REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezentacja różnicy między wynikiem księgowym a wynikiem podatkowym w sprawozdaniu finansowym

Anna Dyczkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasza spółka z o.o. poniosła stratę w ujęciu bilansowym i uzyskała dochód w ujęciu podatkowym. Zgodnie z polityką rachunkowości obowiązującą w spółce nie naliczamy aktywów i rezerw z tytułu podatków odroczonych. Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym tę różnicę?
RADA

 

Jeżeli wyniki w ujęciu księgowym i w ujęciu podatkowym różnią się od siebie, to główne pozycje różniące podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego brutto powinny być wykazane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego. Nie ma przy tym znaczenia, że spółka poniosła stratę w ujęciu bilansowym i odnotowała zysk w ujęciu podatkowym. Istotne jest, że wystąpiła różnica w tych dwóch obszarach.

UZASADNIENIE

Jednym z elementów sprawozdania finansowego jest informacja dodatkowa, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Katalog dodatkowych informacji i objaśnień, określony w załączniku nr 1 do ustawy, obejmuje m.in. rozliczenie głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego (zysku, straty) brutto - pkt 2.5 załącznika.

Przykład

Przedsiębiorstwo wielobranżowe Alfa Sp. z o.o. prowadzi działalność handlową i usługową. Spółka ewidencjonuje koszty wyłącznie w układzie rodzajowym, a rachunek zysków i strat sporządza w wariancie porównawczym. Na koniec roku obrotowego kończącego się 30 kwietnia 2007 r. zestawienie niezerowych sald kont wynikowych (przed przeksięgowaniem na konto wyniku finansowego) wykazuje następujące wartości:

Przychody ze sprzedaży usług

do jednostek powiązanych 231 000 zł

do pozostałych jednostek 203 600 zł

Przychody ze sprzedaży towarów

do pozostałych jednostek 853 100 zł

Przychody ze sprzedaży środków trwałych4 000 zł

Wartość netto sprzedanych środków trwałych2 100 zł

Przychody finansowe

skapitalizowane odsetki od lokaty bankowej 400 zł

Koszty działalności operacyjnej

amortyzacja 5 450 zł

zużycie materiałów i energii 8 200 zł

usługi obce 188 500 zł

podatki i opłaty

opłaty sądowe i notarialne 940 zł

wynagrodzenia 192 230 zł

ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia 29 650 zł

pozostałe koszty rodzajowe 14 900 zł

wartość sprzedanych towarów 832 760 zł

Pozostałe koszty operacyjne

wydatki na utrzymanie nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży 27 300 zł

Koszty finansowe

zapłacone odsetki od zobowiązań handlowych 70 zł

Ze względu na problemy w płatnościach wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło wykonanej na rzecz spółki i rozliczonej w kończącym się roku obrotowym wypłacono w pierwszym miesiącu nowego roku. Wartość brutto wynagrodzenia wynosi 11 000 zł.

Zobowiązanie wobec ZUS z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia pracownicze od wynagrodzeń wypłaconych w ostatnim miesiącu roku obrotowego uregulowano również w pierwszym miesiącu nowego roku. Wartość składki na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP w części finansowanej przez spółkę - 2490 zł.

Dla uproszczenia przyjęto, że:

spółka nie miała żadnych tytułów do doliczenia/do odliczenia od podstawy opodatkowania lub podatku,

spółka nie nalicza aktywów ani rezerw z tytułu podatku odroczonego.

Dane do deklaracji CIT-8

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

- art. 45 ust. 2 oraz załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA