reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > ZOZ nie wykazuje w sprawozdaniu przyjętych depozytów

ZOZ nie wykazuje w sprawozdaniu przyjętych depozytów

W sprawozdaniu RB-Z w wierszu dotyczącym przyjętych depozytów zakłady opieki zdrowotnej zawsze powinny wykazywać wartość równą zeru.


Zakłady opieki zdrowotnej mają problemy ze sporządzaniem sprawozdań RB-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń. Takie nieprawidłowości potwierdzają inspektorzy regionalnych izb rachunkowych.

Jak twierdzi Małgorzata Kern, naczelnik Wydziału Informacji, Analiz i Szkoleń RIO w Katowicach, jednym z najczęściej pojawiających się błędów w tym zakresie jest wykazywanie przez ZOZ różnych kwot w wierszu E.3 - przyjęte depozyty. Wyjaśnia, że w tej pozycji wykazywana kwota powinna być równa zeru. Wynika to z instrukcji sporządzania sprawozdań stanowiącej załącznik nr 6 do rozporządzenia ministra finansów z 26 czerwca 2006 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. nr 113, poz.770).

Zgodnie z jej wskazaniami, w wierszu E.3 ujmuje się zobowiązania wynikające z przyjętych na rachunek jednostki depozytów, które ujmowane są w planach finansowych tej jednostki oraz są środkiem finansowania np. spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań lub niedoboru środków danej jednostki - twierdzi nasza rozmówczyni. Wyjaśnia, że zobowiązania takie pojawiają się przede wszystkim w sektorze bankowym. Nie są to depozyty przyjęte w celu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdyż nie służą one finansowaniu deficytu ani długu jednostki.

Kolejnym błędem, na który wskazuje Małgorzata Kern jest wykazywanie kwot w wierszach: E.1 - papiery wartościowe, E.2. - kredyty i pożyczki, E.3 - przyjęte depozyty w kolumnie osiem - grupa IV. Również w tym przypadku powinny one być równe zeru.

- Zobowiązania takie nie mogą wystąpić w sprawozdaniu sporządzanym przez ZOZ, gdyż wymienione w grupie IV podmioty nie mogą, ze względu na prowadzoną działalność oraz przepisy finansów publicznych, być wierzycielami SP ZOZ z tytułu zaciągniętych przez nie kredytów bądź pożyczek - wyjaśnia Małgorzata Kern. Chodzi w tym przypadku o podmioty, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przypomnijmy, że samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których jednostka samorządu terytorialnego jest organem założycielskim, zobowiązane są do sporządzania sprawozdań w zakresie własnych zobowiązań oraz poręczeń i gwarancji (RB-Z). Sprawozdania te są wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych i w związku z tym są przekazywane przez RIO do GUS.

SPRAWOZDANIA ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ

W sprawozdaniu Rb-Z w wierszach E.1 - papiery wartościowe, E.2. - kredyty i pożyczki, E.3 - przyjęte depozyty w kolumnie osiem - grupa IV zakłady opieki zdrowotnej wykazują wartość zero.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama