Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu faktura VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące faktura VAT.
Aktualizacja: 17.05.2010
W ostatnim czasie korzystaliśmy z usług niemieckiej firmy, która dokonywała naprawy maszyny w naszym zakładzie. Otrzymaną fakturę za naprawę rozliczyliśmy w miesiącu marcu, a w kwietniu otrzymaliśmy od niemieckiego kontrahenta korektę faktury, która podwyższyła cenę usługi naprawy o dodatkowe koszty. Wskutek tego wystawiliśmy korektę faktury wewnętrznej w miesiącu kwietniu. W związku z powyższym nie mamy pewności za jaki okres tę korektę powinniśmy rozliczyć, czy za marzec czy może za kwiecień? »
Czy przedsiębiorca może przechowywać kopię faktury papierowej w formie elektronicznej
Aktualizacja: 14.04.2010
Wielu przedsiębiorców nie ma pewności czy jako podatnicy wystawiający faktury w formie papierowej mogą jej kopie przechowywać w systemie elektronicznym (na elektronicznych nośnikach informacji). Problem ten dotyczy w szczególności przedsiębiorców (podatników) prowadzących szeroko zakrojoną działalność gospodarczą, którzy wystawiają wiele faktur VAT. Przechowywanie ich kopii w formie papierowej rodzi problemy natury finansowej, celowościowej, ekologicznej, lokalowej (utrudnienia związane z magazynowaniem papierowych kopii faktur). »
Jakie są skutki błędu na fakturze VAT
Aktualizacja: 14.04.2010
Prowadząc firmę wypełniamy wiele faktur. Warto wiedzieć co grozi za błąd na fakturze. »
Możliwość wystawienia dwóch faktur VAT do jednego paragonu
Aktualizacja: 12.04.2010
Jak zapewne wielokrotnie przekonało się wielu z nas, prawdziwym jest hasło „życie jest bogatsze od przepisów”, co potwierdza m.in. wydana w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-1067/09/BK z dnia 29 stycznia 2010 r. »
Jak dokumentować koszty w księdze przychodów i rozchodów
Aktualizacja: 22.07.2010
Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie określają zasad dokumentowania wydatków. Należy jednak pamiętać, że właściwie udokumentowanie kosztu zabezpiecza podatnika przed kwestionowaniem jego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów przez organy podatkowe. »
Ustawa o VAT 2021 Dział XI Dokumentacja
Aktualizacja: 20.01.2021
Ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 stycznia 2021 roku - tekst jednolity, Dział XI Dokumentacja (art. 106-112c) »
Co zrobić kiedy zaginął oryginał faktury
Aktualizacja: 29.09.2009
Zdarza się nierzadko, że ginie oryginał faktury. Można wtedy wystawić duplikat. Ale jak i kiedy można rozliczyć VAT na podstawie takiego duplikatu. »
Aktualizacja: 28.09.2009
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, faktura wystawiona przez podatnika powinna stwierdzać dokonanie sprzedaży, datę sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »
Aktualizacja: 28.09.2009
Faktury wewnętrzne dokumentują czynności wykonane przez podatnika podatku VAT zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Ponieważ nie odnoszą się do nich wprost żadne przepisy, bardzo często pojawiają się problemy związane z ich wystawianiem. »
Faktury przesyłane przez Internet
Aktualizacja: 28.09.2009
Od 4 sierpnia 2005r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005r., Nr 133, poz. 1119). »
Aktualizacja: 28.09.2009
Opodatkowanie usług turystycznych stanowi wyjątek od zasad ogólnych rozliczania działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. »
Jak rozliczyć faktury korygujące zwiększające obrót
Aktualizacja: 28.09.2009
Wystawiając fakturę korygującą możemy albo zwiększyć wcześniej wykazaną wartość sprzedaży albo ją zmniejszyć. Zasady rozliczenia faktur korygujących, podwyższających obrót nie zostały jednak określone w przepisach ustawy o VAT tak jednoznacznie jak w przypadku korekt obniżających obrót. »
Czy można wycofać z obrotu fakturę wewnętrzną
Aktualizacja: 28.09.2009
Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego. »
Obowiązek zapłaty podatku uwidocznionego na fakturze VAT
Aktualizacja: 28.09.2009
Zgodnie z art. 108 ustawy o VAT istnieje obowiązek zapłaty VAT należnego uwidocznionego na wystawionej fakturze. »
Aktualizacja: 24.10.2011
Przepisy prawne (rangi ustawowej), które incydentalnie i wyjątkowo uniemożliwiają ukaranie podatników za wyraźnie określone przestępstwa, czy wykroczenia skarbowe. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?