REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania - możliwa do 20 stycznia 2014

Sebastian Bobrowski
InFakt.pl
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy mają możliwość wyboru formy opodatkowania, czyli sposobu w jaki wylicza się podatek dochodowy, co decyduje o jego wysokości. Wyboru sposobu dokonuje się w momencie zakładania działalności gospodarczej. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wybrana forma opodatkowania okazuje się dla przedsiębiorcy niekorzystna? Oczywiście – można ją zmienić. Tej operacji dokonuje się jednak tylko raz w roku składając właściwy wniosek do 20 stycznia.

REKLAMA

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo


INFORFK: Branże, dla których w 2014 r. zmienił się termin ustalania obowiązku podatkowego


Cztery sposoby na płacenie podatku dochodowego


Prawo przewiduje cztery formy opodatkowania osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy i zasady ogólne (skalę podatkową). Podstawową formą rozliczania podatku dostępną dla każdego są zasady ogólne, czyli skala podatkowa. Natomiast karta, ryczałt i podatek liniowy wymagają spełnienia warunków określonych w przepisach.

Stawki karty podatkowej na rok 2014

Karta podatkowa oznacza minimalne obowiązki dokumentacyjne, jednak podatek trzeba płacić nawet jeśli nie osiąga się dochodu, gdyż jest określony kwotowo. Nie są też brane pod uwagę koszty prowadzenia działalności. Podobnie jest w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego, chociaż tutaj stawka ma formę procentową oraz występują już pewne obowiązki ewidencyjne (jak nazwa wskazuje - należy ewidencjonować przychody, od których płaci się podatek). Karta i ryczałt mają różne stawki w zależności od rodzaju działalności, a  także wielkości miasta i liczby zatrudnionych osób (w przypadku karty) - w niektórych przypadkach (ale nie zawsze) podatek do zapłaty jest niski, co stanowi podstawową zaletę.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Z kolei w przypadku podatku liniowego i zasad ogólnych, podatek opłaca się jako procent od uzyskanego dochodu, który stanowią przychody pomniejszone o koszty. Podatnicy mają co prawda najbardziej rozbudowane obowiązki ewidencyjne, ale mogą obniżać podatek generując koszty, co jest dużą zaletą tych form opodatkowania. Zasadnicza różnica między podatkiem liniowym, a zasadami ogólnymi to stawka podatku. W przypadku podatku liniowego jest ona stała i wynosi 19%, a w przypadku zasad ogólnych są to dwie stawki - 18% i 32% zależne od kwoty dochodu. Ponadto, podatek liniowy nie pozwala na korzystanie z ulg (np. na dzieci), rozliczanie wspólne z małżonkiem oraz nie daje prawa do kwoty wolnej od podatku.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Czym się kierować rozważając zmianę formy opodatkowania?


Opłacalność każdej z form rozliczeń opodatkowania jest inna, w zależności od indywidualnej sytuacji  podatnika. Ponieważ jednak ta sytuacja często zmienia się w toku prowadzenia firmy, bywa tak, że wybrana pierwotnie forma opodatkowania przestaje być najkorzystniejsza. Wówczas przedsiębiorca może rozważyć jej zmianę, do czego ma prawo wraz z rozpoczęciem nowego roku podatkowego. Oczywiście, przed dokonaniem zmiany warto się nad tym poważnie zastanowić, aby nie ponieść strat przez pochopną decyzję.

Czym się kierować dokonując zmiany formy opodatkowania? Motywację można podzielić na kilka najważniejszych grup:

1. stawka podatku - wyrażana w formie procentowej lub stałej kwoty (generalnie im niższa stawka, tym korzystniej, choć inne czynniki mogą zniwelować opłacalność niskiej stawki),

2. opcja rozliczania kosztów (koszty pozwalają płacić niższy podatek - jeśli działalność generuje koszty, warto z tego korzystać),

3. obciążenia księgowe - liczba prowadzonych ewidencji, składanych deklaracji, itp. (generalnie im mniejsze obciążenia, tym lepiej, przy czym większe obciążenia księgowe mogą docelowo wiązać się z niższym podatkiem),

4. dostępność ulg i innych opcji obniżania podatku (m.in. kwota wolna od opodatkowania, rozliczanie wspólnie z małżonkiem, ulga na dzieci, ulga na internet),

5. konieczność opłacania podatku, gdy firma nie przynosi zysków (dotyczy tylko karty podatkowej).

Różne formy opodatkowania, w różnym stopniu zaspokajają te potrzeby. Często według podatników najkorzystniejsze są uproszczone formy opodatkowania (karta i ryczałt), które charakteryzuje niewielka ilość lub całkowity brak dokumentacji oraz (zwykle) niskie stawki. Jednak nie są one odpowiednie dla przedsiębiorców ponoszących znaczne koszty prowadzenia działalności - lepszymi formami opodatkowania mogą być wówczas skala podatkowa lub podatek liniowy. Motywacją do zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na podatek liniowy jest natomiast wysoki dochód (znacznie powyżej 85 tys. zł) w kończącym się roku podatkowym, który grozi opodatkowaniem według wysokiej, 32-procentowej stawki. Przechodząc na podatek liniowy można potencjalny podatek obniżyć, przy czym wymaga to dokładnej kalkulacji.

Preferencje podatkowe dla firm w 2014 r.


Kiedy zmienić formę opodatkowania?


Jeśli przedsiębiorca nie chce zmieniać sposobu rozliczania podatku w nowym roku nie musi o tym informować fiskusa w żaden sposób. W przeciwnym razie zwykle stosuje ogólną zasadę, według której zmiana formy opodatkowania, niezależnie od tego z której na którą, dokonywana jest w ten sam sposób i raz do roku - do 20 stycznia. Od tej zasady jest tylko jeden wyjątek opisany poniżej.


Przejście z ryczałtu na skalę podatkową możliwe w ciągu roku


Niekiedy przejścia z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne lub podatek liniowy trzeba dokonać w ciągu roku podatkowego. Dzieje się tak wówczas, gdy przedsiębiorca „na ryczałcie” dokonuje sprzedaży związanej z działalnością, która odgórnie wyklucza ryczałt. Z dniem dokonania takiej sprzedaży należy założyć KPiR oraz dokonać formalności związanych ze zmianą formy opodatkowania (są opisane poniżej).

Przykładami działalności wykluczających ryczałt są np. handel walutą, handel częściami samochodowymi, prowadzenie apteki, wykonywanie niektórych wolnych zawodów, najem i dzierżawa, usługi finansowe, tłumaczenia. Nie ma tu znaczenia wpisany do ewidencji kod PKD, a faktyczny przychód z danego rodzaju działalności poparty wystawieniem faktury.

Jak łatwo się domyślić, takie „przejście” może być zarówno wymuszone, jak i celowe, gdy przedsiębiorca uznaje, że zasady ogólne są dla niego bardziej opłacalne niż ryczałt. Podstawową motywacją może być oczywiście opcja rozliczania kosztów, które w konsekwencji obniżają podatek do zapłaty.

Odliczenie VAT od samochodów i paliw 2014 - projekt ustawy

Nowe zasady fakturowania od początku 2014 r.


Decyzja o zmianie formy opodatkowania podjęta. Jakich formalności dokonać?


Zmiana formy opodatkowania jest dokonywana na dwa sposoby.

1. Przez złożenie odpowiednio wypełnionego formularza CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy albo przez Internet (wymaga podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego). W formularzu w pkt. 18 należy zaznaczyć wybraną formę. W przypadku wyboru karty podatkowej należy także dołączyć formularz PIT-16.

2. Przez złożenie oświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego, w którym podatnik rozlicza podatek dochodowy. Ta opcja oznacza, że trzeba złożyć:

- Oświadczenie podatnika o wyborze formy opodatkowania (nie ma sformalizowanych ustawowo wzorów takich oświadczeń). Często dla ułatwienia zadania podatnikowi, poszczególne urzędy skarbowe mają przygotowane wewnętrzne formularze.

- Wniosek na formularzu PIT-16 przy przejściu na kartę podatkową (składany także przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1).

REKLAMA

Wniosek lub oświadczenie należy złożyć do 20 stycznia, za wyjątkiem obowiązkowego przejścia z ryczałtu na zasady ogólne, co może nastąpić w dowolnym momencie roku podatkowego. Zgłoszenie standardowe, dokonywane na kolejny rok podatkowy, obowiązuje od 1 stycznia. Niezłożenie stosownych do formy wniosków lub oświadczeń skutkuje pozostaniem przy dotychczasowej formie opodatkowania. Natomiast zastosowanie nowych zasad opodatkowania, bez ich złożenia, jak również przy złożeniu ich po terminie, pociąga za sobą odpowiedzialność podatnika za błędne rozliczenia podatkowe.

Dokonany wybór formy opodatkowania obowiązuje w kolejnych latach podatkowych, chyba że przedsiębiorca dokona następnej zmiany w kolejnym roku. Przepisy nie ograniczają tutaj ilości tych zmian - można ich dokonywać nawet co roku, mając na uwadze szacowane do osiągnięcia dochody w rozpoczynającym się roku podatkowym oraz możliwość skorzystania z ulg, odliczeń czy rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA