REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiele nowości podatkowych w 2009 roku

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy rok przyniósł liczne zmiany w polskich podatkach i w Ordynacji podatkowej. Kilka z nich jest bardzo istotnych.


W Ordynacji podatkowej najistotniejsza jest nowa zasada, zgodnie z którą - co do zasady - wykonaniu podlegają jedynie decyzje ostateczne. Dopuszczalne są wyjątki, czyli nadanie decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, lecz w takich przypadkach organ podatkowy powinien uprawdopodobnić, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane. Ponadto organ podatkowy wstrzymuje wykonanie decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego - aż do momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Warunkiem jest tutaj jednak złożenie przez podatnika zabezpieczenia lub prawomocny wpis hipoteki przymusowej, względnie wpis zastawu skarbowego.

Autopromocja

W ustawie o CIT istotna zmiana dotyczy uznania za koszty uzyskania przychodów kosztów zaniechanych inwestycji, a także kosztów wytworzenia lub nabycia produktów spożywczych przekazanych organizacjom pożytku publicznego - na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Ponadto wprowadzono zasadę, że różnice kursowe od pożyczek waloryzowanych walutą obcą stanowić będą koszt, co dotąd - wobec braku efektywnego zrealizowania różnic kursowych w takim przypadku - było bardzo wątpliwe.

Dodatkową zmianą jest uznanie za dochód podlegający opodatkowaniu wartości niepodzielonych zysków spółek kapitałowych przy przekształceniu w spółki osobowe. Aczkolwiek tego rodzaju przekształcenia formy prawnej spółek nie są częste, to jednak wspomniane zagadnienie budziło od lat istotne rozbieżności interpretacyjne.

W ustawie o PIT najbardziej istotna i powszechnie znana nowelizacja objęła obniżenie stawek podatkowych - z 19, 30 i 40 proc. do 18 i 32 proc., a ponadto wprowadzenie możliwości odliczenia w Polsce składek ubezpieczeniowych zapłaconych za granicą, co ma istotne znaczenie dla polskich podatników, zatrudnionych za granicą, lecz objętych nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce i tutaj ostatecznie rozliczających swoje podatki. Zmiana objęła także zasady opodatkowania dochodu z tytułu zbycia nieruchomości - likwidacja tzw. ulgi meldunkowej i wprowadzenie zwolnienia od opodatkowania dochodu ze zbycia nieruchomości wydatkowanego na nabycie nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe, położonej zarówno w Polsce, jak i w innym państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii - spowodowała, że obecnie obowiązują aż trzy różne reżimy rozliczenia dochodu z tytułu zbycia nieruchomości, uzależnione od daty jej nabycia. Na szczęście, wśród tego (zdecydowanie nadmiernego) bogactwa sposobów opodatkowania dochodu, pozostało obowiązujące dotąd pełne zwolnienie takiego dochodu od opodatkowania w przypadku zbycia nieruchomości po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości.

W najbardziej skomplikowanej i obszernej ustawie o VAT wprowadzono kolejne dziesiątki zmian, z których można wymienić jedynie dwie: wyłączenie z zakresu stosowania ustawy zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zamiast określonego dotąd tzw. zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans oraz objęcie opodatkowaniem wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koniec warto wspomnieć o nowelizacji ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie najważniejszą zmianą jest zwolnienie od opodatkowania pożyczek udzielanych spółce kapitałowej przez jej akcjonariusza (wspólnika).

dr JANUSZ FISZER

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA