REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus szybciej zwróci VAT za materiały budowlane

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 23 kwietnia 2010 r. obowiązuje krótszy termin zwrotu VAT za materiały budowlane. Osoby występujące o zwrot VAT zapłaconego w cenie zakupu materiałów budowlanych otrzymają zwrot VAT w ciągu czterech miesięcy (poprzednio obowiązywał sześciomiesięczny okres zwrotu).

 

REKLAMA

Autopromocja

Taką zmianę wprowadziła ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. Nr 56, poz. 338). Zwrot VAT w krótszym czteromiesięcznym terminie otrzymają te osoby, które złożą wniosek o zwrot po dniu wejścia w życie tej ustawy, czyli poczynając od 23 kwietnia 2010 r.

Zmiany w ustawie o zwrocie VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych polegają na tym, że w przypadku wniosków o zwrot złożonych od 23 kwietnia 2010 r.:

• urząd skarbowy ma obowiązek wydać decyzję w sprawie kwoty zwrotu w terminie 4 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku o zwrot. Urząd skarbowy wydaje taką decyzję, gdy ustali inną kwotę zwrotu niż wynikająca z wniosku podatnika (art. 6 ust. 2). Dla wniosków złożonych do 22 kwietnia 2010 r. termin ten wynosi 6 miesięcy. Zwrot kwoty wynikającej z decyzji następuje w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 6 ust. 4 pkt 1). Zaznaczmy, że urząd skarbowy nie wydaje decyzji w sprawie kwoty zwrotu, jeżeli kwota zwrotu wykazana we wniosku o zwrot nie budzi wątpliwości. W takiej sytuacji urząd skarbowy dokonuje bowiem zwrotu bez wydawania decyzji (art. 6 ust. 3);

• podatnik otrzyma zwrot VAT w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku, gdy wysokość kwoty wnioskowanego zwrotu nie budzi wątpliwości (art. 6 ust. 4 pkt 2);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• gdy decyzja w sprawie kwoty zwrotu lub wypłata kwoty zwrotu, o których mowa powyżej, nastąpi po upływie 4 miesięcy, urząd skarbowy ma obowiązek powiększyć kwotę zwrotu o odsetki w wysokości opłaty prolongacyjnej obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wypłaty kwoty zwrotu (art. 6 ust. 8 pkt 1). Opłata prolongacyjna wynosi 50% stawki odsetek za zaległości podatkowe (art. 57 § 2 Ordynacji podatkowej). Stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych od 25 czerwca 2009 r. wynosi 10%. Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi więc 5% w stosunku rocznym.

Sprawdź aktualne wskaźniki

 

 

• art. 6 ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - Dz.U. Nr 177, poz. 1468; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 56, poz. 338

• ustawa z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - Dz.U. Nr 56, poz. 338

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA