REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania - możliwa do 20 stycznia 2014

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Bobrowski
InFakt.pl
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru formy opodatkowania, czyli sposobu w jaki wylicza się podatek dochodowy, co decyduje o jego wysokości. Wyboru sposobu dokonuje się w momencie zakładania działalności gospodarczej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wybrana forma opodatkowania okazuje się dla przedsiębiorcy niekorzystna? Oczywiście – można ją zmienić. Tej operacji dokonuje się jednak tylko raz w roku składając właściwy wniosek do 20 stycznia.

REKLAMA

Dalszy ciąg materiału pod wideo


INFORFK: Branże, dla których w 2014 r. zmienił się termin ustalania obowiązku podatkowego


Cztery sposoby na płacenie podatku dochodowego


Prawo przewiduje cztery formy opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy i zasady ogólne (skalę podatkową). Podstawową formą rozliczania podatku dostępną dla każdego są zasady ogólne, czyli skala podatkowa. Natomiast karta, ryczałt i podatek liniowy wymagają spełnienia warunków określonych w przepisach.

Stawki karty podatkowej na rok 2014

Karta podatkowa oznacza minimalne obowiązki dokumentacyjne, jednak podatek trzeba płacić nawet jeśli nie osiąga się dochodu, gdyż jest określony kwotowo. Nie są też brane pod uwagę koszty prowadzenia działalności. Podobnie jest w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, chociaż tutaj stawka ma formę procentową oraz występują już pewne obowiązki ewidencyjne (jak nazwa wskazuje - należy ewidencjonować przychody, od których płaci się podatek). Karta i ryczałt mają różne stawki w zależności od rodzaju działalności, a  także wielkości miasta i liczby zatrudnionych osób (w przypadku karty) - w niektórych przypadkach (ale nie zawsze) podatek do zapłaty jest niski, co stanowi podstawową zaletę.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Z kolei w przypadku podatku liniowego i zasad ogólnych, podatek opłaca się jako procent od uzyskanego dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty. Podatnicy mają co prawda najbardziej rozbudowane obowiązki ewidencyjne, ale mogą obniżać podatek generując koszty, co jest dużą zaletą tych form opodatkowania. Zasadnicza różnica między podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi to stawka podatku. W przypadku podatku liniowego jest ona stała i wynosi 19%, a w przypadku zasad ogólnych są to dwie stawki - 18% i 32% zależne od kwoty dochodu. Ponadto, podatek liniowy nie pozwala na korzystanie z ulg (np. na dzieci), rozliczanie wspólne z małżonkiem oraz nie daje prawa do kwoty wolnej od podatku.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Czym się kierować rozważając zmianę formy opodatkowania?


Opłacalność każdej z form rozliczeń opodatkowania jest inna, w zależności od indywidualnej sytuacji  podatnika. Ponieważ jednak ta sytuacja często zmienia się w toku prowadzenia firmy, bywa tak, że wybrana pierwotnie forma opodatkowania przestaje być najkorzystniejsza. Wówczas przedsiębiorca może rozważyć jej zmianę, do czego ma prawo wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego. Oczywiście, przed dokonaniem zmiany warto się nad tym poważnie zastanowić, aby nie ponieść strat przez pochopną decyzję.

Czym się kierować dokonując zmiany formy opodatkowania? Motywację można podzielić na kilka najważniejszych grup:

1. stawka podatku - wyrażana w formie procentowej lub stałej kwoty (generalnie im niższa stawka, tym korzystniej, choć inne czynniki mogą zniwelować opłacalność niskiej stawki),

2. opcja rozliczania kosztów (koszty pozwalają płacić niższy podatek - jeśli działalność generuje koszty, warto z tego korzystać),

3. obciążenia księgowe - liczba prowadzonych ewidencji, składanych deklaracji, itp. (generalnie im mniejsze obciążenia, tym lepiej, przy czym większe obciążenia księgowe mogą docelowo wiązać się z niższym podatkiem),

4. dostępność ulg i innych opcji obniżania podatku (m.in. kwota wolna od opodatkowania, rozliczanie wspólnie z małżonkiem, ulga na dzieci, ulga na internet),

5. konieczność opłacania podatku, gdy firma nie przynosi zysków (dotyczy tylko karty podatkowej).

Różne formy opodatkowania, w różnym stopniu zaspokajają te potrzeby. Często według podatników najkorzystniejsze są uproszczone formy opodatkowania (karta i ryczałt), które charakteryzuje niewielka ilość lub całkowity brak dokumentacji oraz (zwykle) niskie stawki. Jednak nie są one odpowiednie dla przedsiębiorców ponoszących znaczne koszty prowadzenia działalności - lepszymi formami opodatkowania mogą być wówczas skala podatkowa lub podatek liniowy. Motywacją do zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy jest natomiast wysoki dochód (znacznie powyżej 85 tys. zł) w kończącym się roku podatkowym, który grozi opodatkowaniem według wysokiej, 32-procentowej stawki. Przechodząc na podatek liniowy można potencjalny podatek obniżyć, przy czym wymaga to dokładnej kalkulacji.

Preferencje podatkowe dla firm w 2014 r.


Kiedy zmienić formę opodatkowania?


Jeśli przedsiębiorca nie chce zmieniać sposobu rozliczania podatku w nowym roku nie musi o tym informować fiskusa w żaden sposób. W przeciwnym razie zwykle stosuje ogólną zasadę, według której zmiana formy opodatkowania, niezależnie od tego z której na którą, dokonywana jest w ten sam sposób i raz do roku - do 20 stycznia. Od tej zasady jest tylko jeden wyjątek opisany poniżej.


Przejście z ryczałtu na skalę podatkową możliwe w ciągu roku

REKLAMA


Niekiedy przejścia z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne lub podatek liniowy trzeba dokonać w ciągu roku podatkowego. Dzieje się tak wówczas, gdy przedsiębiorca „na ryczałcie” dokonuje sprzedaży związanej z działalnością, która odgórnie wyklucza ryczałt. Z dniem dokonania takiej sprzedaży należy założyć KPiR oraz dokonać formalności związanych ze zmianą formy opodatkowania (są opisane poniżej).

Przykładami działalności wykluczających ryczałt są np. handel walutą, handel częściami samochodowymi, prowadzenie apteki, wykonywanie niektórych wolnych zawodów, najem i dzierżawa, usługi finansowe, tłumaczenia. Nie ma tu znaczenia wpisany do ewidencji kod PKD, a faktyczny przychód z danego rodzaju działalności poparty wystawieniem faktury.

Jak łatwo się domyślić, takie „przejście” może być zarówno wymuszone, jak i celowe, gdy przedsiębiorca uznaje, że zasady ogólne są dla niego bardziej opłacalne niż ryczałt. Podstawową motywacją może być oczywiście opcja rozliczania kosztów, które w konsekwencji obniżają podatek do zapłaty.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.


Decyzja o zmianie formy opodatkowania podjęta. Jakich formalności dokonać?


Zmiana formy opodatkowania jest dokonywana na dwa sposoby.

1. Przez złożenie odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy albo przez Internet (wymaga podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego). W formularzu w pkt. 18 należy zaznaczyć wybraną formę. W przypadku wyboru karty podatkowej należy także dołączyć formularz PIT-16.

2. Przez złożenie oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego, w którym podatnik rozlicza podatek dochodowy. Ta opcja oznacza, że trzeba złożyć:

- Oświadczenie podatnika o wyborze formy opodatkowania (nie ma sformalizowanych ustawowo wzorów takich oświadczeń). Często dla ułatwienia zadania podatnikowi, poszczególne urzędy skarbowe mają przygotowane wewnętrzne formularze.

- Wniosek na formularzu PIT-16 przy przejściu na kartę podatkową (składany także przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1).

REKLAMA

Wniosek lub oświadczenie należy złożyć do 20 stycznia, za wyjątkiem obowiązkowego przejścia z ryczałtu na zasady ogólne, co może nastąpić w dowolnym momencie roku podatkowego. Zgłoszenie standardowe, dokonywane na kolejny rok podatkowy, obowiązuje od 1 stycznia. Niezłożenie stosownych do formy wniosków lub oświadczeń skutkuje pozostaniem przy dotychczasowej formie opodatkowania. Natomiast zastosowanie nowych zasad opodatkowania, bez ich złożenia, jak również przy złożeniu ich po terminie, pociąga za sobą odpowiedzialność podatnika za błędne rozliczenia podatkowe.

Dokonany wybór formy opodatkowania obowiązuje w kolejnych latach podatkowych, chyba że przedsiębiorca dokona następnej zmiany w kolejnym roku. Przepisy nie ograniczają tutaj ilości tych zmian - można ich dokonywać nawet co roku, mając na uwadze szacowane do osiągnięcia dochody w rozpoczynającym się roku podatkowym oraz możliwość skorzystania z ulg, odliczeń czy rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

REKLAMA

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA