Zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
REKLAMA
Chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z 17 września 2013 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych - Dz.U. z 25 września 2013 r., poz. 1137
REKLAMA
Rozporządzenie określa szczególne zasady rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w tym:
1) zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym,
2) zasady wyceny aktywów i pasywów, w tym tworzenia odpisów aktualizujących.
Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.
Nowe rozporządzenie powiela przepisy dotychczas obowiązując ze zmianami wynikającymi z § 6 pkt 5 i 9. Przepisy te regulują kwestię udzielania poręczeń przez osoby fizyczne o dobrej sytuacji ekonomicznej oraz pożyczek udzielanych przez skok-i.
Zgodnie ze zmianami (przepis § 6 pkt 5 i 9) podstawa dokonywania odpisów aktualizujących może być pomniejszona również o zabezpieczenie w postaci:
1) gwarancji lub poręczenia podmiotu, w tym również osoby fizycznej, o dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej, innego niż podmioty określone w pkt 1, 3 i 4 - do wysokości nieprzekraczającej 50% wartości zabezpieczonej kwoty, a jeżeli ten podmiot prowadzi księgi rachunkowe - również do wysokości 15% aktywów netto tego podmiotu, pomniejszonych o należne, lecz niewniesione wkłady na poczet kapitałów (funduszy) oraz o akcje własne według ich wartości godziwej; w przypadku podmiotu, który nie prowadzi ksiąg rachunkowych, przez dobrą sytuację ekonomiczno-finansową rozumie się posiadanie zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.5)) oraz
2) hipoteki ustanowionej, w związku z udzieleniem pożyczki lub kredytu mieszkaniowego, na:
a) nieruchomości,
b) użytkowaniu wieczystym wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie stanowiącymi własność użytkownika wieczystego,
c) spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu
- do wysokości nie wyższej niż wpis do hipoteki oraz nie wyższej niż 50% wartości ustalonej na podstawie wyceny rzeczoznawcy pomniejszonej o powstałe wcześniej obciążenia, jeżeli nie uwzględnia tego wycena rzeczoznawcy, w przypadku, w którym ustalony przez kasę termin spłaty co najmniej jednej z rat pożyczki lub kredytu lub odsetek nie przekracza pięciu lat.
Jak ująć w księgach opłaty za użytkowanie wieczyste
Zapraszamy na forum o Rachunkowości
Przepisy § 6 pkt 5 i 9 mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat