Podnoszenie kwalifikacji osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe
REKLAMA
Zachowanie uprawnień wynikających z posiadania certyfikatu księgowego wydanego przez Ministra Finansów nie jest uzależnione od zaliczania obowiązkowych szkoleń, wykonywania pracy dydaktycznej związanej z tematyką rachunkowości lub podatków, czy też publikacji w fachowych czasopismach.
REKLAMA
Nie tylko certyfikat księgowy Ministra Finansów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby uprawnione to także osoby wpisane:
- do rejestru biegłych rewidentów lub
- na listę doradców podatkowych (art. 76a ust. 4 uor).
O ile obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie dotyczy osób z certyfikatem, o tyle biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi muszą odbywać obowiązkowe szkolenia. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych mieści się w zakresie prowadzonej przez nich działalności.
Dyplomowany księgowy
Zawód księgowego w Polsce nie jest regulowany tak jak zawody prawnicze, np. doradcy podatkowi. Krokiem w tym kierunku jest ustanowienie tytułu zawodowego „dyplomowanego księgowego”, nadawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (uchwała 732/110/2009 z 20 lipca 2009 r. ZG SKwP).
Dyplomowani księgowi są zobowiązani do ustawicznego doskonalenia zawodowego przez udział w określonej liczbie godzin szkoleń. Obowiązek szkoleniowy może być realizowany także poprzez pracę naukową lub dydaktyczną, publikacje w czasopismach fachowych, udział w pracach legislacyjnych.
Należy jednak podkreślić, że przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego na uzyskanie tytułu jest dobrowolne. Przez uzyskanie tytułu „dyplomowanego księgowego” nie nabywa się szczególnych uprawnień (np. w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg). Tytuł jest potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych księgowego i zobowiązaniem do ich ciągłego podnoszenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat