reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Telefon podarowany przez pracownika jednostce budżetowej

Telefon podarowany przez pracownika jednostce budżetowej

Jesteśmy jednostką budżetową. Jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych telefon stacjonarny o wartości 100 zł podarowany przez pracownika naszej jednostce? Jak to należy udokumentować?


Każda jednostka budżetowa prowadzi swoje księgi rachunkowe zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości ustaloną według przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych oraz rozporządzeń wydanych na podstawie delegacji ustawowej w niej zawartej, przede wszystkim rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych.

Telefon stacjonarny pozyskany w formie darowizny przez jednostkę budżetową o wartości 100 zł można ująć w ewidencji ilościowo-wartościowej (sposób przedstawiony na schemacie) lub wyłącznie w ewidencji ilościowej.

Na koncie 013 można nie księgować wydanych do użytkowania pozostałych środków trwałych, które na podstawie decyzji kierownika jednostki podlegają wyłącznie ewidencji ilościowej. Wyłączeniu z ewidencji ilościowo-wartościowej mogą podlegać te pozostałe środki trwałe, które ze względu na wartość objęte są szczegółową, ilościową i imienną ewidencją, lub takie, których kontrola ilościowa wystarcza dla zabezpieczenia majątku jednostki. W praktyce dotyczy to przede wszystkim narzędzi, drobnego sprzętu biurowego, itp.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przyjęcie w formie darowizny składników podstawowych i pozostałych środków trwałych oraz wyposażenia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego „PT” sporządzonego przynajmniej w dwóch egzemplarzach po jednym dla przekazującego i przyjmującego (patrz: wzór).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393)

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama