Jak zaksięgować w pkpir opłaty pocztowe
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Czytelniczka powinna zaksięgować wydatki na opłaty pocztowe na podstawie poświadczonego przez pocztę wpisu do książki nadawczej. Nie należy wystawiać dowodu wewnętrznego dokumentującego poniesione opłaty pocztowe.
UZASADNIENIE
Czytelniczka, która w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi opłaty pocztowe, powinna księgować tego rodzaju wydatki w pkpir na podstawie dowodów opłat pocztowych. Taka możliwość wynika z faktu, że dowodami księgowymi, na podstawie których podatnik dokonuje wpisów w pkpir, są również dowody opłat pocztowych.
WAŻNE!
Dowodami księgowymi są m.in. dowody opłat pocztowych, bankowych i inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dowody przesunięć.
Najczęściej spotykanym dowodem opłat pocztowych jest poświadczony przez pocztę, a wykonany przez podatnika wpis do książki nadawczej, który obrazuje, ile i jakich przesyłek podatnik nadał w danym dniu.
Przepisy rozporządzenia w sprawie pkpir nie wymagają w takim przypadku innych dowodów księgowych, np. w postaci dowodu wewnętrznego czy też faktury (rachunku).
WAŻNE!
Dowody wewnętrzne są sporządzAne w celu udokumentowania niektórych wydatków. Jeżeli dotyczą zakupów, muszą zawierać nazwę towaru oraz jego ilość, cenę jednostkową i wartość. W innych przypadkach muszą zawierać przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu.
Dowód wewnętrzny i faktura (rachunek za poniesione opłaty pocztowe) uprawdopodabniają jedynie, że dokonany zakup ma związek z przychodem z działalności gospodarczej. Nie są one wymagane do zaksięgowania tego rodzaju wydatku. Dlatego nie ma Pani obowiązku sporządzania dowodu wewnętrznego, który dokumentowałby poniesione przez Panią opłaty pocztowe.
PRZYKŁAD
Pani Joanna Bernaś prowadzi sprzedaż kosmetyków przez Internet. Przesyłki z zamówionymi kosmetykami wysyła do swoich klientów 2 razy w tygodniu. Każdorazowo jest to kilkadziesiąt przesyłek poleconych. Przesyłki realizuje na podstawie książki nadawczej. Dowodem księgowym, na podstawie którego pani Joanna zaksięguje poniesione koszty wysyłki do prowadzonej przez siebie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, będą karty książki nadawczej dokumentujące zrealizowanie wysyłki w jednej sesji wysyłkowej. Karty książki nadawczej zawierają podsumowanie wszystkich opłat za poszczególne listy polecone i kwota do zaksięgowania w kosztach będzie kwotą wynikającą z tego podsumowania.
Wyciąg z księgi za czerwiec 2008 r.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
• § 12 i 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988
Leszek Porowski
doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat