REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeliczanie faktur wystawianych w euro i złotych

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z którego dnia należy zastosować kurs euro przy wystawianiu faktury za wykonanie usługi rozładunku – z dnia poprzedzającego wystawienie faktury czy wykonanie usługi?

Faktury wystawiane w euro i złotych - jaki kurs NBP?

Polski podatnik VAT świadczy usługi dla innego polskiego podatnika VAT. Na każdym zleceniu na usługę ustalana jest cena w euro. Stosuje się przy tym następujący zapis: „cena frachtu ustalana jest według kursu NBP ogłoszonego w dniu poprzedzającym rozładunek, zgodnie z art. 31a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług”. Odbiorca usługi akceptuje tylko faktury, na których jest wyliczenie kosztów usługi oraz VAT wyrażone w euro, a także wyliczenie kosztów usługi w złotych według kursu z dnia poprzedzającego wykonanie usługi (tj. rozładunku).

REKLAMA

Autopromocja

Czy tak wystawioną fakturę w siódmym dniu od wykonania usługi należy przeliczyć według kursu z dnia poprzedzającego dzień roboczy wystawienia faktury? Czy nie jest błędem korzystanie z wyliczenia na fakturze w złotych według kursu z dnia poprzedzającego wykonanie usługi? Na wystawionej fakturze cena jest wyrażona w euro i w złotych - z tym że kurs euro jest z poprzedniego dnia roboczego, ponieważ tak żąda odbiorca usługi (innych faktur nie akceptuje). Czy zastosowany kurs euro jest prawidłowy i nie ma potrzeby ponownego przeliczania faktury według kursu z dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury - czyli poprzedzającego siódmy dzień od dnia wykonania usługi?

 Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy faktura jest do zapłaty w euro (wówczas opisany sposób postępowania jest nieprawidłowy), czy też w złotych (wówczas stosowana procedura jest poprawna).

Kwoty VAT na fakturach należy wykazywać w złotych - bez względu na to, w jakiej walucie określone są kwoty na fakturze. Obowiązek ten wynika z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Na marginesie można wskazać, że od 1 stycznia 2014 r. będzie to wynikało z art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa z o VAT). Niedopuszczalne jest zatem wystawianie faktur z polskim VAT wykazywanym w euro (nie ma natomiast przeszkód, aby VAT wyrażony w złotych był regulowany przez nabywcę w euro po dowolnym, ustalonym przez strony kursie przeliczeniowym).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

VAT wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określone są kwoty w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy - przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Nie ma też jednak przeszkód, aby faktury były wystawiane w dwóch walutach - np. w euro oraz w złotych. Takie rozwiązanie jest właściwe jednak tylko w przypadkach, gdy faktura dotyczy należności wyrażonej początkowo w jednej walucie (np. w euro), która jednak do zapłaty jest w walucie drugiej (np. w złotych). W takich przypadkach strony mogą ustalić dowolny kurs przeliczeniowy - np. z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wykonania usługi. Co istotne, jeżeli drugą walutą na takich fakturach jest złoty, nie mają zastosowania przepisy art. 31a ustawy o VAT - czyli przepisy określające kursy przeliczeniowe stosowane do celów VAT. Kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania nie są bowiem w takich przypadkach wyrażone w walucie obcej.

 

Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.

 

REKLAMA

Jeżeli w przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce taka właśnie sytuacja (tj. jeżeli faktury są do zapłaty w złotych), Państwa postępowanie jest dopuszczalne - czyli nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kursu przeliczeniowego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego (w przypadkach gdy obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT - z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, o ile zostanie ona wystawiona nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia wykonania usługi).

Inaczej rzecz by się miała, gdyby w przedstawionej sytuacji zapłata (a przynajmniej część netto należności) była należna w euro. Wówczas kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania byłyby na fakturach określone w walucie obcej, a w konsekwencji - konieczne byłoby przeliczanie do celów VAT tych faktur. W takiej sytuacji należałoby zastosować kurs przeliczeniowy z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego, którym jest nie ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wyładunku, lecz - zakładając, że faktura jest wystawiana dzień lub kilka dni później - ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Przykład

Polski podatnik 10 września wykonał usługę na rzecz innego polskiego podatnika. Należność z tytułu wykonania usługi to 1000 euro netto + VAT (do zapłaty w euro po określonym przez strony kursie przeliczeniowym). Faktura dokumentująca tę usługę zostaje wystawiona 17 września. W takiej sytuacji podatnik powinien przeliczyć kwotę 1000 euro na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP (względnie według ostatniego kursu wymiany opublikowanego na ten dzień przez Europejski Bank Centralny) na dzień 16 września 2013 r. Zastosowanie innego (ustalonego przez strony) kursu przeliczeniowego do celów VAT nie jest w takim przypadku możliwe.

Inaczej byłoby, gdyby podatnik miał zapłacić równowartość w złotych 1000 euro + VAT. W takiej sytuacji kwota równowartości euro w złotych mogłaby zostać przeliczona na złote według dowolnego, ustalonego przez strony kursu - np. według kursu średniego euro ogłoszonego przez NBP na dzień 9 września 2013 r. W takim przypadku dodatkowe przeliczanie do celów VAT faktury nie byłoby konieczne.

Limity podatkowe w 2014 roku

Na zakończenie należy wskazać, że żądania nabywców towarów i usług nie mają z punktu widzenia obowiązków określonych przepisami VAT znaczenia. Jeżeli zatem w przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce druga ze wskazanych sytuacji - okoliczność, że nabywca nie akceptuje innych faktur, nie stanowi okoliczności łagodzącej.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawy prawne

• § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1428)

• art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35)

 

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie. Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA