REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować pożyczkę od udziałowca

Beata Piotrowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji kiedy spółka z o.o. potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, udziałowcy zamiast wnoszenia dopłat czy podwyższania wkładów mogą podjąć decyzję o udzieleniu spółce pożyczki.

Udzielenie spółce pożyczki przez jej udziałowca podlega regulacjom ustawy Kodeks cywilny. Mimo iż ustawodawca nie przewidział dla umowy pożyczki szczególnej formy, to zgodnie z art. 720 par. 2 kodeksu istnieje obowiązek potwierdzenia umowy pożyczki na piśmie, w sytuacji gdy jej wartość przekracza 500 zł. Należy pamiętać, że forma pisemna umowy zastrzeżona jest wyłącznie dla celów dowodowych.

REKLAMA

Autopromocja

Umowa pożyczki może więc zostać zawarta w dowolnej formie, również ustanie, jednak niedochowanie zwykłej formy pisemnej może spowodować istotne ograniczenia dowodowe na fakt zawarcia takiej umowy.

Co do terminu zwrotu pożyczki, to może być on określony przez strony w umowie pożyczki np. jako konkretna data w przyszłości. Jeżeli taki termin nie został ustalony, spółka będzie zobowiązana do zwrotu wartości pożyczki, z ewentualnym oprocentowaniem, w terminie sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez udziałowca, o czym stanowi art. 723 kodeksu.

Pożyczka w CIT

Otrzymana przez spółkę z o.o. pożyczka z jednej strony nie jest dla spółki przychodem, a z drugiej strony jej zwrot nie stanowi dla jednostki kosztu uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak zauważyć, że przychód podatkowy pojawi się w przypadku umorzenia pożyczki lub jej przedawnienia. Jeśli udziałowiec umorzy spółce pożyczkę, przychód powstanie w dacie złożenia przez niego oświadczenia woli o zwolnieniu spółki z długu.

W przypadku kiedy udziałowcy udzielą spółce pożyczki oprocentowanej, zapłacone odsetki, co do zasady, będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodów, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami, uregulowanymi w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ograniczenie to pozwala zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie odsetki od wartości zadłużenia, wobec udziałowca posiadającego określone udziały w kapitale spółki, które nie przekraczają trzykrotności kapitału zakładowego spółki z o.o.

Dla wspólnika, który udziela pożyczki, odsetki stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, od którego spółka wypłacająca odsetki ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

WAŻNE

Dla wspólnika, który udziela pożyczki, odsetki stanowią przychód z kapitałów pieniężnych, od którego spółka wypłacająca odsetki ma obowiązek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc.

W sytuacji gdy udziałowcy udzielą spółce nieoprocentowanej pożyczki zwrotnej, po stronie spółki powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Przychód ten nie podlega ewidencji w księgach rachunkowych jednostki, ale jest ustalany pozabilansowo.

 

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT, przychodem będzie nieodpłatne świadczenie odpowiadające wartości odsetek, jakie spółka musiałaby zapłacić, gdyby taką pożyczkę chciała uzyskać od obcego podmiotu.

Konwersja pożyczki

REKLAMA

Udziałowcy spółki z o.o., którzy udzielili spółce pożyczki, mogą podjąć decyzję o zamianie wierzytelności z tytułu pożyczki i odsetek od niej na udziały w kapitale zakładowym spółki. Na skutek konwersji wierzytelności udziałowcy uzyskują udziały o wartości odpowiadającej wielkości pożyczki łącznie z odsetkami naliczonymi na dzień konwersji.

W dniu podjęcia uchwały o zamianie pożyczki na udziały zobowiązanie z tytułu pożyczki wygasa, a jego wartość przenoszona jest na konto Rozrachunki z udziałowcami z tytułu wkładów na kapitał zakładowy.

Trzeba zaznaczyć, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tą wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek.

Warto jeszcze zauważyć, że wspólnik, który udziela spółce pożyczki, może nie odzyskać pożyczki. W przypadku kiedy ogłoszono by upadłość spółki w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki, wierzytelność wspólnika z tytułu tej pożyczki uznawana jest jako wkład do spółki (art. 14 par. 3 kodeksu spółek handlowych). Pożyczka staje się zatem wkładem z mocy samego prawa i od tego momentu należy stosować do niej przepisy dotyczące wkładu.

Ewidencja księgowa

Otrzymane od udziałowców pożyczki ewidencjonuje się na koncie Pozostałe rozrachunki. W ciągu roku pożyczki te są wykazywane w księgach w wartości nominalnej z dnia ich otrzymania (art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Natomiast na dzień bilansowy takie zobowiązania wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty, czyli powiększone o należne odsetki (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy).

 

TYPOWE OPERACJE KSIĘGOWE ZWIĄZANE Z OTRZYMANIEM POŻYCZKI OD UDZIAŁOWCA

1. Wpływ na rachunek bankowy lub do kasy kwoty otrzymanej pożyczki:

• Wn konto Rachunek bieżący, Kasa,

• Ma konto Pozostałe rozrachunki;

2. Naliczenie należnych pożyczkodawcy odsetek:

a) od pożyczki zaciągniętej na finansowanie budowy środka trwałego (do momentu przekazania inwestycji do używania)

• Wn konto Środki trwałe w budowie,

• Ma konto Pozostałe rozrachunki;

b) od pożyczki zaciągniętej na finansowanie bieżącej działalności:

• Wn konto Koszty finansowe,

• Ma konto Pozostałe rozrachunki;

3. Spłata pożyczki wraz z odsetkami (po potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłacanych odsetek):

• Wn konto Pozostałe rozrachunki,

• Ma konto Rachunek bieżący, Kasa;

4. Potrącenie zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty wypłacanych odsetek:

• Wn konto Pozostałe rozrachunki,

• Ma konto Rozrachunki publicznoprawne;

5. Umorzenie kwoty pożyczki:

• Wn konto Pozostałe rozrachunki,

• Ma konto Pozostałe przychody operacyjne;

6. Zamiana pożyczki na udziały:

a) przeksięgowanie zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami, w dniu podjęcia uchwały:

• Wn konto Pozostałe rozrachunki,

• Ma konto Pozostałe rozrachunki,

b) zaksięgowanie podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę pożyczki wraz z odsetkami, pod datą wpisu do rejestru sądowego:

• Wn konto Pozostałe rozrachunki,

• Ma konto Kapitał zakładowy.

Beata Piotrowska

ksiegowosc@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a), art. 12 ust. 4 pkt 1, art. 12 ust. 6 pkt 4, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

• Art. 28 ust. 1 pkt 8, art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA