REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co należy rozumieć przez pojęcie „data wykonania usługi”, którą trzeba teraz zamieszczać na fakturze? Jaka jest to zmiana w stosunku do podawanej do tej pory daty sprzedaży?

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Autopromocja


RADA

Od 2013 r. na fakturze należy podać zamiast daty sprzedaży - datę wykonania usługi lub dokonania dostawy. W fakturze dokumentującej odrębnie jedną wykonaną usługę (dostawę) daty te są w zasadzie tożsame. Natomiast w zbiorczej fakturze dokumentującej kilka usług (lub dostaw) datą wykonania usługi jest termin realizacji ostatniej z nich w danym miesiącu.


UZASADNIENIE

Powstała w pytaniu wątpliwość wynika ze znowelizowanych od nowego roku przepisów rozporządzenia w sprawie faktur, dotyczących danych, jakie powinna zawierać faktura VAT. W ich wyniku zlikwidowany został wymóg podawania na fakturze daty sprzedaży. Wiąże się to jednocześnie z nowelizacją terminów wystawiania faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowym brzmieniem § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie faktur faktura VAT powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W aktualnym stanie prawnym - w myśl generalnej zasady - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Nowością w zakresie dokumentowania jest natomiast przepis § 9 ust. 3 rozporządzenia, który dopuszcza również możliwość wystawienie jednej zbiorczej faktury za cały miesiąc, dokumentującej zrealizowane dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz tego samego kontrahenta, pod warunkiem że zostanie ona wystawiona nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca. Można nią zatem dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub świadczeń usług dokonanych w trakcie tego samego miesiąca.

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Od marca wyższe diety za delegacje służbowe

Oznacza to w konsekwencji, że wybranie przez podatnika opcji fakturowania miesięcznej sprzedaży jedną zbiorczą fakturą kreować będzie powstanie obowiązku podatkowego zawsze w miesiącu dokonania sprzedaży (o ile w stosunku do tej sprzedaży nie powstaje obowiązek podatkowy na zasadach szczególnych). Na fakturze należy wówczas podać datę zakończenia tych usług, a nie datę wykonania poszczególnych świadczeń (tj. ich daty sprzedaży). Natomiast przy dokumentowaniu usługi w sposób tradycyjny data wykonania usługi będzie tożsama z podawaną dotychczas na fakturze datą jej sprzedaży.

Od nowego roku na fakturze dokumentującej sprzedaż zamiast daty sprzedaży należy podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.


PRZYKŁAD

Załóżmy, że firma wykona usługi na rzecz firmy Alfa w dniach 5, 15 i 25 stycznia 2013 r. Według obecnych przepisów może:

• każdą z tych usług zafakturować odrębnie, czyli wystawić trzy faktury, podając w nich odpowiednio jako datę wykonania usługi 5, 15 i 25 stycznia, albo

• wystawić do końca stycznia jedną zbiorczą fakturę obejmującą wszystkie te usługi, podając jako datę zakończenia usługi 25 stycznia.

 

Od nowego roku istnieje możliwość udokumentowania sprzedaży na dwa różne sposoby:

1. fakturą dokumentującą jednostkową transakcję dostawy towaru lub świadczenia usługi albo

2. fakturą zbiorczą obejmującą wszystkie zrealizowane dostawy lub wykonane usługi na rzecz tego samego podmiotu w danym miesiącu, pod warunkiem wystawienia jej najpóźniej ostatniego dnia miesiąca; w tym przypadku jako datę zakończenia dostawy/usługi należy podać datę wykonania ostatniej z nich.


Podstawa prawna:

- § 5 ust. 1 pkt 6, § 9 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. z 2012 r. poz. 1428

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA