REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy trzeba ująć w sprawozdaniu odsetki od kredytu

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy powinniśmy ująć w bilansie odsetki od zaciągniętego kredytu, których termin spłaty jeszcze nie nadszedł? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

BOŻENA WÓJCIK

Autopromocja

biegły rewident, dyrektor w dziale usług księgowych, Mazars & Guérard Audyt

Efektem finalnym prac bilansowych jest poprawnie sporządzony bilans i rachunek zysków i strat. Dlatego też przedsiębiorcy w ramach prac kończących rok obrotowy zobowiązani są do wnikliwej analizy stanu swoich aktywów, jak też i pasywów.

Nadrzędną zasadą jest zasada współmierności przychodów i kosztów. Przykładem wdrożenia tej zasady w życie jest ujęcie memoriałowe odsetek od zaciągniętego kredytu nawet wtedy, gdy termin ich spłaty dotyczy przyszłych okresów. Wówczas odniesienie tych odsetek w ciężar kosztów finansowych lub innej pozycji bilansowej zależy od tego, na co jest przeznaczony kredyt. W przypadku wykorzystania kredytu na działalność bieżącą - odsetki stanowią element rachunku zysków i strat, natomiast dla kredytu inwestycyjnego mającego na celu sfinansowanie budowy środka trwałego bądź jego ulepszenie - odsetki zwiększają wartość inwestycji do momentu oddania aktywa do używania (art. 28 ust.8 ustawy o rachunkowości). Podobna prezentacja odsetek odniesiona w ciężar kont bilansowych dotyczy kosztów finansowania zapasów towarów lub wyrobów gotowych jedynie wtedy, gdy wynika to z niezbędnego i długookresowego przygotowania tych aktywów do zbycia lub uwarunkowane jest długim okresem wytwarzania produktu (art. 28 ust.4 ustawy problemów rachunkowości).

Najmniej problemów ewidencyjnych stanowi kredyt bankowy w rachunku bieżącym, gdyż od udzielonego kredytu bank sam nalicza i pobiera odsetki na dzień bilansowy. Wobec tego rachunek bankowy z saldem kredytowym przedstawia rzeczywiste zadłużenie jednostki wobec banku z tytułu wykorzystania przyznanej linii kredytowej na dzień bilansowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kredytu z odsetkami pobranymi przez bank z góry - zasadę współmierności zapewnia aktywowanie odsetek do właściwych okresów rozliczeniowych z zastosowaniem metody proporcjonalności w czasie trwania umowy kredytowej poprzez zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Natomiast znowelizowana ustawa o rachunkowości, obowiązująca od 1 stycznia 2009 r. wprowadza możliwość prezentacji zobowiązań finansowych według skorygowanej ceny nabycia. Wówczas wynikający z art. 28 ust.8a ustawy o rachunkowości sposób kalkulacji odsetek jest bardziej skomplikowany, gdyż uwzględnia efektywną stopę procentową. Odsetki te wraz ze zobowiązaniem finansowym jednostki wobec banku z tytułu udzielonego kredytu uwzględniają zmianę wartości pieniądza w czasie.

Oprac. AP

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości

(t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA