REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Oliwia Jafra

REKLAMA

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja

Powyższa uchwala dotyczy sprawy, w której referendarz sądowy oddalił wniosek o wpis w dziale 3 rejestru przedsiębiorców wzmianki o złożeniu przez spółkę rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.


Sprawozdanie finansowe a okres roku obrotowego


Referendarz uznał, że wniosek jest niezasadny stwierdzając, iż sprawozdanie finansowe spółki za okres działalności od 20 marca do 31 grudnia nie spełnia wymogu sprawozdania rocznego, ponieważ w rozumieniu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009r., Nr 152, poz. 1223 ze zm.) nie obejmuje całego roku obrotowego.

Również Sąd Rejonowy, do którego spółka wniosła skargę, oddalił wniosek.

Wnioskodawca ponownie zaskarżył wydany wyrok twierdząc, iż w jego ocenie z wydanego postanowienia nie wynika jak powinien być traktowany okres działalności spółki, tj. od 20 marca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2012 roku, który w myśl § 27 umowy spółki stanowi pierwszy rok obrotowy. W apelacji zaznaczył również, że z przedstawionej przez Sąd Rejonowy interpretacji przepisu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości wynika jedynie, że księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres można połączyć z tymi za rok następny, jedynie w wypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku obrotowego. Natomiast takie rozwiązanie nie ma zastosowania, gdy działalność została rozpoczęta w pierwszej połowie roku obrotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Zapisz się na nasz newsletter


Rok podatkowy może być krótszy niż 12 miesięcy


W związku z powyższym apelujący wskazał, że okres działalności spółki traktowany jako rok stosowany dla celów podatkowych może być krótszy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Swoje stanowisko poparł o przepis art. 8 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wyraźnie wskazane jest jak należy rozumieć pojęcie pierwszego roku podatkowego, czyli stricte jako okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 


Indywidualne określenie okresu roku obrotowego przez spółkę


W odpowiedzi na złożoną apelację Sąd Okręgowy przychylił się do wykładni przepisów, w myśl której przewidziane są wyjątki od zasady 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych jako roku obrotowego. W swojej argumentacji przedstawił, że podmiot może skorzystać z uprawnienia do indywidualnego określenia w akcie założycielskim okresu trwania roku obrotowego na okres krótszy niż 12 miesięcy czy też nie pokrywający się z rokiem obrotowym, gdyż bezpośrednio z interpretacji przepisu art.3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości nie wynika taki zakaz.

Mimo powyższego Sąd Okręgowy przychylił się do wydanej oceny Sądy Rejonowego twierdząc, że w świetle definicji roku obrotowego zawartej w przepisach zasadnym wydaje się oddalanie wniosków o ujawnianie wzmianek dotyczących sprawozdań finansowych za okres inny niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zaznaczył przy tym, że rozpatrywana sprawa budzi poważne wątpliwości wymagające rozważnego rozstrzygnięcia, co będzie miało istotny wpływ na przyszłą praktykę sądów w rozpatrywaniu podobnych spraw w przyszłości.

Wymogi formalne sprawozdania finansowego


Pierwsze sprawozdanie bezpośrednio obejmuje okres działalności spółki


Dopiero rozstrzygający wyrok wydał Sąd Najwyższy stwierdzając, że jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, przy czym spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, to pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym wpisowi do rejestru będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę do końca roku kalendarzowego.


Niniejsza decyzja zawarta jest w Uchwale Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt. III CZP 15/14.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA