| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Kiedy można ubiegać się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania egzaminu

Kiedy można ubiegać się o uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez zdawania egzaminu

Jestem studentką IV roku Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji o specjalności Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstw. Od 1998 r. pracuję jako główna księgowa. Wcześniej byłam zastępcą głównego księgowego. Czy mogę starać się o uprawnienia do usługowego prowadzenia biura rachunkowego bez konieczności zdawania egzaminu?

rada

 

Nie, o uprawnienia można się ubiegać po ukończeniu studiów. O usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez konieczności zdawania egzaminu mogą się starać osoby z odpowiednim wykształceniem wyższym magisterskim, które mają udokumentowaną trzyletnią praktykę w księgowości.

uzasadnienie

O licencję Ministerstwa Finansów uprawniającą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, bez konieczności zdawania egzaminu, mogą się ubiegać osoby, które ukończyły studia wyższe magisterskie na jednym z kierunków ekonomicznych o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiada wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość.

Przepis ten daje możliwość uzyskania certyfikatu bez zdawania egzaminu osobom, które ukończyły studia o innej specjalności niż rachunkowość, ale w ramach tej innej specjalności zrealizowały plan studiów i program kształcenia przewidziany dla specjalności rachunkowość.

W przypadku braku kierunkowego wykształcenia na poziomie studiów magisterskich uprawnienia takie dają podyplomowe studia w zakresie rachunkowości, z tym że studia te muszą być poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi.

Zarówno studia magisterskie, jak i podyplomowe muszą być prowadzone przez uczelnie uprawnione do nadawania tytułu naukowego doktora nauk ekonomicznych.

Wykaz jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych stanowi załącznik do obwieszczenia Przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych wraz z określeniem nazw nadawanych stopni naukowych - publikacja: Monitor Polski z 10 stycznia 2003 r. (Nr 2, poz. 19).

Uwaga!

O certyfikat MF bez zdawania egzaminu nie mogą się ubiegać osoby, które ukończyły jedynie studia licencjackie o specjalności rachunkowość lub magisterskie studia uzupełniające o zupełnie innej specjalności niż rachunkowość.

Oprócz odpowiedniego wykształcenia wymagana jest również trzyletnia praktyka w księgowości.

Praktykę w księgowości uważa się za odbytą, jeżeli osoba ubiegająca się o certyfikat:

l prowadziła, na podstawie dowodów księgowych, księgi rachunkowe ujmujące zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,

l dokonywała wyceny aktywów i pasywów oraz ustalała wynik finansowy,

l sporządzała sprawozdania finansowe,

l wykonywała czynności w ramach badania sprawozdania finansowego pod nadzorem biegłego rewidenta.

 

l rozporządzenie Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846

l obwieszczenie Przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z 18 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych wraz z określeniem nazw nadawanych stopni naukowych - M.P. z 10 stycznia 2003 r. Nr 2, poz. 19

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK