reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym

Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Natomiast, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy mogą dokonywać rozliczeń w walutach obcych, a także otwierać rachunki w walutach wymienialnych. Jak rozliczyć podatkowo i bilansowo różnice kursowe?

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 

 


Transakcje dokonywane w walutach obcych


Ponieważ wszelkie wyrażone w walutach obcych aktywa, pasywa, przychody oraz koszty muszą być ujmowane w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniach finansowych w polskich złotych (PLN), powstaje konieczność przeliczenia wartości pozycji wyrażonych w walucie obcej na PLN po właściwym kursie wskazanym w regulacjach ustawowych.

Zmienność kursów walut w obrocie gospodarczym wywołuje konieczność stosowania do przeliczeń różnych kursów dla tej samej waluty. W konsekwencji przeliczenie tej samej ilości waluty obcej po różnych kursach (w zależności od kursu obowiązującego na dzień przeliczenia) daje różne wartości w PLN, a biorące się stąd różnice określa się mianem różnic kursowych.


INFORFK: "Czy w związku z przewalutowaniem pożyczki należy rozpoznać podatkowe różnice kursowe" >>


Zasady przeliczania transakcji w walutach obcych na walutę polską są określone w przepisach prawa bilansowego, przepisach podatkowych oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR), a właściwe przeliczanie waluty jest jednym z czynników determinujących poprawność sporządzanych sprawozdań finansowych oraz rozliczeń podatkowych.

Obowiązujące przepisy pozwalają jednostkom prowadzącym księgi rachunkowe na wybór metody bilansowej lub podatkowej rozliczania różnic kursowych.


UWAGA

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych nie mają możliwości wyboru metody ustalania różnic kursowych. Są zobowiązani do ustalania tych różnic wyłącznie z zastosowaniem metody podatkowej. Do tej grupy zaliczają się podatnicy rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych (prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów) bądź rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Jak wykazywać na dzień bilansowy lokaty bankowe


Różnice kursowe w ujęciu podatkowym


W celu poprawnego rozliczenia podatkowego i prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania przedsiębiorstwa realizujące transakcje w walutach obcych są zobowiązane do ustalania różnic kursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Artykuł 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) oraz art. 14b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) stanowią, że podatnicy mogą ustalać różnice kursowe na podstawie:

• art. 15a updop lub art. 24c updof - metoda podatkowa ustalania różnic kursowych, lub

• przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie nie krótszym niż trzy lata sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania - metoda rachunkowa (bilansowa).

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama