Przedmiot działalności biegłych rewidentów
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzone przez resort sprawiedliwości zmiany, związane z II transzą deregulacji, które będą obowiązywać od 2015 r., zmierzają do liberalizacji zasad dostępu do zawodów powiązanych z finansami. W zestawieniu z chociażby doradcami podatkowymi czy podmiotami uprawnionymi do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych to kandydaci na biegłych rewidentów muszą pokonać najwięcej przeszkód by uzyskać wpis do rejestru. Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych została ostatecznie uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja 2014 r. i weszła w życie 10 sierpnia 2014 r.
REKLAMA
Ustawa w art. 48, reguluje przedmiot działalności biegłych rewidentów. Stosownie do jego treści legitymacja zawodowa uprawnia do wykonywania następujących czynności.
- Wykonywanie rewizji finansowej
- usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych,
- przeglądy sprawozdań finansowych,
- ekspertyzy i opinie ekonomiczno-finansowe,
- doradztwo podatkowe,
- doradztwo w zakresie organizacji i informatyzacji rachunkowości,
- prowadzenie postępowania likwidacyjnego i upadłościowego,
- działalność wydawnicza i szkoleniowa w zakresie rachunkowości.
- Świadczenie usług atestacyjnych, doradztwa lub zarządzania, wymagających posiadania wiedzy z dziedziny rachunkowości lub rewizji finansowej,
- świadczenie usług przewidzianych standardami rewizji finansowej
Obecna regulacja określająca przedmiot działalności biegłych rewidentów przewiduje szeroki wachlarz uprawnień zarezerwowanych dla biegłych rewidentów. Jedynie w niektórych przypadkach jak np. doradztwo podatkowe i usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych, biegli rewidenci dzielą swoje uprawnienia z innymi grupami zawodowymi np. doradcami podatkowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat