REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

XVII Doroczna Konferencja Audytingu już za nami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polska Izba Biegłych Rewidentów
Samorząd zawodowy biegłych rewidentów
XVII Doroczna Konferencja Audytingu już za nami
XVII Doroczna Konferencja Audytingu już za nami

REKLAMA

REKLAMA

Środowisko biegłych rewidentów jest u progu dużych zmian, w życie wchodzą nowe standardy badania, zmieni się też zakres komunikacji audytora z firmą oraz zasady nadzoru nad profesją. O tym, co dokładnie się zmieni i jak się przygotować rozmawiało blisko 350 uczestników XVII Dorocznej Konferencji Audytingu. Infor.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.

– Kształt standardów i zakres regulacji, a także zachowania rynku uwarunkowane są szeroko rozumianymi czynnikami ryzyka – tak Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów uzasadniał wybór tematu przewodniego XVII Dorocznej Konferencji Audytingu: Standardy, regulacje, rynek – czy czeka nas nowa praktyka rewizji finansowej.

REKLAMA

Autopromocja

– Ryzyko jest obecne w każdym obszarze funkcjonowania gospodarki, przedsiębiorstwa, firmy audytorskiej – mówił prezes KRBR. Jak zaznaczał jednak, zmieniające się regulacje i standardy to jego zdaniem odpowiedź na niepewność. – Dlatego nie chciałbym, abyśmy się bali tych standardów. Tylko, abyśmy w sposób racjonalny i umiejętny wczytali się w nie – powiedział Krzysztof Burnos.

O tym, jak nowe regulacje czytać, jak przygotować się na zmiany oraz jak zabezpieczyć się przed ryzykiem wykonywania zawodu rozmawiali w dniach 17-19 października uczestnicy XVII Dorocznej Konferencji Audytingu. Konferencja po raz kolejny stała się też okazją do spotkania środowiska i oznaczenia zasłużonych.

Biegli za moment przejdą na nowe standardy badania

– Czeka nas nowe spojrzenie na badanie – wyjaśniała Barbara Misterska-Dragan w trakcie panelu „Reforma audytu i co dalej” i dodała, że najważniejsza zmiana wynikająca ze standardów, to badanie sprawozdania finansowego oparte na ryzyku. Ale wyzwaniem będzie także obowiązek dokumentowania badania. Biegły rewident będzie musiał udokumentować swoją ścieżkę myślenia i udowodnić skąd wynika konkluzja przyjęta w opinii z badania. Nowe standardy zastosowane będą obowiązkowo do badania sprawozdań finansowych już za okresy kończące się 31 grudnia 2016 r. – jeśli podmiot uprawniony  wykonuje badanie sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego. Oraz do badania wszystkich sprawozdań finansowych za okresy kończące się 31 grudnia 2017 r. – jeśli podmiot uprawniony nie wykonuje badań jednostek zainteresowania publicznego.

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko i odpowiedzialność – jak uniknąć sieci zastawionych na biegłego rewidenta

Praca biegłych rewidentów służy wykrywaniu ryzyk w firmach, a jednocześnie każdy biegły rewident w swojej pracy sam narażony jest na wiele zagrożeń –  taka konkluzja zdominowała z kolei dyskusję w ramach panelu „Ryzyko w pracy biegłego rewidenta”. Eksperci uczestniczący w debacie mówili zarówno o konkretnych ryzykach występujących podczas badania sprawozdań finansowych jak i o sposobach zapobiegania tym zagrożeniom.

Jednym z uczestników panelu, który prowadzili Ewa Sowińska i Maciej Ostrowski, był Marek Wierzbowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i partner w kancelarii Wierzbowski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, który przedstawił różne aspekty odpowiedzialności biegłych rewidentów za swoje działania – dyscyplinarnej, administracyjnej, kontraktowej, a także karnej.

Z kolei Anna Sirocka, partner w EY, zwróciła uwagę na specyficzny typ ryzyka, które może wystąpić w pracy biegłego rewidenta, jakim jest ryzyko utraty niezależności. Jej zdaniem to bardzo istotne zagrożenie z punktu widzenia tej podstawowej usługi, jaką świadczy biegły rewident, czyli badania sprawozdania finansowego.

Jak chronić dane finansowo-księgowe w erze cyfryzacji?

Problemy związane z ochroną danych finansowo-księgowych będą zdaniem uczestników konferencji w przyszłości nabierały na znaczeniu. Coraz więcej dokumentów tworzonych jest w formie elektronicznej, a liczba przestępstw cyfrowych wzrasta z roku na rok. Jak zatem uchronić dane przedsiębiorstwa? Jakie procedury wdrożyć i kto odpowiada za bezpieczeństwo danych w firmie? W końcu, czy audytorzy mają tu rolę do odegrania? O tym rozmawiali uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo danych i formy ich zabezpieczenia”. Zdaniem Mariusza Kality, dyplomowanego informatyka śledczego warto spytać, czy jest w badanej firmie prowadzona polityka bezpieczeństwa, kto jest za nią odpowiedzialny oraz czy polityka bezpieczeństwa jest stosowana, jak jest stosowana i jak jest egzekwowana. Eksperci wskazywali także na zalety audytu informatycznego. Da on wiedzę, o tym jakie są zagrożenia i ryzyka, jaki jest stan zabezpieczenia w firmie, wskaże procedury i zarekomenduje ich stosowanie, wskaże narzędzia możliwe do zastosowanie w organizacji oraz metodologie postępowania w sytuacji zagrożenia.

Ekonomiści: uważajcie na makroekonomię i geopolitykę

Po raz pierwszy formułę konferencji poszerzono o tematy niezwiązane wprost z tematyką audytu, ale mającą istotne znaczenie dla dobrego wypełnia ich misji zawodowej. – Dlaczego o tym rozmawiamy, skoro to nie przekłada się „jeden do jednego” na naszą pracę? – pytała retorycznie prowadząca ten panel „Geopolityczne i makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju gospodarczego i ich wpływ na badanie sprawozdań finansowych” prof. Kamela-Sowińska. I odpowiedziała, że odpowiedź jest prosta: bo świat jest globalny, bo świat gospodarczy to globalna wioska, a jej sołtys mieszka w Nowym Jorku. Jak mówiła, biegli rewidenci powinni w swojej pracy to inne spojrzenie na gospodarkę także uwzględniać. Uczestniczący w tym panelu prof. Dariusz Filar z Uniwersytetu Gdańskiego omówił aktualne trendy i prognozy na najbliższe lata dla polskiej i światowej gospodarki. Z kolei prof. Radosław Ignatowski z Uniwersytetu Łódzkiego zastanawiał się, czy w tych warunkach, w obliczu tylu zmiennych i tylu niepewności da się zaprezentować rzetelnie i jasno kondycję finansową firmy.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polityki i procedury – nowe wyzwania przed firmami audytorskimi

Polityka i procedury w zakresie systemu wewnętrznej kontroli jakości, ocena obszarów ryzyka podczas prowadzenia badań oraz nowe zasady traktowania pracowników i podwykonawców – to zasadnicze problemy, jakie były omawiane podczas panelu „Firmy audytorskie w nowej praktyce regulacyjnej”. Jak podkreślała prowadząca ten panel wiceprezes KRBR Barbara Misterska-Dragan, mimo iż nowa ustawa nie została jeszcze uchwalona, to na podstawie projektu już można zorientować się, jak należy przygotowywać się do pracy pod rządami nowych przepisów. – W artykule 44 nowej ustawy ustawodawca wskaże, że każda firma audytorska powinna zaprojektować i wdrożyć swój wewnętrzny standard kontroli jakości. A ten standard powinien uwzględniać wszystkie inne rozwiązania, które złożą się na wymagane przez przyszłą ustawę polityki i procedury – mówiła Barbara Misterska-Dragan. I podkreślała, że muszą to opracować wszyscy, że każda firma audytorska powinna mieć takie regulacje u siebie stworzone, na miarę własnych potrzeb i oczekiwań, bo będzie to przedmiotem kontroli.

Dyskusja środowiskowa o ustawie, standardach, szkoleniach i promocji

Kształt przygotowywanej ustawy o biegłych rewidentach, przygotowania do stosowania w praktyce Międzynarodowych Standardów Badania, zmiany w polityce edukacyjnej samorządu i rosnąca aktywność KIBR w promowaniu zawodu – takie tematy zdominowały z kolei zorganizowaną podczas DKA Debatę Środowiskową. Jak podkreślał prezes KRBR Krzysztof Burnos, takie dyskusje stają się tradycją tych konferencji. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku i od razu uznana została za dobrą formę dyskusji o bieżących problemach samorządu i zawodu biegłego rewidenta. Dyskusja była też okazją do zaprezentowania uczestnikom konferencji opracowanego na zlecenie KIBR filmu i serii ulotek promujących profesję biegłych rewidentów.


Środowisko spotkało się po raz siedemnasty

Jak co roku konferencja była także okazją do spotkania się środowiska i odznaczenia zasłużonych. Po raz szósty uhonorowano medalami Krajowej Izby Biegłych Rewidentów osoby zasłużone dla rozwoju rewizji finansowej i rachunkowości. Tradycyjnie już wręczono także nagrodę dla laureata konkursu im. Piotra Rojka oraz KIBR na najlepszą pracę magisterską z zakresu rewizji finansowej. W trakcie uroczystej kolacji wyróżniono też osoby, które uczestniczyły w projekcie „Szkolenie szkolących – podnoszenie kompetencji trenerskich”. W tym roku po raz pierwszy Doroczna Konferencja Audytingu była miejscem wręczenia nominacji osobom powołanym w skład Grupy ds. Wdrażania Międzynarodowego Standardu Edukacji 8. Nominacje wręczyła lider projektu Ewa Sowińska, zastępca prezesa KRBR i przewodnicząca Komisji ds. Szkoleń. Uczestnicy konferencji po raz pierwszy mogli także obejrzeć wystawę prac malarskich łódzkich seniorów, wziąć udział w warsztatach ze stosowania oprogramowania do badania oraz uczestniczyć w spotkaniu autorskim z  prof. Dariuszem Filarem.

Zapraszamy do lektury pełnej relacji z konferencji na stronie www.dka.kibr.org.pl i zachęcamy do udziału w XVIII Dorocznej Konferencji Audytingu!

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus wlepi kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? MF analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Wojna celna USA - Chiny. Jak może się bronić Państwo Środka: 2 scenariusze. Świat (też Stany Zjednoczone) nie może się obejść bez chińskiej produkcji

Chiny mogą przekierować towary nadal objęte nowymi, wysokimi cłami USA przez gospodarki i porty azjatyckie lub (a raczej równolegle) przekierować sprzedaż dotychczas kierowaną do USA na inne rynki - prognozują eksperci Allianz Trade. Bardziej prawdopodobna jest przewaga drugiego scenariusza – tak było podczas pierwszej wojny handlowej prezydenta Trumpa, co obecnie oznaczać będzie m.in. 6% rokroczny wzrost importu z Chin do UE (ale też do innych krajów) w ciągu trzech najbliższych lat. Branża, która nie korzysta z żadnych wyłączeń w wojnie celnej – odzież i tekstylia może odczuć ją w największym stopniu na swoich marżach.

REKLAMA

Ostatnie dni na rozliczenie PIT-a i odliczenie ulg podatkowych. Czego nie uwzględnia Twój e-PIT? Co zrobić, gdy nie masz PIT-11?

Dzień 30 kwietnia robi na podatnikach coraz mniejsze wrażenie, zwłaszcza na tych rozliczających się na formularzu PIT-37. Teoretycznie nie muszą już pamiętać o wysłaniu dokumentu, bo na koniec miesiąca automatycznie zrobi to za nich e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). W praktyce jednak – jeśli naprawdę zależy nam na najkorzystniejszym rozliczeniu 2024 roku (w tym np. o rozliczeniu ulg podatkowych), nie możemy odpuścić samodzielnej weryfikacji przygotowanego przez fiskusa rozliczenia. Co warto zrobić na krótko przed upływem terminu?

Rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja 2025 r. za zeszły rok. Wypełnij ZUS DRA albo ZUS RCA i sprawdź czy masz nadpłatę, czy niedopłatę

ZUS przypomina, że każdy, kto w 2024 r. prowadził pozarolniczą działalność i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz był opodatkowany podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym - musi rozliczyć w skali roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Należy to zrobić w dokumencie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 r., a termin minie 20 maja. Do tego dnia trzeba uiścić ewentualną niedopłatę.

KSeF. Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. [WAŻNE TERMINY]

Krajowy System e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia 2025 r. przedsiębiorcy mogą zgłaszać dodatkowe uwagi i opinie nt. KSeF. Resort finansów potwierdził wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników. Poinformował, że uwzględnił wszystkie kluczowe postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców w zakresie wystawiania e-faktur w KSeF.

System ICS-2 w transporcie drogowym i kolejowym – na to muszą uważać przewoźnicy. Od kwietnia 2025 r. ostatni etap wdrażania

Import Control System 2 (ICS2) ma służyć do przekazywania informacji o ładunkach między Unią Europejską a krajami trzecimi, a jego zadaniem jest uszczelnienie handlu z państwami spoza UE. Od kwietnia 2025 r. rozpoczął się ostatni etap wdrażania systemu ICS-2 dla sektora transportu drogowego i kolejowego.

REKLAMA

Rząd źle oszacował dochody z VAT-u - największego źródła dochodów budżetowych. Eksperci: ogromna pomyłka i wzrost deficytu

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024 roku wpływy netto z tytułu podatku VAT wyniosły 287,7 mld zł, zaś brutto – 475,3 mld zł. To więcej niż w 2023 roku. Natomiast zgodnie z założeniami ustawy budżetowej na rok 2024, dochody z tytułu podatku VAT określono w wysokości 316,4 mld zł. Po nowelizacji zostały one obniżone do 293,5 mld zł. Za to o 14,6% spadły rok do roku zwroty z tytułu ww. podatku, tj. do wartości 187,6 mld zł. Eksperci komentujący te dane zauważają, że wyniki resortu rozminęły się z prognozami. Jednocześnie podkreślają, że zmniejszyła się tzw. luka VAT.

Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

REKLAMA