego, nie ma natomiast żadnych praw do zlecania płatności.  To użytkownik platformy łączy ją z systemem bankowym i przeprowadza proces autoryzacji, który zresztą w każdej chwili może odwołać – dodaje Edyta Wojtas.

Automatyzacja rozrachunków, czyli przyszłość księgowości

Automatyzacja rozrachunków to opcja, która przyniesie korzyści zarówno biurom rachunkowym, jak i działom księgowym w przedsiębiorstwach. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji w procesie rozliczania należności biura mogą działać szybciej i sprawniej. Nie muszą już bowiem czekać na przesłanie zestawienia operacji bankowych przez klientów. Nie muszą też szukać i łączyć odpowiednich dokumentów z transakcjami. System robi to za nich. Co więcej, automatyzacja sprawia, że znikają rozbieżności między statusami rozliczeń faktur w zestawieniach klientów a statusami przygotowanymi przez biura rachunkowe.

Działy księgowe natomiast mają natychmiastowy wgląd w sytuację finansową firmy. Są w stanie od razu sprawdzić, kto zalega z płatnościami, które zobowiązania zostały już uregulowane, a które jeszcze nie. Dzięki temu mogą odpowiednio szybko rozpocząć proces windykacyjny i zawnioskować o ulgę na złe długi. Ponieważ pracownicy księgowości nie muszą czekać na przesłanie listy transakcji przez pracownika uprawnionego do dostępu do konta firmowego w banku, cały proces rozliczeń jest sprawniejszy i bardziej efektywny.

Automatyzacja rozrachunków to nie tylko krok w przyszłość księgowości, ale także klucz do efektywności i precyzji w zarządzaniu finansami. Dzięki sztucznej inteligencji księgowi i firmy mogą skupić się na strategicznych zadaniach, zyskując jednocześnie pełną kontrolę nad swoimi rozliczeniami finansowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA