Dodatnie nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji stanowią przychód
REKLAMA
Nadwyżki ujawnione w trakcie inwentaryzacji
Orzeczenie NSA potwierdza wcześniej zapadłe w tego rodzaju sprawach wyroki (np. NSA w wyroku z 27 marca 2003 r., sygn. akt III SA 3382/02) oraz podejście organów podatkowych do kwestii nadwyżek inwentaryzacyjnych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2013 r., sygn. IPTPB3/423-97/13-2/KJ).
REKLAMA
Inwentaryzacja składników majątku za 2013 r.
Jak przeprowadzić inwentaryzację majątku firmy
Ustawa o CIT zawiera jedynie przykładowe wyliczenie wartości majątkowych zaliczanych do przychodów podatkowych. Uznaje się, że przychodem podatkowym są wszelkie przysporzenia u podatnika, o definitywnym charakterze, zwiększające jego aktywa, którymi może on rozporządzać jak własnymi, nawet jeśli nie zostały ujęte w art. 12 ust. 4 tej ustawy. Za przychód uznaje się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.
Jeżeli w wyniku rozliczenia inwentaryzacji otrzymujemy nadwyżki, które nie podlegają kompensacie, to jest to właśnie ww. przysporzenie. Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy określa się zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o CIT (na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania). W odniesieniu do środków trwałych, w przypadku otrzymania nadwyżek remanentowych, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające przyczyny powstania większej ilości aktywów trwałych, niż to wynika z ewidencji, zanim nadwyżkę uznamy za przychód podatkowy.
Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.
Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość
oprac. Dorota Ryterska
prawnik w spółce doradztwa podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat