| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Powyższa uchwala dotyczy sprawy, w której referendarz sądowy oddalił wniosek o wpis w dziale 3 rejestru przedsiębiorców wzmianki o złożeniu przez spółkę rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.


Sprawozdanie finansowe a okres roku obrotowego


Referendarz uznał, że wniosek jest niezasadny stwierdzając, iż sprawozdanie finansowe spółki za okres działalności od 20 marca do 31 grudnia nie spełnia wymogu sprawozdania rocznego, ponieważ w rozumieniu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009r., Nr 152, poz. 1223 ze zm.) nie obejmuje całego roku obrotowego.

Również Sąd Rejonowy, do którego spółka wniosła skargę, oddalił wniosek.

Wnioskodawca ponownie zaskarżył wydany wyrok twierdząc, iż w jego ocenie z wydanego postanowienia nie wynika jak powinien być traktowany okres działalności spółki, tj. od 20 marca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2012 roku, który w myśl § 27 umowy spółki stanowi pierwszy rok obrotowy. W apelacji zaznaczył również, że z przedstawionej przez Sąd Rejonowy interpretacji przepisu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości wynika jedynie, że księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres można połączyć z tymi za rok następny, jedynie w wypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku obrotowego. Natomiast takie rozwiązanie nie ma zastosowania, gdy działalność została rozpoczęta w pierwszej połowie roku obrotowego.

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Zapisz się na nasz newsletter


Rok podatkowy może być krótszy niż 12 miesięcy


W związku z powyższym apelujący wskazał, że okres działalności spółki traktowany jako rok stosowany dla celów podatkowych może być krótszy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Swoje stanowisko poparł o przepis art. 8 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wyraźnie wskazane jest jak należy rozumieć pojęcie pierwszego roku podatkowego, czyli stricte jako okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »