| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Od 31 marca 2012 roku nie unikniesz podatku Belki

Od 31 marca 2012 roku nie unikniesz podatku Belki

31 marca 2012 r. wchodzą w życie nowe przepisy Ordynacji podatkowej, likwidujące możliwość uniknięcia zapłaty tzw. podatku Belki. W praktyce oznacza to likwidację lokat z dzienną kapitalizacją odsetek.Stan prawny obowiązujący do 30 marca 2012 r.


Banki wykorzystywały obowiązujące do 30 marca br. zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatków, oferując swoim klientom lokaty jednodniowe. Z art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej wynikało, że podstawy opodatkowania i kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. W związku z tym przy określonej przez bank wysokości lokaty podatek należny od przysługujących klientowi odsetek nie przekraczał 50 groszy, dzięki czemu nie musiał być płacony.


Stan prawny obowiązujący od 31 marca 2012 r.


Obowiązująca od 31 marca br. nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej w zakresie sposobu zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwoty podatku jest efektem zapowiedzianej przez rząd likwidacji tzw. lokat jednodniowych. Nowelizacja wyłączyła podatkową „opłacalność” lokat jednodniowych poprzez zmianę zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku od takich lokat. Po nowelizacji podstawa opodatkowania oraz podatek naliczany od lokat jednodniowych są zaokrąglane do pełnych groszy w górę, co wyklucza jakąkolwiek możliwość uniknięcia zapłaty podatku (art. 63 § 1a Ordynacji podatkowej).

Ten sposób zaokrąglania podstawy opodatkowania oraz podatku obowiązuje w przypadku przychodów, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 updof, czyli:

• odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,

• odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,

• odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 31 marca 2012 r. nie będzie można uniknąć zapłaty podatku od zysków z lokat

 


• art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 1391

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »