Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT – skutki uchwały NSA
Aktualizacja: 26.09.2013
Przedstawiamy komentarz ekspertów PwC do uchwały NSA w kwestii statusu na gruncie VAT gminnych jednostek budżetowych. Jak po tej uchwale powinny zachować się gminy? »
Które jednostki gmin nie będą mogły same rozliczać się z VAT
Aktualizacja: 24.09.2013
Gminne jednostki budżetowe nie będą mogły rozliczać się samodzielnie w zakresie VAT. To skutek uchwały NSA z 24 czerwca 2013 r. Zmiany nie będą jednak dotyczyć wszystkich jednostek organizacyjnych gminy. »
Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.
Aktualizacja: 24.09.2013
Mimo zabiegów przedsiębiorców i parlamentarzystów limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r. nie ulegnie zmianie. Resort finansów nie godzi się na rozszerzenie statusu małego podatnika. Przedsiębiorcy proponują podniesienie limitu przychodów dla małego podatnika do 2 mln euro (obecnie 1,2 mln euro). »
Zastaw skarbowy 2014 – minimalna wartość rzeczy i praw
Aktualizacja: 20.09.2013
Od 1 stycznia 2014 roku organy podatkowe mogą ustanowić zastaw skarbowy na rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych podatnika, jeżeli wartość poszczególnych rzeczy lub praw wynosi w dniu ustanowienia zastawu co najmniej 12.400,- zł. W 2013 r. tą minimalną wartością podstawy zastawu jest kwota 12.300,- zł. »
Karta podatkowa dla udzielających korepetycji
Aktualizacja: 28.11.2020
Osoby udzielające korepetycji, mogą skorzystać z najprostszej formy opodatkowania, jaką jest karta podatkowa. Wysokość podatku zależy od liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji. »
Podatek od spadków i darowizn - obowiązek zapłaty
Aktualizacja: 28.08.2013
Podatnikiem podatku od spadków i darowizn jest nabywca własności rzeczy i praw majątkowych. Otrzymanie darowizny często skutkuje obowiązkiem zapłaty przez obdarowanego podatku od spadków i darowizn. Za pobór i odprowadzenie tego podatku do urzędu skarbowego odpowiada jednak czasem notariusz. »
Świadczenie usług rolniczych - podatkowe problemy praktyczne
Aktualizacja: 31.07.2014
Świadczenie usług rolniczych przez rolników nie wchodzi w zakres działalności rolniczej w myśl ustawy o PIT, co w efekcie determinuje konieczność zarejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowania tej działalności podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »
Odsetki za późniejszy zwrot nadpłaty podatku
Aktualizacja: 13.08.2013
Podatnicy, którzy w terminie złożyli zeznanie roczne, nie składali korekty, a także nie mają zaległości wobec fiskusa powinni już otrzymać zwrot nadpłaty podatku dochodowego. Jeśli Urząd Skarbowy jeszcze nie przekazał odpowiedniej sumy i nie zrobi tego w najbliższym czasie, będzie zobowiązany do wypłacenia odsetek. »
Rok podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych
Aktualizacja: 07.08.2013
Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe podatników. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejno po sobie następujących 12 miesięcy. »
Aktualizacja: 31.07.2013
Przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych jest alternatywną wobec zapłaty podatku formą wygaszania zobowiązań podatkowych. Z tej opcji mogą korzystać podatnicy, którzy nie chcą lub nie mogą uregulować swoich zobowiązań podatkowych w formie pieniężnej. Wybór tej formy następuje na wniosek podatnika. Krokiem koniecznym do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest również m. in. zawarcie umowy cywilnoprawnej w formie pisemnej z odpowiednim organem. Powstaje przy tym wątpliwość, czy ta forma zaspokojenia fiskusa objęta jest podatkiem od towarów i usług. »
Podatek tonażowy - zmiany w prowadzeniu wykazów
Aktualizacja: 24.07.2013
W przepisach o podatku tonażowym nastąpiły zmiany w sposobie prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez przedsiębiorców żeglugowych. »
Ordynacja podatkowa 2014. Procedury oględzin u podatnika
Aktualizacja: 08.07.2013
W 2014 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Zgodnie z założeniami do projektu nowelizacji bez zmian mają pozostać zasady przeprowadzania oględzin lokalu mieszkalnego podatnika. »
W 2014 r. podatek za przedsiębiorcę zapłaci małżonek
Aktualizacja: 03.06.2013
W 2014 r. podatek za przedsiębiorcę będzie mogła zapłacić inna osoba. Podatek bez limitów zapłaci małżonek. »
Kontrola podatkowa - uprawnienia organów podatkowych oraz prawa kontrolowanego (część 2)
Aktualizacja: 29.07.2013
Kontrole podatkowe mają prawo przeprowadzać organy podatkowe, w celu sprawdzenia czy przedsiębioraca wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec fiskusa. Przepisy zapewniają odpowiednie uprawnienia organom podatkowym, a także nakładają na kontrolowanego szereg obowiązków. »
W 2014 r. abonament RTV zastąpi opłata audiowizualna
Aktualizacja: 23.05.2013
Już w roku 2014 abonament RTV ma zastąpić opłata audiowizualna. Wprowadzenie takiej opłaty miałoby w zamyśle rządu spowodować, że Polacy nie musieliby rejestrować zakupionego sprzętu RTV. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?