REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczać terminy podatkowe

Waldemar Rak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ogólne ramy obliczania terminów określa Ordynacja podatkowa. Przepisy tej ustawy stosuje się do podatków oraz opłaty skarbowej, jak również do innych opłat i należności.

Odpowiedzialność za terminowe spełnianie obowiązków wynikających z ustaw podatkowych obciąża podatników, ale także płatników i inkasentów. Odpowiedzialność ta zasadniczo jest surowa, a przepisy prawa nie przewidują zbyt wielu możliwości ekskulpacji. Pamiętajmy, że na osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, będących płatnikami lub inkasentami, ciąży obowiązek wyznaczenia osoby, do której obowiązków należeć będzie:

REKLAMA

Autopromocja

• obliczanie i pobieranie podatków,

• terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot.

Dokonując wyznaczenia takiej osoby, należy ponadto zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu jej imię, nazwisko i adres. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę. W celu ustalenia terminu zapłaty podatku najczęściej konieczne jest ustalenie chwili powstania obowiązku podatkowego. Jako obowiązek podatkowy należy rozumieć powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w prawie podatkowym. Zaistnienie zdarzenia rodzi po stronie podatnika zobowiązanie podatkowe, czyli zobowiązanie do zapłacenia podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Ustalając terminy określone w prawie podatkowym, musimy pamiętać o poniższych zasadach. I tak:

• jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu,

• terminy określone w tygodniach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu,

• terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca,

• terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień.

WAŻNE

Odsetki za zwłokę od ewentualnych zaległości będą naliczane od następnego dnia po dniu, w którym podatek powinien zostać wpłacony lub upłynął termin wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego przez płatnika lub inkasenta

Ostatni dzień terminu

Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Ostatni dzień terminu nie może zatem przypaść na następujące dni wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy - niedzielę, 1 stycznia - Nowy Rok, pierwszy dzień Wielkiej Nocy (w 2008 r. przypada 23 marca), drugi dzień Wielkiej Nocy (w 2008 roku przypada 24 marca), 1 maja - Święto Państwowe, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek (w 2008 roku przypada 11 maja), dzień Bożego Ciała (w 2008 roku przypada 22 maja), 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia - pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Dzień doręczenia decyzji

Zobowiązanie podatkowe powstaje nie tylko z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym prawo podatkowe wiąże jego powstanie, ale również może powstać z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania. Decyzję taką organ podatkowy wydaje w przypadku, gdy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji. Jeżeli wysokość podatku została ustalona w decyzji, termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia jej doręczenia. Opisane powyżej zasady dotyczące sposobu obliczania terminów znajdą zastosowanie również w tym przypadku. Jak wskazał NSA w wyroku z 25 października 1994 r. (sygn. akt SA/Gd 2296/93, Prawo Gospodarcze z 1995 r. nr 3, str. 11): jeśli wysokość zobowiązania podatkowego zostaje określona decyzją organu podatkowego, to termin płatności tego zobowiązania rozpoczyna się od dnia doręczenia podatnikowi tej decyzji, zaś zwłoka w zapłacie - powodująca odsetki - zachodzi po upływie 14 dni od tego doręczenia.

Jeżeli zaś przepisy prawa podatkowego określają kalendarzowo terminy płatności podatku, zaliczki na podatek lub raty podatku, a decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego nie została doręczona na co najmniej 14 dni przed upływem terminu określonego kalendarzowo, obowiązywać będzie termin przypadający na 14 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Jeżeli zaś została doręczona wcześniej, tj. na 15, 16 itd. dni przed upływem terminu określonego kalendarzowo, wówczas wiąże nas termin kalendarzowy.

Natomiast w przypadku gdy ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego następuje w drodze decyzji organu podatkowego, termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli jednak podatnik jest obowiązany z mocy prawa sam obliczyć i wpłacić podatek (wykonać zobowiązanie podatkowe), za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym zgodnie z przepisami prawa wpłata powinna nastąpić. W przypadku gdyby zobowiązanie nie zostało wykonane w tym terminie, organ podatkowy jest uprawniony do określenia w decyzji wysokości należnego podatku. Decyzja taka nie ustala jednak zobowiązania, gdyż wynika ono już wprost z przepisów.

PRZYKŁAD GDY TERMIN MIJA W NIEDZIELĘ

Wspólnicy spółki cywilnej Konsensus zakupili na giełdzie samochodowej na potrzeby firmy używany samochód. Umowę sprzedaży zawarto 10 lutego 2008 r. (niedziela). W tym przypadku obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje 10 lutego. Jednakże tego dnia nie wlicza się do terminu z uwagi na fakt, że przy obliczaniu terminów nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Z kolei koniec terminu dla uiszczenia podatku przypada po upływie 14 dni - 24 lutego 2008 r. (niedziela). Z uwagi na fakt, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, termin faktycznie upłynie 25 lutego w poniedziałek.

Waldemar Rak

poradnik@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

• Ustawa z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA