| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować w pkpir opłaty pocztowe

Jak zaksięgować w pkpir opłaty pocztowe

Czy mogę na podstawie dowodu wewnętrznego zaksięgować w pkpir wydatki ponoszone na opłaty pocztowe oraz podpiąć pod ten dowód wpisy z książki nadawczej? Czy to wystarczy? A może dodatkowo powinnam mieć fakturę?


RADA

Czytelniczka powinna zaksięgować wydatki na opłaty pocztowe na podstawie poświadczonego przez pocztę wpisu do książki nadawczej. Nie należy wystawiać dowodu wewnętrznego dokumentującego poniesione opłaty pocztowe.

UZASADNIENIE

Czytelniczka, która w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi opłaty pocztowe, powinna księgować tego rodzaju wydatki w pkpir na podstawie dowodów opłat pocztowych. Taka możliwość wynika z faktu, że dowodami księgowymi, na podstawie których podatnik dokonuje wpisów w pkpir, są również dowody opłat pocztowych.

WAŻNE!

Dowodami księgowymi są m.in. dowody opłat pocztowych, bankowych i inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dowody przesunięć.

Najczęściej spotykanym dowodem opłat pocztowych jest poświadczony przez pocztę, a wykonany przez podatnika wpis do książki nadawczej, który obrazuje, ile i jakich przesyłek podatnik nadał w danym dniu.

Przepisy rozporządzenia w sprawie pkpir nie wymagają w takim przypadku innych dowodów księgowych, np. w postaci dowodu wewnętrznego czy też faktury (rachunku).

WAŻNE!

Dowody wewnętrzne są sporządzAne w celu udokumentowania niektórych wydatków. Jeżeli dotyczą zakupów, muszą zawierać nazwę towaru oraz jego ilość, cenę jednostkową i wartość. W innych przypadkach muszą zawierać przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu.

Dowód wewnętrzny i faktura (rachunek za poniesione opłaty pocztowe) uprawdopodabniają jedynie, że dokonany zakup ma związek z przychodem z działalności gospodarczej. Nie są one wymagane do zaksięgowania tego rodzaju wydatku. Dlatego nie ma Pani obowiązku sporządzania dowodu wewnętrznego, który dokumentowałby poniesione przez Panią opłaty pocztowe.

PRZYKŁAD

Pani Joanna Bernaś prowadzi sprzedaż kosmetyków przez Internet. Przesyłki z zamówionymi kosmetykami wysyła do swoich klientów 2 razy w tygodniu. Każdorazowo jest to kilkadziesiąt przesyłek poleconych. Przesyłki realizuje na podstawie książki nadawczej. Dowodem księgowym, na podstawie którego pani Joanna zaksięguje poniesione koszty wysyłki do prowadzonej przez siebie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, będą karty książki nadawczej dokumentujące zrealizowanie wysyłki w jednej sesji wysyłkowej. Karty książki nadawczej zawierają podsumowanie wszystkich opłat za poszczególne listy polecone i kwota do zaksięgowania w kosztach będzie kwotą wynikającą z tego podsumowania.

Wyciąg z księgi za czerwiec 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• § 12 i 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK