REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej

 decyzje-IT.pl
decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.
Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej / Fot. Fotolia
Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie konsolidacji najczęściej kojarzy się z aspektem zarządzania finansami w strukturze wielofirmowej, często grupach kapitałowych. Dotyczy zatem zagadnienia, którego właścicielem są działy finansowe. W zakresie ich obowiązków w strukturach wielofirmowych jest m.in. uzyskanie zgodności z wymaganiami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR) oraz Międzynarodowych Standardów Raportowania Finansowego (IFSR), tj. poradzenie sobie m.in. z eliminacją danych dotyczących rozliczeń wzajemnych oraz wynikających z różnic kursowych, z konwersją i/lub przenoszeniem danych, zmianami walut, elastycznym wprowadzaniem korekt, prezentacją raportów i konsolidacji w różnych standardach księgowości, walutach czy formatach danych, automatyczną zmianą różnych postaci danych w zależności o stopnia powiązania w grupie kapitałowej czy strukturze wielofirmowej.

Jednak konsolidacja w strukturze wieloformowej to nie tylko aspekt zarządzania finansami. To również potrzeba podnoszenia efektywności zarządzania logistyką, wymianą informacji, obiegiem dokumentów, strukturami organizacyjnymi i wielu innych. Wraz ze wzrostem globalizacji, ekspansji przedsiębiorstw na inne rynki – często zagraniczne, podnosi się złożoność organizacji oraz kompiluje aspekt zarządzania. Tym samym proces konsolidacji (nie tylko finansowej) staje się coraz bardziej pracochłonnym wyzwaniem – nie tylko dla organizacji konsolidującej, ale również dla organizacji konsolidowanych.

REKLAMA

Autopromocja

Przy okazji procesu konsolidacji, organizacje borykają się z wieloma problemami, tj. od organizacji danych i ich przepływu, jakości, rzetelności i terminowości danych, przez ich utrzymanie i kontrolę, aż po znaczące uzależnienie się od działów informatycznych, o których wymaga się wydobywania danych z wielu systemów transakcyjnych, ujednolicenia i obrabiania danych, itp., i to często przez osoby, które nie mają o tym większego pojęcia. Automatyzacja usług konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej.

Wycena przedsiębiorstwa

Aspekt administrowania danymi, tj. utrzymywania i kontroli danych, ich okresowego wyszukiwania, weryfikacji oraz korygowania w wielu przypadkach uniemożliwia osobom odpowiedzialnym za proces konsolidacji na skupieniu się na kwestiach efektywności funkcjonowania organizacji wielofirmowych, a jedynie sprowadza się raportowania wyników na określony moment w czasie, bez możliwości ich rzetelnej i skutecznej analizy w celu podnoszenia efektywności funkcjonowania całej organizacji.

W tym miejscu należy mocno podkreślić, że problem automatyzacji procesów konsolidacyjnych nie tylko leży po stronie „firmy matki”, która jest motorem procesu i kreatorem rozwiązań, ale również po stronie jednostek zależnych, od których oczekuje konkretnych zachowań oraz danych w określonych formatach, na określony moment w czasie. Przy częstym zjawisku różnic w zaawansowaniu organizacyjnym i informatycznym pomiędzy jednostkami w grupie, problem ujednoliconego sposobu komunikacji, gromadzenia i przetwarzania danych, uzyskania odpowiedniej jakości i prezentacji danych z uwzględnieniem różnic legislacyjnych i walutowych staje się wyjątkowo poważny. Ile bowiem problemów przysparzają organizacjom w procesie konsolidacyjnym np. korekty oraz eliminacje danych (np. eliminacje wewnątrzgrupowe, na kalkulacje udziałów mniejszościowych), nanoszenie poprawek na sprawozdaniach, by zapewniły jednolitość prezentacji raportów w różnych standardach jednostek zależnych obsługę wyłączeń, bilansowanie rozliczeń wzajemnych, księgowanie niezbilansowanych rozliczeń na specjalnych pozycjach, ręczne wprowadzanie zamówień sprzedaży na podstawie zamówień zakupu ze spółek „córek”, wprowadzanie faktur sprzedaży do spółek zależnych, zarządzanie obrotem towarowym i logistycznym – wiedzą tylko one same…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF


Biorąc powyższe pod uwagę, redakcja serwisu internetowego decyzje-IT.pl postanowiła przeprowadzić badanie wśród przedsiębiorstw wielofirmowych, gdzie „spółka matka” posiada swoje „córki” na terenie Polski lub poza jej granicami, pod kątem wykorzystania aplikacji informatycznych do automatyzacji procesów konsolidacyjnych. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że skuteczne zautomatyzowanie procesów konsolidacyjnych w organizacjach wieloformowych jest źródłem podnoszenia ich efektowności i konkurencyjności rynkowej. Redakcja chciała sprawdzić na ile, ta oczywista skąd inąd teza, ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości polskich przedsiębiorstw.

Pełna treść raportu dostępna bezpłatnie w Strefie Pobrań serwisu Decyzje-IT: http://decyzje-it.pl/strefa-pobran/analizy-i-raporty.html#konsolidacja

O badaniu: Automatyzacja usług konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej, zostało przeprowadzone telefonicznie w okresie od października do grudnia 2014 roku przy okazji organizowania webinarium i polegało na zadaniu pytań ankietowych reprezentantom grupy przedsiębiorstw. Patronatem medialnym webinarium był www.infor.pl.

O serwisie: Serwis Decyzje-IT to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

REKLAMA

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA