REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasowe rozliczanie VAT tylko z wyboru

Elżbieta Węcławik
Iwona Cackowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Choć kasowa metoda rozliczeń podatku VAT to udogodnienie przysługujące wyłącznie małym podatnikom VAT, nie oznacza to bynajmniej, iż zobowiązani są oni do jej obligatoryjnego stosowania.


Zapraszamy na warsztaty: Jak przygotować firmę do zmian w VAT w 2013 roku

Autopromocja


Metoda kasowa, czyli najpierw czekasz na zapłatę


Przywilejem przysługującym tylko i wyłącznie małym podatnikom VAT, jest rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową, co zostało wskazane w artykule 21 ustawy o VAT. Specyfiką tej metody jest czas przewidziany na dokonanie rozliczenia. Przy metodzie kasowej obowiązek podatkowy powstaje dopiero po uzyskaniu zapłaty  (również częściowej) od kontrahenta, jednak nie później niż w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania zleconej usługi. Ponadto, kwotę tę  należy wykazać w rozliczeniu za kwartał, w którym powstał obowiązek podatkowy od dokonanej sprzedaży.


Status małego podatnika VAT, przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro. Zatem w 2012 roku małym podatnikiem jest taki podatnik, u którego wartość sprzedaży w 2011 r. nie przekroczyła kwoty 5 324 000  zł.

Natomiast w odniesieniu do osób prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - status małego podatnika dotyczy tych, u których kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi nie przekroczyła równowartości 45 000 euro, czyli 200 000  zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Ale też później odliczasz


Niestety, przedsiębiorca decydując się na tę metodę rozliczenia z fiskusem powinien  także pamiętać, że odliczenie kwot podatku naliczonego od dokonanych zakupów następuje analogicznie - po faktycznym uiszczeniu za nie należności. W przypadku uregulowania należności w częściach wpłacanych na przełomie 2 kwartałów, stosowne kwoty rozliczenia należy ująć proporcjonalnie w deklaracjach za poszczególne kwartały.  Natomiast w sytuacji, gdy część należności lub cała należność w ogóle nie zostanie zapłacona, podatek od towarów i usług podlega odliczeniu w deklaracji za kwartał, w którym mija 90. dzień  od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Kolejną cechą charakterystyczną metody kasowej jest obowiązek dokonywania rozliczenia tylko i wyłącznie kwartalnie (deklarację VAT-7K, należy złożyć do urzędu skarbowego najpóźniej w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale). Dla przedsiębiorców, którzy często wykazują kwotę VAT do zwrotu, oznacza to konieczność dłuższego oczekiwania. Może to być jeden z głównych argumentów przemawiających na niekorzyść tej metody.


Tylko po zgłoszeniu


Nie jest to jednak metoda, która obowiązuje małych podatników z mocy samego prawa. Mają oni jedynie prawo do jej wyboru. Decydując się na taki sposób rozliczenia należy złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. Czas na to jest do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosowana kasowa metoda rozliczeń.


Alternatywnie kwartalnie


Ale to nie wszystko. Poza kasową metodą rozliczeń, mali podatnicy podatku VAT mogą wybrać rozliczenie kwartalne, co zostało wskazane w artykule 99 ust. 3 ustawy o VAT. Kwartalne rozliczenie wymaga jednak wcześniejszego pisemnego zgłoszenia fiskusowi (najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu stosownego zawiadomienia dokonuje się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęli oni wykonywanie tych czynności).

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta charakteryzuje się tym, że deklaracje VAT-7 D składane są za okresy kwartalne. Warto przy tym pamiętać, ze nie modyfikuje ona w żaden sposób zasad powstawania obowiązku podatkowego z tytułu VAT, nie wiążąc go z wcześniejszym otrzymaniem wynagrodzenia. Ten sposób rozliczenia powoduje jedynie przesunięcie w czasie obowiązku rozliczenia VAT do  25. dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.


Albo na zasadach ogólnych


Ostatnią metodą rozliczeń podatku VAT to zasady ogólne. Mały podatnik może składać deklarację miesięcznie i w tym czasie dokonywać płatności podatku. Deklarację składa w takim przypadku do 25. dnia każdego następnego miesiąca. Co ważne, wyboru tej metody w przeciwieństwie do opisanych powyżej, nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego.

 

Elżbieta Węcławik, Iwona Cackowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA