Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych opiera się na wymogach ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ustawa o rachunkowości wprowadza dodatkowo obowiązek publikacji takich sprawozdań. Ogłoszeniu w Monitorze Polskim B podlega wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za dany rok obrotowy.
Należy jednak zaznaczyć, że obowiązek publikacyjny nie obejmuje drugiej z części składowych informacji dodatkowej, tj. dodatkowych informacji i objaśnień. Kwestia ta bardzo często jest pomijana, konsekwencją czego jest fakt, że niektóre sprawozdania mają wprowadzenia nawet do kilkudziesięciu stron.
reklama
reklama
Bardzo często wprowadzenia takie zawierają informacje, które winny znaleźć się w drugiej, niepublikowanej części sprawozdania finansowego. Koszt publikacji tak sporządzonego sprawozdania najczęściej okazuje się nieprzyjemną niespodzianką dla jednostki składającej wniosek o ogłoszenie sprawozdania finansowego. Jest jednak sposób, by go obniżyć.
Publikacja jedynie koniecznych elementów sprawozdania umożliwi podatnikom znaczne obniżenie kosztów z nim związanych.
Zastosowanie prostego zabiegu, polegającego na umieszczeniu w pierwszej części informacji dodatkowej wyłącznie informacji obligatoryjnych, wprost wymienionych w ustawie o rachunkowości, obniży koszty. Pozostałe informacje, niezbędne do stwierdzenia, że wynik finansowy przedstawiony został przez jednostkę rzetelnie i jasno, umieścić należy w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, które nie wymagają obowiązkowej publikacji.
Ważne!
Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego
MONIKA ŚMIGIELSKA
prawnik z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy