reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

Minister Finansów, odmawiając wydania certyfikatu księgowego, powinien dokładnie wyjaśnić, dlaczego określone czynności nie odpowiadają czynnościom uznawanym za prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Osoba złożyła wniosek o wydanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Minister Finansów odmówił wydania certyfikatu ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. Stwierdził, że czynności wykonywanych podczas zatrudnienia w urzędzie celnym nie można uznać za praktykę w księgowości. Wnioskodawczyni wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jej zdaniem w uzasadnieniu decyzji nie można doszukać się przyczyn, z powodu których przedstawionym kartom zakresu obowiązków i uprawnień odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej.

Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko. Jego zdaniem czynności polegające na prowadzeniu rachunku sum depozytowych, obejmujące w szczególności:

• księgowanie zabezpieczeń majątkowych,

• wystawianie przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych,

• opracowanie wyciągów bankowych i kompletowanie dokumentów,

• księgowanie analityki rachunku sum depozytowych,

• uzgadnianie salda rachunku sum depozytowych

- nie są czynnościami, które uzasadniają stanowisko, że wnioskodawczyni nabyła praktykę w księgowości niezbędną do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawczyni złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił decyzję Ministra Finansów. Stwierdził, że odmowa uzasadniona została tym, iż wnioskodawczyni nie wykazała, że czynności przez nią wykonywane stanowią praktykę w księgowości, warunkującą wydanie certyfikatu księgowego. Sąd stwierdził, że to organ nie ustalił stanu faktycznego w sposób właściwy. Nie poddał szczegółowej i wnikliwej analizie zakresu wykonywanych przez skarżącą czynności w okresie jej pracy w urzędzie celnym na stanowiskach kontrolera celnego, starszego kontrolera celnego oraz inspektora celnego. Z przedstawionych kart zakresu obowiązków i czynności wynika, że skarżąca wykonywała obowiązki związane z prowadzeniem rachunku sum depozytowych, a następnie sprawowała nadzór nad realizacją zadań komórki ds. zabezpieczeń. W ramach prowadzenia rachunku sum depozytowych dokonywała m.in. księgowania zabezpieczeń majątkowych, przerachowywania złożonych zabezpieczeń na poczet cła i podatku, wystawiania przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych, opracowania wyciągów bankowych i kompletowania dokumentów, księgowania analityki rachunku sum depozytowych, uzgadniania salda rachunku sum depozytowych. W ocenie sądu Minister Finansów nie wyjaśnił stronie w sposób bezpośredni i konkretny, dlaczego czynności dotyczące prowadzenia rachunku sum depozytowych nie odpowiadają czynnościom prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2010 r. (sygn. akt VI SA/Wa 613/10). 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z komentarzem znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

 


oprac. Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama