Forma i zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768) - w zakresie dotyczącym nowelizacji ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r.
REKLAMA
Forma wykonywania zawodu biegłego rewidenta
Przy określeniu możliwych formy wykonywania zawodu biegłego rewidenta pomocna będzie treść art. 3 ustawy, która przewiduje 4 zasadnicze możliwości:
- wykonywanie zawodu jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek,
- wykonywanie zawodu jako wspólnik podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych,
- wykonywanie zawodu jako osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych,
- wykonywanie zawodu jako osoba niepozostająca w stosunku pracy i nieprowadząca działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, pod warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych.
W odniesieniu do formy określonej w ust. 2 warto dodać, iż podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych, zostały określone w art. 47 pkt. 2 i 3 ustawy są to np. spółka cywilna, spółka jawna lub spółka partnerska, w której większość głosów posiadają biegli rewidenci lub spółka kapitałowa lub spółdzielnia w których członków zarządu stanowią biegli rewidenci.
Na uwagę zasługuje także fakt, iż jedynie w pierwszym wypadku zawód wykonywany jest we własnym imieniu, gdyż w pozostałych formach biegły rewident pracuje w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.
Powyższe regulacje dotyczące formy organizacyjnej wykonywania zawodu mają szczególne znaczenie w kontekście obowiązku biegłego rewidenta, do zawiadomienia Krajowej Rady Biegłych Rewidentów o podjęciu i formie wykonywania zawodu.
Zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta
Podczas wykonywania zawodu, biegły rewident powinien kierować się zasadami przewidzianymi między innymi w art. 4 ustawy.
Biegły rewident powinien w szczególności:
- postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem, zobowiązującym go do wykonywania zawodu „w poczuciu odpowiedzialności, z całą rzetelnością i bezstronnością, zgodnie z przepisami prawa i obowiązującymi standardami rewizji finansowej”
- przestrzegać standardów rewizji finansowej, zasad niezależności oraz etyki zawodowej,
- stale podnosić kwalifikacje zawodowe, poprzez odbycie odpowiedniego szkolenia z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej przeprowadzanego przez uprawnione jednostki.
- regularnie opłacać składkę członkowską,
- przestrzegać uchwał organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w zakresie, w jakim dotyczą one biegłych rewidentów.
Znacznie szerszym zagadnieniem jest obowiązek przestrzegania etyki zawodowej przez biegłych rewidentów. W odniesieniu do uchwały nr 4249/60/2011 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 13 czerwca 2011 r. w sprawie zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów, przy wykonywaniu zawodu biegłego rewidenta należy stosować Kodeks etyki zawodowych księgowych Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC).
Z treścią kodeksu IFAC można zapoznać się pod adresem: http://www.kibr.webserwer.pl/_doc/uchwaly/uchwala_4249-60-2011_Kodeks_IFAC.pdf
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat