REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie towarów z logo - rozliczenie VAT

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka nieodpłatnie przekazuje koszulki i kufle z nadrukowanym swoim logo. Przy nabyciu koszulek i kufli spółka odlicza podatek naliczony. Czy przekazanie takich towarów może być traktowane jako niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych?

 RADA

Autopromocja

Do końca marca 2013 r. można było się spotkać ze stanowiskiem, że przekazanie towarów użytkowych z nadrukowanym logo podatnika nie podlega opodatkowaniu VAT jako przekazanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Sytuacja zmieniła się 1 kwietnia 2013 r., gdyż od tego dnia przepisy nie wyłączają z opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. W konsekwencji od tego dnia nieodpłatne przekazywanie przez spółkę koszulek i kufli nie podlega opodatkowaniu VAT tylko w zakresie, w jakim towary te będą miały status prezentów o małej wartości i będą przekazywane przez spółkę na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

UZASADNIENIE

Przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, podlega, co do zasady, opodatkowaniu VAT (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT). Nie dotyczy to jednak przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT).

Przepisy nie definiują pojęcia drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. W związku z tym można się spotkać ze stanowiskiem, że materiałami reklamowymi i informacyjnymi są nie tylko materiały papierowe, ale również towary użytkowe (np. szklanki, kufle, zapalniczki) z nadrukowanym logo podatnika (tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 października 2012 r., sygn. III SA/Wa 272/12). W ocenie autora jest to stanowisko zbyt daleko idące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi są wyłącznie towary, które ze swojej istoty powstają poprzez druk, np. ulotki, foldery, broszury czy kalendarz. Poza tym również organy podatkowe zajmują takie stanowisko. Uznanie, że są to drukowane materiały reklamowe, powoduje, że nieodpłatne przekazywanie przez spółkę koszulek i kufli z nadrukowanym logo spółki nie podlega opodatkowaniu VAT jako przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, niezależnie od ich wartości.

Wycofanie samochodu z działalności - skutki w VAT w 2013 r.

Było to jednak możliwe tylko do końca marca 2013 r., gdyż z dniem 1 kwietnia 2013 r. art. 7 ust. 3 ustawy o VAT otrzymał nowe brzmienie. Od tego dnia wyłącza on tylko opodatkowanie przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek (i to tylko pod warunkiem, że przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika). Dlatego od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatne przekazywanie przez spółkę koszulek i kufli z nadrukowanym logo spółki nie podlega opodatkowaniu VAT tylko, gdy według art. 7 ust. 4 ustawy o VAT będą one miały status prezentów o małej wartości.

 

Zakładając ponadto, że koszulki i kufle przekazywane są przez spółkę na cele związane z działalnością gospodarczą spółki, np. na cele promocji i reklamy, a więc gdy:

• ich jednostkowa cena nabycia (jednostkowy koszt wytworzenia) netto nie przekracza 10 zł - w tym zakresie koszulki i kufle stanowią prezenty o małej wartości bez konieczności prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości obdarowanych osób, czyli tzw. ewidencji prezentów,

• ich cena jednostkowa przekracza 10 zł - można je uznać za prezenty o małej wartości, jeśli ich łączna wartość przekazana przez podatnika jednej osobie nie przekracza w roku podatkowym kwoty 100 zł, a podatnik prowadzi ewidencję prezentów.

W pozostałym zakresie przekazywanie przez spółkę koszulek i kufli z nadrukowanym logo spółki od 1 kwietnia 2013 r. podlega opodatkowaniu VAT.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Ułatwienia w płaceniu VAT dla portów morskich

Zmiany w VAT 2013

Na marginesie należy zauważyć, że ta zmiana nie spowodowała, co do zasady, opodatkowania nieodpłatnie przekazywanych papierowych materiałów reklamowych i informacyjnych. W ogromnej większości jednostkowa cena nabycia netto (względnie jednostkowy koszt wytworzenia netto) takich materiałów nie przekracza 10 zł. W konsekwencji mają one status prezentów o małej wartości, bez konieczności ujęcia ich w ewidencji prezentów (art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT).

• art. 7 ust. 2-4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA