Jak ująć w pkpir przecenę towarów i jak je wycenić w spisie z natury
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Przecena nie wywołuje konsekwencji w zapisach kosztów, które Pani poniosła w związku z zakupem wyprzedawanych towarów. Niższa będzie jedynie wysokość przychodów ze sprzedaży przecenionych towarów. W remanencie likwidacyjnym będzie Pani mogła ująć przecenione towary w niższej cenie (obniżonej z powodu wyjścia towaru z mody), ale nie niższej niż rynkowej.
UZASADNIENIE
Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie reguluje wprost sytuacji związanej z przeceną towarów. Należy jednak zwrócić uwagę, że koszt ich zakupu został już zaksięgowany w kolumnie 10 księgi i nie ma potrzeby korygować ujętej w tej kolumnie wartości, ponieważ odzwierciedla ona faktyczną wysokość poniesionego kosztu. Przecena towaru wpłynie tylko na wysokość osiągniętego przychodu ze sprzedaży towarów ujmowanego w kolumnie 7 pkpir. W związku ze sprzedażą towarów po zaniżonej wartości zmniejszy się przychód (dochód) i tym samym podstawa opodatkowania. Obniżka ceny towarów z kończącego się sezonu jest obecnie powszechnie stosowaną praktyką rynkową i nie powinna być kwestionowana przez organy skarbowe. Jeśli jednak jest to możliwe, to warto odnotować w kolumnie 16 pkpir „Uwagi” powód sprzedaży w niższej cenie.
Stanowisko takie akceptują również organy skarbowe. Przykładowo - Urząd Skarbowy w Gorlicach w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 10 listopada 2005 r., sygn. PDOF/415/52/05, stwierdził:
(...) W przypadku sprzedaży przecenionego towaru zapisy w podatkowej księdze dotyczą jedynie przychodów, ponieważ do kosztów towar został zakwalifikowany w momencie nabycia.
Przecena ma wpływ na wysokość osiągniętego przychodu, obniża podstawę opodatkowania, zatem podatnik powinien sporządzić dla celów dowodowych stosowny protokół (lub spis towarów objętych przeceną), w którym znajdzie się wiarygodny powód ceny sprzedanego towaru. Natomiast w księdze można umieścić notatkę o przecenie w kolumnie 17 „Uwagi” (obecnie jest to kolumna 16 - przyp. autora).
W przypadku wyceny towarów przecenionych przed likwidacją działalności należy sięgnąć do § 29 ust. 1 i 7 rozporządzenia w sprawie pkpir. Na podstawie § 29 ust. 1 podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Jeśli jednak podatnik przyjmie wycenę towarów w kwocie niższej od ceny zakupu lub nabycia albo od kosztów wytworzenia, w szczególności z powodu uszkodzenia, wyjścia z mody, należy przy poszczególnych pozycjach uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) lub koszt wytworzenia (§ 29 ust. 7 ww. rozporządzenia).
Odnosząc te przepisy do sytuacji Czytelniczki, należy stwierdzić, że może ona ująć w spisie z natury przecenione wcześniej towary (z powodu ich wyjścia z mody) według niższej wartości niż cena ich zakupu. Cena ta nie może być jednak niższa od rynkowej. Czytelniczka powinna też pamiętać, aby przy poszczególnych pozycjach spisu uwidocznić również jednostkową cenę zakupu (nabycia) towarów.
PRZYKŁAD
Pani Krystyna prowadzi sklep odzieżowy. W związku z kończącym się sezonem zimowym postanowiła przecenić zimowe ubrania. W związku z tym dokonano następujących zapisów w pkpir:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
• § 29 ust. 1 i 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988
Ewa Leszczyńska
ekspert w zakresie podatków
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat