Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatnik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatnik.
Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia
Aktualizacja: 16.02.2011
Zdarzają się sytuacje wypłacenia pracownikowi nienależnych kwot. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien oddać pracodawcy kwotę brutto, czy netto? »
Kiedy można ująć w kosztach zakup kalendarzy?
Aktualizacja: 16.02.2011
Proszę o wyjaśnienie do kosztów którego roku można zaliczyć wydatek poniesiony w 2010 r. dotyczący zakupu kalendarzy na 2011 r. Chodzi mi zarówno o podatnika prowadzącego pełną księgowość jak i podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów. »
Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?
Aktualizacja: 24.10.2011
Wiele osób, z bardzo różnych powodów, poręcza kredyty bankowe innym osobom i najczęściej nie mają żadnych kłopotów z tego powodu, gdyż kredyty te są spłacane. Nieliczni jednak mają problemy, gdyż kredytobiorca albo specjalnie, albo z powodów losowych nie kwapi się do spłacania zaciągniętego kredytu i wtedy do naszych drzwi (lub do naszego konta) puka bank i zmusza nas do spłaty czyjegoś długu. »
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć zwrot nakładów na zakup środka trwałego?
Aktualizacja: 01.02.2011
Dokonany w jakiejkolwiek formie zwrot nakładów poniesionych na zakup środka trwałego nie pozwala na zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych. W szczególności również odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środka trwałego, która została zwrócona podatnikowi, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. »
Aktualizacja: 01.02.2011
Nieściągalną wierzytelność należy uznać za koszt, który nie ma bezpośredniego związku z przychodem danego roku podatkowego. Dlatego możliwe jest zakwalifikowanie takich wierzytelności do podatkowych kosztów uzyskania przychodów w dniu ich ujęcia w księgach rachunkowych (zaksięgowano), na podstawie otrzymanej faktury, albo innego dowodu. »
Jak rozliczyć podatkowo wniesienie nieruchomości do spółki jawnej?
Aktualizacja: 01.02.2011
Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam wkrótce z kolegą założyć spółkę jawną. Obaj wnosimy do spółki wkłady w różnych wartościach i w ten sposób zostanie określona wysokość udziałów dla każdego z nas. Jeśli chodzi o mój wkład do spółki to będzie to zabudowana nieruchomość o wartości ok. 600 tys. zł. W związku z tym mam pytanie, czy wniesiony przeze mnie w ten sposób wkład w postaci nieruchomości do spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT? »
Jak właściwie udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?
Aktualizacja: 28.01.2011
Podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mają wątpliwości jakie dokumenty są niezbędne dla zastosowania 0-proc. stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy ustawy o VAT w kwestii tego, które dokumenty należy traktować jako obowiązkowe, a które podatnik jest zmuszony okazać organom podatkowym fakultatywnie. »
Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?
Aktualizacja: 28.01.2011
Spadkobiercy, którzy odziedziczyli majątek lub podatnicy, którzy otrzymali darowiznę powinni pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy zgłoszeniu organowi podatkowemu. Częstym błędem jest brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku składanym do urzędu skarbowego. Jakie skutki podatkowe wiążą się z brakiem podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku »
Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?
Aktualizacja: 24.10.2011
Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki. »
Kiedy wygasa prawo do zwrotu nadpłaty?
Aktualizacja: 28.01.2011
Podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaty, czyli nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. Prawo do zwrotu nadpłaty nie jest jednak bezterminowe. Kiedy wygasa prawo do zwrotu nadpłaty? »
Na czym polega pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji podatkowych?
Aktualizacja: 14.02.2011
Deklaracja podatkowa nie musi być podpisana przez podatnika. Może to zrobić pełnomocnik. Jaki zakres ma tego rodzaju pełnomocnictwo? »
Czy i kiedy następuje przejście praw i obowiązków podatnika na jego spadkobierców?
Aktualizacja: 28.01.2011
W razie śmierci podatnika na jego spadkobiercach ciąży szereg praw i obowiązków, np. prawo do zwrotu nadpłaty lub zwrotu podatku wraz z oprocentowaniem. W takiej sytuacji określone obowiązki spoczywają także na organach podatkowych. »
Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?
Aktualizacja: 21.01.2013
Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. »
Do kiedy można dokonać korekty faktury VAT
Aktualizacja: 17.09.2014
W obrocie gospodarczym pojawiają się sytuacje, kiedy podatnik przy wystawianiu faktury VAT wpisze jakieś błędne dane np. niewłaściwą stawkę podatku, czy dokona niewłaściwego jego obliczenia. W konsekwencji zmuszony jest dokonać korekty tak wystawionej faktury. Korekta faktury powinna być dokonywana przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. »
Jak poprawnie rozliczyć VAT z tytułu WNT w 2011 roku
Aktualizacja: 14.11.2011
W dniu 13 grudnia 2010 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tak zwaną ustawę okołobudżetową. Wskazana ustawa nowelizuje, między innymi, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług poprzez wprowadzenie nowych (wyższych) stawek podatku VAT, które mają obowiązywać począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?