Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL
REKLAMA
RADA
Od 2013 r. na fakturze należy podać zamiast daty sprzedaży - datę wykonania usługi lub dokonania dostawy. W fakturze dokumentującej odrębnie jedną wykonaną usługę (dostawę) daty te są w zasadzie tożsame. Natomiast w zbiorczej fakturze dokumentującej kilka usług (lub dostaw) datą wykonania usługi jest termin realizacji ostatniej z nich w danym miesiącu.
UZASADNIENIE
Powstała w pytaniu wątpliwość wynika ze znowelizowanych od nowego roku przepisów rozporządzenia w sprawie faktur, dotyczących danych, jakie powinna zawierać faktura VAT. W ich wyniku zlikwidowany został wymóg podawania na fakturze daty sprzedaży. Wiąże się to jednocześnie z nowelizacją terminów wystawiania faktur.
Zgodnie z nowym brzmieniem § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie faktur faktura VAT powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
W aktualnym stanie prawnym - w myśl generalnej zasady - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od daty wydania towaru lub wykonania usługi.
Nowością w zakresie dokumentowania jest natomiast przepis § 9 ust. 3 rozporządzenia, który dopuszcza również możliwość wystawienie jednej zbiorczej faktury za cały miesiąc, dokumentującej zrealizowane dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz tego samego kontrahenta, pod warunkiem że zostanie ona wystawiona nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca. Można nią zatem dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub świadczeń usług dokonanych w trakcie tego samego miesiąca.
Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?
Od marca wyższe diety za delegacje służbowe
Oznacza to w konsekwencji, że wybranie przez podatnika opcji fakturowania miesięcznej sprzedaży jedną zbiorczą fakturą kreować będzie powstanie obowiązku podatkowego zawsze w miesiącu dokonania sprzedaży (o ile w stosunku do tej sprzedaży nie powstaje obowiązek podatkowy na zasadach szczególnych). Na fakturze należy wówczas podać datę zakończenia tych usług, a nie datę wykonania poszczególnych świadczeń (tj. ich daty sprzedaży). Natomiast przy dokumentowaniu usługi w sposób tradycyjny data wykonania usługi będzie tożsama z podawaną dotychczas na fakturze datą jej sprzedaży.
Od nowego roku na fakturze dokumentującej sprzedaż zamiast daty sprzedaży należy podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
PRZYKŁAD
Załóżmy, że firma wykona usługi na rzecz firmy Alfa w dniach 5, 15 i 25 stycznia 2013 r. Według obecnych przepisów może:
• każdą z tych usług zafakturować odrębnie, czyli wystawić trzy faktury, podając w nich odpowiednio jako datę wykonania usługi 5, 15 i 25 stycznia, albo
• wystawić do końca stycznia jedną zbiorczą fakturę obejmującą wszystkie te usługi, podając jako datę zakończenia usługi 25 stycznia.
Od nowego roku istnieje możliwość udokumentowania sprzedaży na dwa różne sposoby:
1. fakturą dokumentującą jednostkową transakcję dostawy towaru lub świadczenia usługi albo
2. fakturą zbiorczą obejmującą wszystkie zrealizowane dostawy lub wykonane usługi na rzecz tego samego podmiotu w danym miesiącu, pod warunkiem wystawienia jej najpóźniej ostatniego dnia miesiąca; w tym przypadku jako datę zakończenia dostawy/usługi należy podać datę wykonania ostatniej z nich.
Podstawa prawna:
- § 5 ust. 1 pkt 6, § 9 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. z 2012 r. poz. 1428
Anna Potocka
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat