reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Można ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Można ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Publikacja sprawozdania finansowego przez jednostki często wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Można tego uniknąć publikując tylko konieczne elementy sprawozdania.


Sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych opiera się na wymogach ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości. Ustawa o rachunkowości wprowadza dodatkowo obowiązek publikacji takich sprawozdań. Ogłoszeniu w Monitorze Polskim B podlega wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za dany rok obrotowy.

Należy jednak zaznaczyć, że obowiązek publikacyjny nie obejmuje drugiej z części składowych informacji dodatkowej, tj. dodatkowych informacji i objaśnień. Kwestia ta bardzo często jest pomijana, konsekwencją czego jest fakt, że niektóre sprawozdania mają wprowadzenia nawet do kilkudziesięciu stron.

Bardzo często wprowadzenia takie zawierają informacje, które winny znaleźć się w drugiej, niepublikowanej części sprawozdania finansowego. Koszt publikacji tak sporządzonego sprawozdania najczęściej okazuje się nieprzyjemną niespodzianką dla jednostki składającej wniosek o ogłoszenie sprawozdania finansowego. Jest jednak sposób, by go obniżyć.

Publikacja jedynie koniecznych elementów sprawozdania umożliwi podatnikom znaczne obniżenie kosztów z nim związanych.

Zastosowanie prostego zabiegu, polegającego na umieszczeniu w pierwszej części informacji dodatkowej wyłącznie informacji obligatoryjnych, wprost wymienionych w ustawie o rachunkowości, obniży koszty. Pozostałe informacje, niezbędne do stwierdzenia, że wynik finansowy przedstawiony został przez jednostkę rzetelnie i jasno, umieścić należy w dodatkowych informacjach i objaśnieniach, które nie wymagają obowiązkowej publikacji.

Ważne!

Kierownik jednostki obowiązany jest złożyć do publikacji wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego

MONIKA ŚMIGIELSKA

prawnik z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama