REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Oliwia Jafra

REKLAMA

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja

Powyższa uchwala dotyczy sprawy, w której referendarz sądowy oddalił wniosek o wpis w dziale 3 rejestru przedsiębiorców wzmianki o złożeniu przez spółkę rocznego sprawozdania finansowego za okres od 20 marca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.


Sprawozdanie finansowe a okres roku obrotowego


Referendarz uznał, że wniosek jest niezasadny stwierdzając, iż sprawozdanie finansowe spółki za okres działalności od 20 marca do 31 grudnia nie spełnia wymogu sprawozdania rocznego, ponieważ w rozumieniu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009r., Nr 152, poz. 1223 ze zm.) nie obejmuje całego roku obrotowego.

Również Sąd Rejonowy, do którego spółka wniosła skargę, oddalił wniosek.

Wnioskodawca ponownie zaskarżył wydany wyrok twierdząc, iż w jego ocenie z wydanego postanowienia nie wynika jak powinien być traktowany okres działalności spółki, tj. od 20 marca 2012 roku do dnia 31 grudnia 2012 roku, który w myśl § 27 umowy spółki stanowi pierwszy rok obrotowy. W apelacji zaznaczył również, że z przedstawionej przez Sąd Rejonowy interpretacji przepisu art. 3 ust 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości wynika jedynie, że księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres można połączyć z tymi za rok następny, jedynie w wypadku rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku obrotowego. Natomiast takie rozwiązanie nie ma zastosowania, gdy działalność została rozpoczęta w pierwszej połowie roku obrotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawozdania finansowe - wycena wartości firmy

Zapisz się na nasz newsletter


Rok podatkowy może być krótszy niż 12 miesięcy


W związku z powyższym apelujący wskazał, że okres działalności spółki traktowany jako rok stosowany dla celów podatkowych może być krótszy niż 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych. Swoje stanowisko poparł o przepis art. 8 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie wyraźnie wskazane jest jak należy rozumieć pojęcie pierwszego roku podatkowego, czyli stricte jako okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego.

Zapraszamy do dyskusji na forum

 


Indywidualne określenie okresu roku obrotowego przez spółkę


W odpowiedzi na złożoną apelację Sąd Okręgowy przychylił się do wykładni przepisów, w myśl której przewidziane są wyjątki od zasady 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych jako roku obrotowego. W swojej argumentacji przedstawił, że podmiot może skorzystać z uprawnienia do indywidualnego określenia w akcie założycielskim okresu trwania roku obrotowego na okres krótszy niż 12 miesięcy czy też nie pokrywający się z rokiem obrotowym, gdyż bezpośrednio z interpretacji przepisu art.3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości nie wynika taki zakaz.

Mimo powyższego Sąd Okręgowy przychylił się do wydanej oceny Sądy Rejonowego twierdząc, że w świetle definicji roku obrotowego zawartej w przepisach zasadnym wydaje się oddalanie wniosków o ujawnianie wzmianek dotyczących sprawozdań finansowych za okres inny niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zaznaczył przy tym, że rozpatrywana sprawa budzi poważne wątpliwości wymagające rozważnego rozstrzygnięcia, co będzie miało istotny wpływ na przyszłą praktykę sądów w rozpatrywaniu podobnych spraw w przyszłości.

Wymogi formalne sprawozdania finansowego


Pierwsze sprawozdanie bezpośrednio obejmuje okres działalności spółki


Dopiero rozstrzygający wyrok wydał Sąd Najwyższy stwierdzając, że jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, przy czym spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, to pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym wpisowi do rejestru będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę do końca roku kalendarzowego.


Niniejsza decyzja zawarta jest w Uchwale Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt. III CZP 15/14.

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA