REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowość to fundament rozwoju firmy

Księgowość to fundament rozwoju firmy
Księgowość to fundament rozwoju firmy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

Ilu księgowych jest w Polsce? Księgowość w dobie dynamicznych zmian

Z szacunków GUS wynika, że w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy. Księgowość jest wbrew pozorom dziedziną dynamiczną, szczególnie w dobie ciągłych zmian w systemie finansów, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Każdy z pakietów legislacyjnych wprowadzanych podczas pandemii koronawirusa, począwszy od tarcz antykryzysowych, aż po zmiany związane z Polskim Ładem i rozwiązania antyinflacyjne, wymagał zapoznania się z rewolucyjnymi przepisami. To jednak nie koniec przewrotnego cyklu, gdyż działy księgowości czeka kolejna duża zmiana związana z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur. Prowadzenie firmy bez przyjęcia efektywnej praktyki księgowej jest więc w dzisiejszym, stale ewoluującym świecie niemożliwe.

Autopromocja

Księgowy pierwszego kontaktu

Prawidłowe zrozumienie i interpretacja nowych przepisów prawnych jest niezbędne w celu zapewnienia rzetelności i zgodności z wymogami prawnymi. Jednak praca w księgowości nie ogranicza się jedynie do rejestracji danych księgowych i znajomości przepisów podatkowych. Zakres ten jest znacznie szerszy. 

- Gdy pojawiają się niepewności dotyczące różnych działań czy zakupów w firmie, zazwyczaj pierwszym miejscem kontaktu jest dział księgowości. Aby rekomendacje te były trafne, należy dobrze znać nie tylko specyfikę jej branży, ale też warunki umów, kontraktów i wszelkie dane o stanie kondycji przedsiębiorstwa. Mnogość przepisów, ale też dostępność różnych rozwiązań, często wymagają dużego doświadczenia. Zespół specjalistów w dziale księgowości skutecznie wspiera zarządzających w rozwiązywaniu problemów. Oprócz trafnego zdiagnozowania potrzeb, potrafią oni również w umiejętny sposób pomóc w określonej sytuacji – mówi Marzena Pokorska-Żołnowska, Dyrektor ds. Księgowości w firmie handlowej Foodcom S.A. 

Księgowość kontra AI 

Wraz z postępem technologicznym, księgowość przechodzi transformację, wykorzystując narzędzia i systemy informatyczne, które usprawniają procesy księgowe i umożliwiają zaawansowaną analizę danych. Jednak, mimo że sztuczna inteligencja przejęła część powtarzalnych zadań, nie można zapominać, że bez zrozumienia odpowiedniego kontekstu i specyfiki branży, w jakiej działa firma, niemożliwe byłoby wydawanie trafnych rekomendacji dotyczących zarządzaniem finansami w firmie. 

Rola księgowych w biznesie

Dzień Księgowego jest dowodem potwierdzającym znaczenie roli, jaką księgowi odgrywają w przedsiębiorstwach, przypominając o ciągłej potrzebie adaptacji i rozwoju zawodowego w dziedzinie rachunkowości. Księgowi muszą być na bieżąco z najnowszymi przepisami, technologiami i trendami branżowymi, aby pozostać skutecznymi w swoich rolach, spełniać potrzeby biznesowe i wspierać firmę w zdobyciu dominującej przewagi konkurencyjnej na rynku. Dobrze prowadzona księgowość to gwarancja zrozumienia procesów zachodzących w firmie, a także fundament do jej dalszego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA