REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data wykonania usługi na fakturze VAT w 2013 roku

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co należy rozumieć przez pojęcie „data wykonania usługi”, którą trzeba teraz zamieszczać na fakturze? Jaka jest to zmiana w stosunku do podawanej do tej pory daty sprzedaży?

Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

Autopromocja


RADA

Od 2013 r. na fakturze należy podać zamiast daty sprzedaży - datę wykonania usługi lub dokonania dostawy. W fakturze dokumentującej odrębnie jedną wykonaną usługę (dostawę) daty te są w zasadzie tożsame. Natomiast w zbiorczej fakturze dokumentującej kilka usług (lub dostaw) datą wykonania usługi jest termin realizacji ostatniej z nich w danym miesiącu.


UZASADNIENIE

Powstała w pytaniu wątpliwość wynika ze znowelizowanych od nowego roku przepisów rozporządzenia w sprawie faktur, dotyczących danych, jakie powinna zawierać faktura VAT. W ich wyniku zlikwidowany został wymóg podawania na fakturze daty sprzedaży. Wiąże się to jednocześnie z nowelizacją terminów wystawiania faktur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowym brzmieniem § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie faktur faktura VAT powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.

W aktualnym stanie prawnym - w myśl generalnej zasady - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

Nowością w zakresie dokumentowania jest natomiast przepis § 9 ust. 3 rozporządzenia, który dopuszcza również możliwość wystawienie jednej zbiorczej faktury za cały miesiąc, dokumentującej zrealizowane dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz tego samego kontrahenta, pod warunkiem że zostanie ona wystawiona nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca. Można nią zatem dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów lub świadczeń usług dokonanych w trakcie tego samego miesiąca.

Kiedy NIP, a kiedy PESEL w deklaracji lub informacji podatkowej?

Od marca wyższe diety za delegacje służbowe

Oznacza to w konsekwencji, że wybranie przez podatnika opcji fakturowania miesięcznej sprzedaży jedną zbiorczą fakturą kreować będzie powstanie obowiązku podatkowego zawsze w miesiącu dokonania sprzedaży (o ile w stosunku do tej sprzedaży nie powstaje obowiązek podatkowy na zasadach szczególnych). Na fakturze należy wówczas podać datę zakończenia tych usług, a nie datę wykonania poszczególnych świadczeń (tj. ich daty sprzedaży). Natomiast przy dokumentowaniu usługi w sposób tradycyjny data wykonania usługi będzie tożsama z podawaną dotychczas na fakturze datą jej sprzedaży.

Od nowego roku na fakturze dokumentującej sprzedaż zamiast daty sprzedaży należy podać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.


PRZYKŁAD

Załóżmy, że firma wykona usługi na rzecz firmy Alfa w dniach 5, 15 i 25 stycznia 2013 r. Według obecnych przepisów może:

• każdą z tych usług zafakturować odrębnie, czyli wystawić trzy faktury, podając w nich odpowiednio jako datę wykonania usługi 5, 15 i 25 stycznia, albo

Autopromocja

• wystawić do końca stycznia jedną zbiorczą fakturę obejmującą wszystkie te usługi, podając jako datę zakończenia usługi 25 stycznia.

 

Od nowego roku istnieje możliwość udokumentowania sprzedaży na dwa różne sposoby:

Autopromocja

1. fakturą dokumentującą jednostkową transakcję dostawy towaru lub świadczenia usługi albo

2. fakturą zbiorczą obejmującą wszystkie zrealizowane dostawy lub wykonane usługi na rzecz tego samego podmiotu w danym miesiącu, pod warunkiem wystawienia jej najpóźniej ostatniego dnia miesiąca; w tym przypadku jako datę zakończenia dostawy/usługi należy podać datę wykonania ostatniej z nich.


Podstawa prawna:

- § 5 ust. 1 pkt 6, § 9 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. z 2012 r. poz. 1428

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA