reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Kiedy podatnik, a kiedy fiskus muszą naliczyć i wpłacić odsetki

Aktualizacja: 15.09.2008

Podatnik, który ma zaległość podatkową, poza nią będzie musiał wpłacić do urzędu skarbowego także odsetki. Fiskus natomiast odsetki będzie musiał wypłacić podatnikowi, gdy spóźni się z oddaniem mu nadpłaty podatku. »

Kiedy odpowiadamy za cudze zaległości podatkowe

Aktualizacja: 12.09.2008

Ordynacja podatkowa wskazuje, że w niektórych sytuacjach za nasze zobowiązania podatkowe mogą odpowiadać solidarnie osoby trzecie. Co to oznacza? »

W jaki sposób będzie kontrolowany najem

Aktualizacja: 11.09.2008

Urzędnicy podatkowi najczęściej kontrolują to, czy najem został zgłoszony do opodatkowania i czy wszystkie zarobione na najmie pieniądze zgłaszane są do opodatkowania. »

Kiedy fiskus może zakwestionować wykorzystane ulgi podatkowe

Aktualizacja: 10.09.2008

Skorzystanie z ulg podatkowych bez spełnienia warunków uprawniających do nich będzie podstawą do zakwestionowania odliczenia przez fiskusa. Pozbawienie podatnika wykorzystanej ulgi będzie wiązać się z koniecznością zapłaty zaległego podatku i odsetek. »

Kiedy wystawiać notę korygującą

Aktualizacja: 08.09.2008

Często zdarza się, że wystawiona już faktura zawiera błędy. Możliwe jest ich poprawienie, ale tylko według ściśle określonych zasad. Przepisy dopuszczają wystawienie faktury albo noty korygującej. »

Kiedy powstaje koszt z tytułu różnic kursowych

Aktualizacja: 08.09.2008

Organy podatkowe twierdzą, że koszt w walucie obcej może być kwalifikowany jako poniesiony w dacie wystawienia tej faktury. Czy przepisy na to pozwalają? »

Jak otrzymać certyfikat księgowego według "starych zasad"

Aktualizacja: 05.09.2008

Nowelizacja ustawy o rachunkowości z 18 marca 2008 r. wprowadziła istotne zmiany w regulacjach dotyczących nabywania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co zrobić, aby otrzymać certyfikat księgowego bez konieczności zdawania egzaminu? »

Jakie korzyści daje zawarcie umowy leasingu

Aktualizacja: 03.09.2008

Zawarcie umowy leasingu nie pozbawia korzystającego prawa do zaliczania opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów. Jakie inne korzyści podatkowe daje umowa leasingu? »

Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe

Aktualizacja: 27.08.2008

Odpowiedzialność podatkowa ma charakter obiektywny i nie jest uzależniona od winy czy zamiaru. Nieraz za zobowiązania podatnika mogą odpowiadać także osoby trzecie. Kiedy? »

Zasady rozliczania wartości niematerialnych i prawnych

Aktualizacja: 27.08.2008

Jednostki budżetowe posiadają w swoich zasobach majątkowych wartości niematerialne i prawne. Chociaż udział tych wartości w strukturze aktywów jednostek jest ograniczony, to mimo to stanowią one element majątku trwałego każdej jednostki budżetowej. »

Jakie są skutki przekazywania i otrzymywania przez firmę prezentów

Aktualizacja: 27.08.2008

Przekazywanie nagród w ramach akcji marketingowych jest dość powszechne. Jakie są konsekwencje przekazywania (i otrzymywania) przez firmę prezentów (TV, rowery itp.) za osiągnięcie określonych obrotów? »

Jak małżonkowie płacą podatek od najmu mieszkania

Aktualizacja: 27.08.2008

Jeżeli umowa najmu dotyczy składnika majątku małżeńskiego, możemy mieć do czynienia z dwoma przypadkami: małżonkowie zdecydują, że jeden z nich rozlicza najem w całości albo każde z nich rozlicza się z fiskusem odrębnie. »

Kiedy fiskus zakwestionuje koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 26.08.2008

Aby poniesione wydatki podatnik mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, muszą mieć one związek z osiąganymi przychodami bądź ich zabezpieczeniem. Gdy takiego związku nie będzie, fiskus nie pozwoli danego wydatku uznać za koszt podatkowy. »

Jakie skutki podatkowe ma otrzymanie zaliczki

Aktualizacja: 25.08.2008

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano przedpłatę lub zaliczkę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. »

Jak w postępowaniu podatkowym ustanowić pełnomocnika

Aktualizacja: 22.08.2008

Jakie wymogi musi dopełnić podatnik, który chce działać w postępowaniu podatkowym przez pełnomocnika? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama