Fikcja doręczenia elektronicznego pisma podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik musi, co do zasady, wyrazić zgodę na doręczanie pism podatkowych w formie elektronicznej. Przed nowelizacją musiał świadomie zaakceptować fakt, że pismo od organu podatkowego zostanie mu doręczone drogą elektroniczną. Podatnik mógł bowiem otrzymać od organu pismo w formie elektronicznej tylko wtedy, gdy sam o to wnioskował, albo wtedy, gdy wyraził zgodę na doręczenie pisma tą drogą.
REKLAMA
To nowelizacja wprowadziła możliwość wyrażenia zgody na doręczanie pism w formie elektronicznej w sposób dorozumiany. Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła jednak regułę, że zgoda podatnika na doręczanie pism w formie elektronicznej może być udzielona również w sposób dorozumiany.
Wystarczy mianowicie, że podatnik złoży podanie w formie elektronicznego dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą lub portal podatkowy, aby organ podatkowy uznał, że podatnik wyraził zgodę na doręczanie wszystkich pism w formie elektronicznej (art. 144a O.p.).
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
W wyniku nowelizacji istnieją zatem trzy sytuacje, w których przyjmuje się, że podatnik wyraził zgodę na doręczanie pism podatkowych w formie elektronicznej. Jest tak, gdy:
● podatnik wniesie podanie w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub portal podatkowy (tzw. zgoda dorozumiana),
● podatnik złoży wniosek o doręczenie w formie elektronicznej, wskazując organowi podatkowemu swój adres elektroniczny,
● na wniosek organu podatkowego podatnik wyrazi zgodę na doręczanie pism w formie elektronicznej, wskazując adres elektroniczny do doręczeń.
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Od 11 maja 2014 r. obowiązuje fikcja doręczenia elektronicznego pisma podatkowego”
Artykuł wskazuje na czym polega fikcja doręczenia oraz jak po nowelizacji będzie wyglądała procedura doręczenia elektronicznego. Materiał omawia ponadto prawa i obowiązki podatników, wobec których zadziała domniemanie doręczenia pisma elektronicznego.
Podstawa prawna:
- art. 3 ustawy z 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r., poz. 183
- art. 3e, art. 152 § 3, art. 152a, art. 168 § 1, 3a, 3b, art. 211 i 218 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 183
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat