| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Podnoszenie kwalifikacji osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe

Podnoszenie kwalifikacji osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe

Osoby posiadające certyfikat księgowy, prowadzące działalność polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, nie są objęte obowiązkowym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Z kolei obowiązkiem tym są objęci biegli rewidenci i doradcy podatkowi, którzy również posiadają uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg.

Zachowanie uprawnień wynikających z posiadania certyfikatu księgowego wydanego przez Ministra Finansów nie jest uzależnione od zaliczania obowiązkowych szkoleń, wykonywania pracy dydaktycznej związanej z tematyką rachunkowości lub podatków, czy też publikacji w fachowych czasopismach.

Nie tylko certyfikat księgowy Ministra Finansów uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby uprawnione to także osoby wpisane:

- do rejestru biegłych rewidentów lub

- na listę doradców podatkowych (art. 76a ust. 4 uor).

O ile obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych nie dotyczy osób z certyfikatem, o tyle biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi muszą odbywać obowiązkowe szkolenia. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych mieści się w zakresie prowadzonej przez nich działalności.

Zawód księgowego w Polsce nie jest regulowany tak jak zawody prawnicze, np. doradcy podatkowi. Krokiem w tym kierunku jest ustanowienie tytułu zawodowego „dyplomowanego księgowego”, nadawanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (uchwała 732/110/2009 z 20 lipca 2009 r. ZG SKwP).

Dyplomowani księgowi są zobowiązani do ustawicznego doskonalenia zawodowego przez udział w określonej liczbie godzin szkoleń. Obowiązek szkoleniowy może być realizowany także poprzez pracę naukową lub dydaktyczną, publikacje w czasopismach fachowych, udział w pracach legislacyjnych.

Należy jednak podkreślić, że przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego na uzyskanie tytułu jest dobrowolne. Przez uzyskanie tytułu „dyplomowanego księgowego” nie nabywa się szczególnych uprawnień (np. w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg). Tytuł jest potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych księgowego i zobowiązaniem do ich ciągłego podnoszenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »