Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie podatkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie podatkowe.
Kary porządkowe w postępowaniu podatkowym
Aktualizacja: 23.05.2014
Umiejętne i racjonalne stosowanie przez organ podatkowy kar porządkowych może zdecydowanie zwiększyć prawdopodobieństwo zakańczania prowadzonych postępowań w przewidzianych terminach. Stosowanie kar porządkowych może też spowodować, że podatnicy będą podchodzili do swoich obowiązków w tym zakresie z należytą powagą. »
Obowiązek tłumaczenia dokumentacji księgowej
Aktualizacja: 20.03.2018
Jedno z rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej zakłada, że organy podatkowe będą mogły zobowiązać stronę postępowania podatkowego do przetłumaczenia dokumentacji księgowej, która została przygotowana w języku obcym. »
Zasady kontroli podatkowej i postępowania podatkowego
Aktualizacja: 17.01.2014
Organy podatkowe mają ustawowe prawo do kontrolowania podatników. Można wyróżnić trzy różne tryby, za pomocą których urzędnicy fiskusa mogą sprawdzać podatników - kontrola, postępowanie kontrolne i postępowanie podatkowe. »
Kiedy ustają przyczyny uchybienia terminowi podatkowemu
Aktualizacja: 21.11.2013
NSA w wyroku z 10 października 2013 r. uznał, że dokonując wykładni pojęcia „dzień ustania przyczyny uchybienia terminowi”, na gruncie przepisów ordynacji podatkowej, należy posługiwać się tylko zdarzeniem potwierdzonym, opartym na dacie pewnej. »
Postępowanie podatkowe - terminy załatwiania spraw
Aktualizacja: 29.10.2013
Zasady dotyczące terminów załatwiania spraw przez organy podatkowe regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Przy czym przepisy Ordynacji podatkowej różnicują terminy załatwiania spraw podatkowych w zależności od stopnia ich skomplikowania i zakresu postępowania dowodowego. »
Jakie dowody można przedstawić w postępowaniu podatkowym
Aktualizacja: 09.10.2013
W postępowaniu podatkowym podatnik ma prawo dołączyć do akt urzędowych zaświadczenia, deklaracje oraz faktury. Ma również możliwość wnioskować o przesłuchanie świadków. Jednak to urząd zdecyduje, czy weźmie to pod uwagę. »
Modzelewski o deregulacji zawodu doradcy podatkowego
Aktualizacja: 26.11.2014
Propozycje deregulacji zawodu doradcy podatkowego spotkały się z ostrą krytyką prof. Witolda Modzelewskiego, który podkreśla, że zaproponowane rozwiązania są szkodliwe dla interesu i budżetu państwa. »
Kiedy można wystąpić o przywrócenie terminu
Aktualizacja: 25.07.2013
W praktyce gospodarczej zdarza się, że z jakiegoś powodu jednostki nie mogą w wyznaczonym terminie np. dokonać odwołania. Czy w każdym przypadku musi to oznaczać uchybienie terminowi? W jakich sytuacjach można wystąpić o przywrócenie terminu? »
Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - komentarz KIDP
Aktualizacja: 01.07.2013
W dniu 25 czerwca 2013 r. rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, który zakłada deregulację zawodu doradcy podatkowego. O komentarz do proponowanych zmian poprosiliśmy Krajową Izbę Doradców Podatkowych (KIDP). »
Manipulacje księgowe znowu w cenie
Aktualizacja: 12.05.2013
Co piąty pracownik w Polsce wie o manipulacjach księgowych swojej firmy - wynika z Badania Nadużyć Gospodarczych Ernst & Young. »
Konkubent podatnika nie może odmówić zeznań w postępowaniu podatkowym
Aktualizacja: 19.03.2013
Ważnym dowodem w postępowaniu podatkowym bywają zeznania świadków. Tylko niektórzy świadkowie mają prawo odmówić składania zeznań. Takie prawo mają np. małżonkowie, rodzice i dzieci podatników, ale już nie osoby pozostające z podatnikami w związkach nieformalnych. »
Doręczanie pism przez organy podatkowe
Aktualizacja: 19.03.2013
Trzeba mieć świadomość, że fiskus może skuteczne doręczyć pismo (np. decyzję podatkową, czy wezwanie z urzędu skarbowego) nawet pod nieobecność adresata. »
Kiedy nie trzeba stawiać się na wezwanie urzędu skarbowego
Aktualizacja: 19.03.2013
Jeżeli podatnik lub osoba trzecia dostanie wezwanie z urzędu skarbowego do osobistego stawienia się w urzędzie, to z reguły powinien to zrobić. Nieuzasadnione niestawiennictwo podatnika na wezwanie organu podatkowego podlega w 2013 roku karze porządkowej do 2800 zł. Ale są sytuacje, które zwalniają osobę wezwaną z obowiązku pójścia do urzędu. »
Koszty postępowania podatkowego – czasem płaci je podatnik
Aktualizacja: 19.03.2013
Zasadą jest, że koszty postępowania przed organami podatkowymi ponosi Skarb Państwa, województwo albo gmina. Jednak od tej zasady istnieje szereg wyjątków. Są sytuacje, że to podatnik musi pokryć te koszty. »
Kiedy organ podatkowy nie może odmówić wydania interpretacji podatkowej
Aktualizacja: 18.03.2013
W sytuacji, gdy organ miał wątpliwości co do poprawności przedstawienia stanu faktycznego przez spółkę we wniosku, mógł zastosować rozwiązanie przewidziane przez art.14b § 3 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem składający wniosek zobowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Jeśli okaże się, że wniosek powyższych wymogów nie spełnia, to wówczas organ wydaje postanowienie w sprawie pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Jednakże wydanie takiego postanowienia powinno być poprzedzone wezwaniem wnioskodawcy do uzupełnienia lub poprawienia wniosku. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron
Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »