| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Urlop macierzyński wlicza się do praktyki w księgowości

Urlop macierzyński wlicza się do praktyki w księgowości

Do okresu praktyki w księgowości, koniecznej do zdobycia certyfikatu, zalicza się urlop macierzyński i chorobowy.


Niezależnie od sposobu ubiegania się o certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych kandydat musi udokumentować posiadaną praktykę w księgowości.

W związku z tym wiele czytelniczek - księgowych - planując ciążę, zastanawia się, czy okres, kiedy będą na urlopie chorobowym przed urodzeniem dziecka i później macierzyńskim oraz wychowawczym wlicza się do okresu praktyki w księgowości i tym samym, czy daje to możliwość ubiegania się o certyfikat księgowy.

W związku z tym Ministerstwo Finansów przypomina, że zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. nr 120, poz. 1022 ze zm.) Wnioskodawcy ubiegający się o wydanie certyfikatu księgowego są zobowiązani do udokumentowania trzyletniej praktyki w księgowości (w przypadku zakwalifikowania do egzaminu dwuletniej praktyki), w szczególności obejmującej prowadzenie ksiąg rachunkowych w znaczeniu określonym przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

Warto pamiętać, że obecnie za praktykę w księgowości, uważa się: prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych; wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego lub sporządzanie sprawozdań finansowych.

Czynności te można wykonywać w ramach badania sprawozdania finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.

Należy pamiętać też, że muszą być przeprowadzane na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Odnosząc się jednak do pytania Gazety Prawnej dotyczącego zaliczenia praktyki w księgowości w trakcie trwania urlopu chorobowego, urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że tylko okres urlopu macierzyńskiego oraz chorobowego wlicza się do okresu zatrudnienia.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK