REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej

 decyzje-IT.pl
decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.
Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej / Fot. Fotolia
Automatyzacja procesów konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie konsolidacji najczęściej kojarzy się z aspektem zarządzania finansami w strukturze wielofirmowej, często grupach kapitałowych. Dotyczy zatem zagadnienia, którego właścicielem są działy finansowe. W zakresie ich obowiązków w strukturach wielofirmowych jest m.in. uzyskanie zgodności z wymaganiami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR) oraz Międzynarodowych Standardów Raportowania Finansowego (IFSR), tj. poradzenie sobie m.in. z eliminacją danych dotyczących rozliczeń wzajemnych oraz wynikających z różnic kursowych, z konwersją i/lub przenoszeniem danych, zmianami walut, elastycznym wprowadzaniem korekt, prezentacją raportów i konsolidacji w różnych standardach księgowości, walutach czy formatach danych, automatyczną zmianą różnych postaci danych w zależności o stopnia powiązania w grupie kapitałowej czy strukturze wielofirmowej.

Jednak konsolidacja w strukturze wieloformowej to nie tylko aspekt zarządzania finansami. To również potrzeba podnoszenia efektywności zarządzania logistyką, wymianą informacji, obiegiem dokumentów, strukturami organizacyjnymi i wielu innych. Wraz ze wzrostem globalizacji, ekspansji przedsiębiorstw na inne rynki – często zagraniczne, podnosi się złożoność organizacji oraz kompiluje aspekt zarządzania. Tym samym proces konsolidacji (nie tylko finansowej) staje się coraz bardziej pracochłonnym wyzwaniem – nie tylko dla organizacji konsolidującej, ale również dla organizacji konsolidowanych.

Autopromocja

Przy okazji procesu konsolidacji, organizacje borykają się z wieloma problemami, tj. od organizacji danych i ich przepływu, jakości, rzetelności i terminowości danych, przez ich utrzymanie i kontrolę, aż po znaczące uzależnienie się od działów informatycznych, o których wymaga się wydobywania danych z wielu systemów transakcyjnych, ujednolicenia i obrabiania danych, itp., i to często przez osoby, które nie mają o tym większego pojęcia. Automatyzacja usług konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej.

Wycena przedsiębiorstwa

Aspekt administrowania danymi, tj. utrzymywania i kontroli danych, ich okresowego wyszukiwania, weryfikacji oraz korygowania w wielu przypadkach uniemożliwia osobom odpowiedzialnym za proces konsolidacji na skupieniu się na kwestiach efektywności funkcjonowania organizacji wielofirmowych, a jedynie sprowadza się raportowania wyników na określony moment w czasie, bez możliwości ich rzetelnej i skutecznej analizy w celu podnoszenia efektywności funkcjonowania całej organizacji.

W tym miejscu należy mocno podkreślić, że problem automatyzacji procesów konsolidacyjnych nie tylko leży po stronie „firmy matki”, która jest motorem procesu i kreatorem rozwiązań, ale również po stronie jednostek zależnych, od których oczekuje konkretnych zachowań oraz danych w określonych formatach, na określony moment w czasie. Przy częstym zjawisku różnic w zaawansowaniu organizacyjnym i informatycznym pomiędzy jednostkami w grupie, problem ujednoliconego sposobu komunikacji, gromadzenia i przetwarzania danych, uzyskania odpowiedniej jakości i prezentacji danych z uwzględnieniem różnic legislacyjnych i walutowych staje się wyjątkowo poważny. Ile bowiem problemów przysparzają organizacjom w procesie konsolidacyjnym np. korekty oraz eliminacje danych (np. eliminacje wewnątrzgrupowe, na kalkulacje udziałów mniejszościowych), nanoszenie poprawek na sprawozdaniach, by zapewniły jednolitość prezentacji raportów w różnych standardach jednostek zależnych obsługę wyłączeń, bilansowanie rozliczeń wzajemnych, księgowanie niezbilansowanych rozliczeń na specjalnych pozycjach, ręczne wprowadzanie zamówień sprzedaży na podstawie zamówień zakupu ze spółek „córek”, wprowadzanie faktur sprzedaży do spółek zależnych, zarządzanie obrotem towarowym i logistycznym – wiedzą tylko one same…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF


Biorąc powyższe pod uwagę, redakcja serwisu internetowego decyzje-IT.pl postanowiła przeprowadzić badanie wśród przedsiębiorstw wielofirmowych, gdzie „spółka matka” posiada swoje „córki” na terenie Polski lub poza jej granicami, pod kątem wykorzystania aplikacji informatycznych do automatyzacji procesów konsolidacyjnych. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że skuteczne zautomatyzowanie procesów konsolidacyjnych w organizacjach wieloformowych jest źródłem podnoszenia ich efektowności i konkurencyjności rynkowej. Redakcja chciała sprawdzić na ile, ta oczywista skąd inąd teza, ma swoje potwierdzenie w rzeczywistości polskich przedsiębiorstw.

Pełna treść raportu dostępna bezpłatnie w Strefie Pobrań serwisu Decyzje-IT: http://decyzje-it.pl/strefa-pobran/analizy-i-raporty.html#konsolidacja

O badaniu: Automatyzacja usług konsolidacyjnych w strukturze wielofirmowej, zostało przeprowadzone telefonicznie w okresie od października do grudnia 2014 roku przy okazji organizowania webinarium i polegało na zadaniu pytań ankietowych reprezentantom grupy przedsiębiorstw. Patronatem medialnym webinarium był www.infor.pl.

O serwisie: Serwis Decyzje-IT to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

REKLAMA