REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość to fundament rozwoju firmy

Księgowość to fundament rozwoju firmy
Księgowość to fundament rozwoju firmy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

Ilu księgowych jest w Polsce? Księgowość w dobie dynamicznych zmian

Z szacunków GUS wynika, że w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy. Księgowość jest wbrew pozorom dziedziną dynamiczną, szczególnie w dobie ciągłych zmian w systemie finansów, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Każdy z pakietów legislacyjnych wprowadzanych podczas pandemii koronawirusa, począwszy od tarcz antykryzysowych, aż po zmiany związane z Polskim Ładem i rozwiązania antyinflacyjne, wymagał zapoznania się z rewolucyjnymi przepisami. To jednak nie koniec przewrotnego cyklu, gdyż działy księgowości czeka kolejna duża zmiana związana z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Prowadzenie firmy bez przyjęcia efektywnej praktyki księgowej jest więc w dzisiejszym, stale ewoluującym świecie niemożliwe.

Autopromocja

Księgowy pierwszego kontaktu

Prawidłowe zrozumienie i interpretacja nowych przepisów prawnych jest niezbędne w celu zapewnienia rzetelności i zgodności z wymogami prawnymi. Jednak praca w księgowości nie ogranicza się jedynie do rejestracji danych księgowych i znajomości przepisów podatkowych. Zakres ten jest znacznie szerszy. 

- Gdy pojawiają się niepewności dotyczące różnych działań czy zakupów w firmie, zazwyczaj pierwszym miejscem kontaktu jest dział księgowości. Aby rekomendacje te były trafne, należy dobrze znać nie tylko specyfikę jej branży, ale też warunki umów, kontraktów i wszelkie dane o stanie kondycji przedsiębiorstwa. Mnogość przepisów, ale też dostępność różnych rozwiązań, często wymagają dużego doświadczenia. Zespół specjalistów w dziale księgowości skutecznie wspiera zarządzających w rozwiązywaniu problemów. Oprócz trafnego zdiagnozowania potrzeb, potrafią oni również w umiejętny sposób pomóc w określonej sytuacji – mówi Marzena Pokorska-Żołnowska, Dyrektor ds. Księgowości w firmie handlowej Foodcom S.A. 

Księgowość kontra AI 

Wraz z postępem technologicznym, księgowość przechodzi transformację, wykorzystując narzędzia i systemy informatyczne, które usprawniają procesy księgowe i umożliwiają zaawansowaną analizę danych. Jednak, mimo że sztuczna inteligencja przejęła część powtarzalnych zadań, nie można zapominać, że bez zrozumienia odpowiedniego kontekstu i specyfiki branży, w jakiej działa firma, niemożliwe byłoby wydawanie trafnych rekomendacji dotyczących zarządzaniem finansami w firmie. 

Rola księgowych w biznesie

Dzień Księgowego jest dowodem potwierdzającym znaczenie roli, jaką księgowi odgrywają w przedsiębiorstwach, przypominając o ciągłej potrzebie adaptacji i rozwoju zawodowego w dziedzinie rachunkowości. Księgowi muszą być na bieżąco z najnowszymi przepisami, technologiami i trendami branżowymi, aby pozostać skutecznymi w swoich rolach, spełniać potrzeby biznesowe i wspierać firmę w zdobyciu dominującej przewagi konkurencyjnej na rynku. Dobrze prowadzona księgowość to gwarancja zrozumienia procesów zachodzących w firmie, a także fundament do jej dalszego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA