REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

Wiesława Moczydłowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów, odmawiając wydania certyfikatu księgowego, powinien dokładnie wyjaśnić, dlaczego określone czynności nie odpowiadają czynnościom uznawanym za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Osoba złożyła wniosek o wydanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Minister Finansów odmówił wydania certyfikatu ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. Stwierdził, że czynności wykonywanych podczas zatrudnienia w urzędzie celnym nie można uznać za praktykę w księgowości. Wnioskodawczyni wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jej zdaniem w uzasadnieniu decyzji nie można doszukać się przyczyn, z powodu których przedstawionym kartom zakresu obowiązków i uprawnień odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej.

Autopromocja

Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko. Jego zdaniem czynności polegające na prowadzeniu rachunku sum depozytowych, obejmujące w szczególności:

• księgowanie zabezpieczeń majątkowych,

• wystawianie przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych,

• opracowanie wyciągów bankowych i kompletowanie dokumentów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• księgowanie analityki rachunku sum depozytowych,

• uzgadnianie salda rachunku sum depozytowych

- nie są czynnościami, które uzasadniają stanowisko, że wnioskodawczyni nabyła praktykę w księgowości niezbędną do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawczyni złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił decyzję Ministra Finansów. Stwierdził, że odmowa uzasadniona została tym, iż wnioskodawczyni nie wykazała, że czynności przez nią wykonywane stanowią praktykę w księgowości, warunkującą wydanie certyfikatu księgowego. Sąd stwierdził, że to organ nie ustalił stanu faktycznego w sposób właściwy. Nie poddał szczegółowej i wnikliwej analizie zakresu wykonywanych przez skarżącą czynności w okresie jej pracy w urzędzie celnym na stanowiskach kontrolera celnego, starszego kontrolera celnego oraz inspektora celnego. Z przedstawionych kart zakresu obowiązków i czynności wynika, że skarżąca wykonywała obowiązki związane z prowadzeniem rachunku sum depozytowych, a następnie sprawowała nadzór nad realizacją zadań komórki ds. zabezpieczeń. W ramach prowadzenia rachunku sum depozytowych dokonywała m.in. księgowania zabezpieczeń majątkowych, przerachowywania złożonych zabezpieczeń na poczet cła i podatku, wystawiania przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych, opracowania wyciągów bankowych i kompletowania dokumentów, księgowania analityki rachunku sum depozytowych, uzgadniania salda rachunku sum depozytowych. W ocenie sądu Minister Finansów nie wyjaśnił stronie w sposób bezpośredni i konkretny, dlaczego czynności dotyczące prowadzenia rachunku sum depozytowych nie odpowiadają czynnościom prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2010 r. (sygn. akt VI SA/Wa 613/10). 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z komentarzem znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

 


oprac. Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

REKLAMA