Koszty transportu sprzedawanego towaru - jak ująć na fakturze?
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Usługa transportowa jest jednym z elementów dostawy towarów, więc nie należy jej odrębnie wykazywać na fakturze. Cena sprzedaży towarów powinna obejmować również koszty transportu. Całość powinna być opodatkowana tą samą stawką co towar.
UZASADNIENIE
Aby odpowiedzieć na pytanie, należy odnieść się do definicji podstawy opodatkowania VAT. Podstawę opodatkowania stanowi obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę VAT od tej sprzedaży. Jest to zatem wartość netto towaru, tzn. bez VAT.
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Jak prawidłowo stosować nazwy na paragonach fiskalnych
Koszt przesyłki stanowi jeden z elementów kalkulacyjnych kształtujących kwotę należną, którą sprzedawca żąda od nabywcy. Sprzedając towar, sprzedawca dokonuje wyłącznie dostawy towarów, nie świadczy usług transportowych. Koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów.
Zatem stanowiąca taki koszt dodatkowy m.in. opłata pocztowa czy transport jest jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtują kwotę ostateczną żądaną od nabywcy.
Od 1 stycznia 2014 r. z ustawy o VAT już wprost będzie wynikać, że koszty transportu pobierane przez dostawcę zwiększają podstawę opodatkowania. Do tej pory taka regulacja przewidziana jest dla WNT. Nie oznacza to, że obecnie przy sprzedaży krajowej koszty transportu nie powinny powiększać podstawy opodatkowania. Takie rozumienie podstawy opodatkowania wynika z dyrektywy VAT.
Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty poniesione przez sprzedającego w imieniu nabywcy powinny wchodzić do podstawy opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką VAT właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów, dostarczając je do nabywcy, dokonuje wyłącznie ich sprzedaży, natomiast koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów.
Dlatego koszty przesyłki, transportu ponoszone w związku ze sprzedażą towarów powinny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów, a także powinny być opodatkowane według stawki właściwej dla realizacji sprzedaży towarów. Należy więc przyjąć, że ponoszone koszty przesyłki powinno się w całości opodatkowywać według stawki podatku właściwej dla dostawy poszczególnych produktów.
Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe. Jako przykład można wskazać pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 września 2009 r. (nr IPPP1/443-1068/08-4/IG), w którym czytamy:
Koszt przesyłki stanowi jeden z elementów kalkulacyjnych, kształtujących kwotę należną, którą sprzedawca żąda od nabywcy. Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych z dokonywaną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wyłożone przez sprzedającego w imieniu nabywcy winny wchodzić w podstawę opodatkowania i nie powinny być odrębnie fakturowane z odrębną stawką podatku od towarów i usług właściwą dla tych usług. Sprzedawca towarów dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie ich sprzedaży, natomiast koszty dodatkowe, które ponosi, wchodzą w skład jego podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów.
W związku z tym w Pana przypadku cała kwota pobrania, która zawiera wartość sprzedanego towaru łącznie z wartością opłaty pocztowej, wyodrębnionej na tym samym dowodzie nadania powinna zostać zaewidencjonowana w kasie fiskalnej jako obrót, pomniejszony oczywiście o kwotę należnego podatku, gdyż świadczona jest w tym przypadku jedna dostawa określonego towaru wraz z kosztami jego wysyłki (...).
Podobnie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie nr ITPP1/443-1062/09/DM z 18 stycznia 2010 r.
Koszt przesyłki czy transportu może być wyłączony z podstawy opodatkowania tylko, gdy nabywca upoważni sprzedawcę do zawarcia umowy w jego imieniu i na jego rzecz.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
Rafał Styczyński, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu podatków
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat