reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe

Aktualizacja: 24.06.2009

Roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego. Bez zatwierdzenia podział zysku jest nieważny. Dlatego bardzo istotna jest wiedza, kto ma pełnić funkcję organu zatwierdzającego. »

Od 1 lipca 2009 r. tylko e-zgłoszenia celne

Aktualizacja: 22.06.2009

Od 1 lipca 2009 r. zgłoszenia wywozowe przedsiębiorca musi składać obowiązkowo w formie elektronicznej z wykorzystaniem systemu ECS. »

30 czerwca 2009 r. mija termin składania wniosków o zwrot VAT za 2008 r.

Aktualizacja: 16.06.2009

Polskie firmy, które w 2008 r. zakupiły towary lub usługi płacąc zagraniczny VAT, tylko do 30 czerwca br. mogą składać wnioski o jego zwrot. Uzyskanie zwrotu VAT wymaga od polskiego podatnika spełnienia warunków określonych w VIII dyrektywie oraz przepisach krajowych poszczególnych Państw. »

Poczęstunek może być kosztem

Aktualizacja: 05.06.2009

Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów mogą być zaliczone do kosztów. Jeśli poczęstunek nie będzie wystawny, nie można mówić o wydatkach na reprezentację. »

Zaległości od zaniżonych wynagrodzeń są kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 02.06.2009

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., do podstawy zasiłku chorobowego wlicza się nagrody i premie, które zależą wyłącznie od dobrej woli i uznania jednostki. Czy odsetki od wyrównania zasiłku chorobowego wyliczonego zgodnie z orzeczeniem TK mogą być kosztem uzyskania przychodu w podatku dochodowym? »

Jakie koszty podatkowe można rozliczyć przy zgromadzeniu wspólników

Aktualizacja: 29.05.2009

Najpóźniej do 30 czerwca spółki z o.o. oraz spółki akcyjne powinny zorganizować zwyczajne walne zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy. »

Nowy zawód - dyplomowany księgowy

Aktualizacja: 28.05.2009

Księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego nowy tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną. »

Jak opodatkować użytkowanie wieczyste

Aktualizacja: 26.05.2009

Opłata wstępna oraz opłaty roczne za użytkowanie wieczyste są opodatkowane dopiero w momencie ich otrzymania przez właściciela gruntu, nie później niż w dacie ich wymagalności. »

Jak skorygować zeznanie CIT-8

Aktualizacja: 25.05.2009

Jeśli w rozliczeniu CIT-8 znalazły się błędy, należy złożyć jego korektę. W zeznaniu możemy mieć do czynienia zarówno z zaniżeniem podatku, jak i z jego zawyżeniem. O czym należy pamiętać, korygując zeznanie? »

Jak zakwalifikować abonamenty medyczne - wyroki WSA

Aktualizacja: 22.05.2009

Od 2008 r. jeden z najbardziej poważnych sporów interpretacyjnych z organami podatkowymi dotyczy kwalifikacji wydatków na zakup abonamentów medycznych dla pracowników. Zdaniem fiskusa powoduje to powstanie przychodu po stronie pracownika. Spór w tej sprawie przeniósł się na salę sądową, a w sporach coraz częściej wygrywają podatnicy. »

Jak ustalić miejsce świadczenia usług niematerialnych

Aktualizacja: 19.05.2009

Obecnie przy określaniu miejsca świadczenia usług klasyfikacje statystyczne należy stosować wyłącznie pomocniczo wtedy, gdy przepisy ustawy o VAT odwołują się do nich bezpośrednio. Oznacza to konieczność posiłkowania się, oprócz definicji słownikowych, także dyrektywą VAT i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przy ustalaniu miejsca świadczenia usług. »

Korekta zeznania rocznego a wypłata środków z 1%

Aktualizacja: 15.05.2009

Roczne zeznania PIT za 2008 r. zostały już złożone. Natomiast z uwagi na możliwość skorygowania deklaracji PIT do końca czerwca 2009 r. nie rozpoczęła się jeszcze wysyłka pieniędzy z 1% na konta fundacji i stowarzyszeń. »

Czy można rozliczyć składki ZUS wspólników spółki jawnej

Aktualizacja: 13.05.2009

W jaki sposób możemy rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne płacone indywidualnie z własnych środków przez wspólników spółki jawnej? »

Jak amortyzować samochód nabyty na kredyt

Aktualizacja: 13.05.2009

Jak postąpić, gdy bank jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel samochodu? Czy można wprowadzić samochód do ewidencji środków trwałych i zamortyzować jednorazowo? Czy odsetki od kredytu będą kosztem podatkowym? »

Kratka znów decyduje o odliczeniu VAT

Aktualizacja: 08.05.2009

Podatnikom przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką oraz od paliwa do tych aut – tak orzekło siedem WSA. Tylko WSA w Krakowie ma inne zdanie. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama