| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Trzeba zlecić prowadzenie ksiąg specjalistom

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który zamierza zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu?


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ANDRZEJ T. PRELICZ

Kancelaria Prawno-Rachunkowa Andrzej T. Prelicz Jolanta Szymańska w Katowicach

Przede wszystkim przedsiębiorca ten powinien sprawdzić, czy osoba, z którą zamierza zawrzeć taką umowę, posiada uprawnienia do wykonywania zawodu (wpis na listę doradców podatkowych albo na listę podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Powszechnie wiadomo, że istnieje tzw. szara strefa usług księgowych. Wykonywanie usług bez uprawnień jest karalne. Ściganiu podlega wprawdzie tylko wykonujący usługi, a nie przedsiębiorca który z usług korzystał, jednak nie oznacza to, że postępowanie takie nie będzie dolegliwe dla przedsiębiorcy. Jednak istotniejsze jest to, że przedsiębiorca korzystający z takich usług narażony jest na ryzyko związane z nieprofesjonalnym wykonywaniem usług.

Zaletą zlecenia prowadzenia księgowości profesjonalnym podmiotom jest kompleksowość oferowanych przez nie usług oraz większe prawdopodobieństwo prawidłowego jej prowadzenia, niż gdy podatnik robi to sam albo zleca osobom niemającym uprawnień. Licencjonowane biura i doradcy podatkowi dają rękojmię prawidłowego i rzetelnego prowadzenia spraw podatnika. Zlecenie prowadzenia ksiąg podatkowych czy rachunkowych doradcy podatkowemu czy biuru rachunkowemu nie zwalnia wprawdzie podatnika od odpowiedzialności za nieprawidłowe albo nierzetelne ich prowadzenie, w przypadku jednak podmiotów uprawnionych do wykonywania tych usług ryzyko pomyłek jest znacząco mniejsze (państwowy egzaminy, wpis na listę, nadzór korporacji itp.).

(KT)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK