REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować aport w spółce jawnej

Marcin Krupa
Marcin Krupa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W spółce jawnej jeden ze wspólników sprzedał 20 grudnia 2007 r. samochód osobowy wprowadzony na stan środków trwałych. Wartość początkowa samochodu wynosi 56 756 zł, a wartość umorzenia na 31 listopada 2007 r. 46 721 zł. Faktura VAT była wystawiona na kwotę 53 tys. zł VAT w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 2. Jak wyksięgować ze stanu środków trwałych wartość i umorzenie oraz jak zaksięgować samą fakturę VAT?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych udziały w spółce jawnej mogą być objęte przez wspólników w zamian za przeniesienie lub obciążenie własności rzeczy lub innych praw, a także w zamian za dokonanie innych świadczeń na rzecz spółki. Fakt wniesienia aportu do spółki powoduje, iż uważa się, że własność przedmiotu wkładu przeniesiona została na spółkę w zamian za objęte udziały.

REKLAMA

Autopromocja

Z treści pytania jednoznacznie wynika, iż środek trwały będący przedmiotem sprzedaży został wprowadzony do ewidencji środków jako aport przez jednego ze wspólników. Z powyższego wynika, iż w momencie sprzedaży środka trwałego faktycznej sprzedaży nie dokonuje wspólnik, choć to on faktycznie korzystał z wniesionego aportem samochodu, lecz spółka. Jednocześnie sprzedaż taka nie oznacza zmniejszanie wartości zgromadzonego kapitału podstawowego spółki, a jedynie zamianę jednego aktywa, jakim był samochód, na inny - środki pieniężne - poprzez likwidację składnika majątkowego będącego własnością spółki.

Powyższe zdarzenie w ewidencji księgowej powinno być zaewidencjonowane w następujący sposób:

1. Faktura VAT sprzedaży:

a) Należności ze sprzedaży - kwota brutto z faktury, strona Wn należności inne,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

b) Ma - podatek VAT należny,

c) Ma - pozostałe przychody operacyjne.

2. Wyksięgowanie niezamortyzowanej wartości środka trwałego:

a) wyksięgowanie wartości umorzenia: strona Wn - umorzenie, strona Ma - środki trwałe,

b) wyksięgowanie części niezamortyzowanej: strona Wn - pozostałe koszty operacyjne, strona Ma - środki trwałe.

W związku z faktem, iż wspólnicy spółki jawnej podlegają opodatkowaniu według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód ze sprzedaży samochodu osobowego podlega opodatkowaniu jako różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży i częścią niezamortyzowaną środka trwałego. Każdy ze wspólników zobligowany jest wliczyć część uzyskanego dochodu do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

W analizowanym przypadku spółka uzyskała przychód wynoszący 53 tys. zł, ponosząc jednocześnie koszty uzyskania przychodów w kwocie 10 035 zł. Z danych liczbowych wynika, iż dochód uzyskany przez spółkę ze sprzedaży samochodu osobowego stanowiący podstawę ustalenia proporcji do obliczenia dochodu wspólników wynosi 42 965 zł.

Ostatnią kwestią do rozważenia jest ustalenie obowiązku podatkowego z tytułu podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pamiętać jednocześnie należy, iż spółka jawna nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w myśl przepisów ustawy o rachunkowości, chyba że spełni wymagania określone w art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości i jej przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy będą wyższe niż równowartość w walucie polskiej kwoty 800 tys. euro lub dobrowolnie zrezygnują z uproszczonych form ewidencji.

MARCIN KRUPA

biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA