REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo sporządzić PIT-40

Ewa Leszczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

PIT-40 jest rocznym obliczeniem podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym. Sporządzają go jednak i składają płatnicy do 29 lutego 2008 r.

 

 

Rozliczenie podatnika (np. pracownika) przez płatnika (np. pracodawcę) jest możliwe tylko wtedy, gdy podatnik (np. pracownik) złoży płatnikowi oświadczenie (PIT-12), w którym żąda sporządzenia rocznego obliczenia podatku. Należało je złożyć przed 10 stycznia 2008 r., aby płatnik rozliczył podatek za 2007 r.

Jeśli pracownik złożył takie oświadczenie, to pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia za niego zeznania rocznego PIT-40. Dokonując go pracodawca jest zobowiązany do:

- uwzględnienia faktycznie poniesionych kosztów przez podatnika na dojazd do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej udokumentowanych imiennymi biletami okresowymi;

- odliczenia od dochodu - potrąconych w roku podatkowym ze środków podatnika składek na ubezpieczenia społeczne;

- odliczenia od dochodu, ale co ważne - na wniosek podatnika, zwróconych płatnikowi w roku podatkowym nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu. Odliczenia tego można dokonać, jeśli te zwrócone świadczenia nie zostały potrącone od dochodu przy poborze zaliczek;

- odliczenia od podatku kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych w roku podatkowym przez płatnika. Składki zdrowotne mogą być odliczone od podatku w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki;

- odliczenia od podatku, ale tylko na wniosek podatnika (pracownika), kwoty stanowiącej iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej (w rozliczeniu za 2007 r. jest to 1145,08 zł). Odliczenie to jest możliwe tylko, jeśli pracownik przed 10 stycznia złożył pracodawcy oświadczenie, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi, o których mowa w art. 27f updof, wskazał liczbę dzieci, na które przysługuje odliczenie, wskazał kwotę odliczenia (jest to związane z tym, że kwota do odliczenia dotyczy obojga rodziców). Jeśli pracownik złożył PIT-12, a nie złożył oświadczenia z wnioskiem o rozliczenie ulgi na dzieci, ulga ta mu przepadła. Może ona być rozliczona w zeznaniu rocznym sporządzanym samodzielnie, ale tylko jeśli pracownik nie złożył pracodawcy PIT-12;

- doliczenia do podatku otrzymanego za pośrednictwem płatnika zwrotu uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

PIT-40 należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje:

- naczelnik US właściwy według miejsca zamieszkania podatnika objętego nieograniczonym obowiązkiem podatkowym,

- naczelnik US właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - w przypadku podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym.

PRZYKŁAD

Pani Anna jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i za 2007 r. osiągnęła przychód 54 000 zł. PIT-12 i oświadczenie z wnioskiem o rozliczenie ulgi na 1 dziecko złożyła pracodawcy 7 stycznia. W oświadczeniu zaznaczyła, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi oraz wskazała kwotę do odliczenia w wysokości 1145,08 zł (mąż Pani Anny prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i nie może skorzystać z ulgi). Zakład pracy dokonał rocznego obliczenia podatku na PIT-40. Nadpłatę wynikającą z rozliczenia pracodawca potrąci z zaliczki pani Anny za marzec. Jeżeli po tym pobraniu nadal zostanie nadpłata (a tak będzie w tym przypadku), pracodawca zwróci pani Annie pozostałą nadpłatę w gotówce. Zwrócona w gotówce nadpłata będzie potrącana z kolejnych zaliczek pani Anny. Pracodawca wykaże także zwrócone w gotówce nadpłaty w rocznym PIT-4R za 2008 r. Wypełniony formularz PIT-40 - str. 23-25.


- art. 37 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549


Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  REKLAMA